Dziewczyna nakłada kosmetyk z buteleczki na twarzDziewczyna nakłada kosmetyk z buteleczki na twarz
Wybierając dermokosmetyki do pielęgnacji skóry warto dobrać je do typu cery / fot. shutterstock

2024-03-08

Dermokosmetyki do różnych rodzajów cery zapewniają maksymalną pielęgnację dla każdego typu skóry. Każda cera boryka się z różnymi problemami, a wybór odpowiedniego dermokosmetyku zapewnia odpowiednią pielęgnację. Przeczytaj, co wybrać, aby jak najlepiej spełniać potrzeby konkretnej cery.

Dermokosmetyki do cery trądzikowej

Dermokosmetyki przeznaczone są do stosowania na cerę wrażliwą lub z problemami skórnymi bądź zmianami chorobowymi. Cera trądzikowa właśnie do takich należy, ponieważ wymaga szczególnej pielęgnacji i stosowania dermokosmetyków do skóry wrażliwej. 

Trądzik jest chorobą aparatu włosowo-łojowego, a jego główną przyczyną jest zwiększona produkcja łoju i blokowanie jego ujścia przez czop rogowy. Efektem tego są zmiany chorobowe na cerze i nieestetyczne krostki lub wykwity. 

Dermokosmetyki do cery trądzikowej mają za zadanie ochronić skórę przed negatywnymi składnikami środowiska zewnętrznego i likwidować stan zapalny. Kremy, mleczka czy emulsje do twarzy ze zmianami trądzikowymi powinny ograniczać powstawanie stanów zapalnych i łagodzić zaczerwienia.

Głównymi składnikami tego typu preparatów są:

  • oleje roślinne (np. z drzewa herbacianego lub makadamia);
  • ekstrakty roślinne (np. z aloesu lub białej herbaty);
  • kwasy (glikolowy lub salicylowy), które odblokowują pory i wspierają odbudowę naskórka;
  • cynk, odpowiedzialny za prawidłowe wydzielanie sebum;
  • witaminy C i E.

Szczególną pielęgnację zapewniają dermokosmetyki do cery z trądzikiem różowatym. To ostra postać trądziku, który przybiera formę silnego zaczerwienia skóry i wymaga zastosowania witamin z grupy B, cynku i kwasu azealinowego, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Dermokosmetyki do cery naczynkowej 

Cera naczynkowa to typ cienkiej, delikatnej i wrażliwej skóry. Naczynia krwionośne leżą płytko pod skórą i reagują na każde zmiany czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, suche powietrze, ostre jedzenie czy alkohol, nawet silne emocje. 

Pielęgnacja takiej cery musi zapobiegać nieprzyjemnym objawom i podrażnieniom wrażliwej skóry. 

Dermokosmetyki do cery naczynkowej zmniejszają widoczność naczynek krwionośnych i działają łagodząco na ten typ skóry. Do najczęściej używanych składników do produkcji takich kremów należą:

  • glukozyd, który hamuje zaczerwienienia;
  • kwas azelainowy, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a dodatkowo łagodzi nadreaktywność skóry naczyniowej;
  • witamina B3, która przyspiesza proces regeneracji naskórka i zmniejsza zaczerwienienia;
  • wosk z mango, który dogłębnie wnika w skórę i zapobiega uczuciu nadmiernego napięcia skóry;
  • wyciąg z aceroli, który zapobiega powstawaniu nowych ognisk zaczerwienienia.

Dermokosmetyki na naczynka często zawierają w swoim składzie witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Dodatkowym składnikiem może być także krzem, którego działanie zmniejsza przepuszczalność naczynek. 

W przypadku cery naczynkowej pozytywne rezultaty przynosi stosowanie całej gamy tego typu kosmetyków – kremów, płynów micelarnych, toników czy delikatnych pianek do mycia twarzy.

fot. shutterstock

Dermokosmetyki do cery tłustej  

Cera tłusta charakteryzuje się nadmiernym błyszczeniem, rozszerzonymi porami i tendencją do powstawania zaskórników i wyprysków (czyli zmian zapalnych). Przy pielęgnacji cery tłustej należy pamiętać, iż nie lubi ona kosmetyków wysuszających z alkoholem, które dodatkowo pobudzają prace gruczołów łojowych. 

Tłusta skóra także potrzebuje nawilżenia, ale w postaci lekkich beztłuszczowych produktów, które mają także właściwości matujące. Takie zadania idealnie spełniają dermokosmetyki do cery tłustej.

Jakie produkty stosować przy tłustej cerze? Oto przykłady:

  • dermokosmetyczne peelingi enzymatyczne, które złuszczają martwy naskórek i oczyszczają pory;
  • żelowe lekkie kremy nawilżające, które zmniejszają utratę wody z naskórka i delikatnie nawilżają;
  • emulsje matujące, które regulują nadmierne wydzielanie sebum i nadają matowe wykończenie (np. z cynkiem);
  • żele antybakteryjne, które nie naruszają warstwy lipidowej (np. z wyciągiem szałwii lekarskiej lub rumianku);
  • maseczki absorbujące nadmiar sebum (np. krzemionką koloidalną).

Cera tłusta może także występować w postaci cery mieszanej, gdzie „tłustymi” strefami są poszczególne partie twarzy - nos, czoło i broda. Pozostałe partie mają skórę normalną z tendencjami do wysuszania. 

Dermokosmetyki do cery mieszanej składają się z dwóch typów produktów – do cery tłustej i normalnej. Najlepszym składnikiem kosmetyku, który prawidłowo pielęgnuje oba obszary jest róża (olejek różany albo hydrolat z róży), która reguluje wydzielanie sebum, nawilża cerę i dodatkowo łagodzi podrażnienia.   

Dermokosmetyki do cery suchej 

Cera sucha wytwarza zdecydowanie mniej sebum niż skóra normalna. Ten typ cery charakteryzuje się szorstkością, brakiem elastyczności i wyczuwalnym napięciem. Głównie brakuje jej lipidów, które zabezpieczają przed nadmierną utratą wilgoci i chronią przed czynnikami zewnętrznymi. 

Dermokosmetyki do cery suchej mają za zadanie wzmocnienie jej naturalnej bariery lipidowej. Głównymi składnikami tego typu produktów są:

  • oleje roślinne;
  • ceramidy, które działają jak bariera wodno-lipidowa i chronią skórę przed nadmierną utratą wody oraz poprawiają jej wchłanianie
  • woski roślinne;
  • substancje kojące, jak D-pantenol, allantoina;
  • wyciągi roślinne, np. z melisy, nagietka lub malwy.

Dermokosmetyki do bardzo suchej cery przywracają prawidłowe czynności bariery naskórkowej i redukują objawy suchości. W swoim składzie zawierają często glicerynę, mocznik, masło shea, wyciąg z awokado lub niacynamid

Warto stosować całe zestawy do pielęgnacji cery bardzo suchej – pianki do mycia twarzy, żele, kremy, toniki lub kapsułki do intensywnej pielęgnacji, zawierające wartościowe oleje (np. sezamowy czy z rzeżuchy łąkowej).

Bibliografia:

  1. J. Czarnecka, J. Tymicka „Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie”, Post. Dermatol. Alergol. 2005; 3: 156–160 
  2. P. Brzeziński „Leczenie miejscowe w trądziku różowatym”, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 4, 263–272, 
  3. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka „Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej”, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016/vol. 5,
  4. dr n. biol. Karolina Bazela, dr n. biol. Renata Dębowska i inni „Dermokosmetyki do pielęgnacji skóry z przebarwieniami – ocena skuteczności działania”, DERMATOLOGIA ESTETYCZNA /VOL.12 /NR 5 /2010, 
  5. M. Kalemba – Drożdż, A. Cierniak „Wpływ róż na zdrowie – farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków Rosa rugosa i Rosa damascena”, Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2013.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down