las w słoikulas w słoiku
Las w słoiku to miniaturowy ekosystem, który ozdobi każde wnętrze i zachwyci kreatywnością / fot. Getty Images for Unsplash+

Las w słoiku to miniaturowa, roślinna kompozycja, którą można zrobić samodzielnie dla siebie lub na prezent. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Las w słoiku to miniaturowy ekosystem, w którym zachodzą procesy takie jak w środowisku naturalnym. Taki ogród może mieć indywidualny oraz sezonowy wygląd, ponieważ oprócz roślin warto umieścić w nim dekoracje adekwatne do pory roku, np. kilka żołędzi, które sprawią, że powstanie jesienny las w słoiku.

Prawdziwym hitem jest świąteczny lub zimowy las w słoiku. Aby uzyskać taki efekt, można umieścić w słoju niewielkie lampki LED lub miniaturowe figurki, np. renifera. Wszystko wedle uznania i kreatywności.

Taka aranżacja jest na tyle efektowna, że bez problemu można ją wręczyć jako prezent pod choinkę, na urodziny, Dzień Matki, Dzień Babci czy Dzień Nauczyciela. W zależności od wybranych roślin, można stworzyć otwarty lub zamknięty las w słoiku.

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Podstawowe zasady stworzenia zamkniętego lasu w słoiku są bardzo proste i obejmują kilka kroków. 

  1. Wybieramy naczynie. Na początek najlepiej sprawdzi się słój o pojemności od 2 do 4 litrów. Gdy nabierzemy wprawy, możemy próbować tworzyć kompozycje w mniejszych naczyniach oraz otwarty las w słoiku.
  2. Przygotowujemy niezbędne materiały: keramzyt, ziemię, piasek, węgiel aktywny i rośliny.
  3. Wsypujemy do słoja kolejno warstwy keramzytu (2 cm), ziemi (3 cm), piasku wymieszanego z jedną łyżką węgla aktywnego (1 cm) i ponownie ziemi (3 cm).
  4. Sadzimy wybrane rośliny, zraszamy je i wykańczamy las w słoiku wedle uznania, dodając np. miniaturowe, sezonowe akcesoria. Zamykamy słoik.
  5. Gotowy las w słoiku ustawiamy w jasnym, ale nie mocno doświetlonym miejscu. Światło jest ważne, ponieważ wpływa na prawidłowy przebieg fotosyntezy w powstałym lesie.

las w słoikufot. shutterstock

Jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku?

W kompozycjach takich jak las w słoiku sprawdzą się rośliny o niewielkich rozmiarach. Najpopularniejsze kwiaty do zamkniętego słoika to: fitonia, peperomia, skrzydłokwiat, pilea, paprocie i bluszcz. Ważne, żeby w takiej aranżacji rosły rośliny o podobnych wymaganiach wilgotnościowych.

Wtedy mamy największą szansę, że las będzie ładnie rósł. Oprócz wspomnianych gatunków z powodzeniem można stworzyć otwarty las w słoiku z sukulentów lub roślin owadożernych. Niezwykle efektownie wyglądają też kompozycje z miniaturowym storczykiem.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by posadzić w słoiku siewki drzew, np. dębu, ale trzeba wtedy kontrolować ich wzrost. Warstwę ziemi najczęściej wykańcza się mchem, ale ważne, żeby nie pozyskiwać go bezpośrednio z lasu, ponieważ jest pod ochroną. Do lasu w słoiku trzeba kupić mech chrobotek lub mech kulisty.

Warstwy lasu w słoiku

Ważna zasada w tworzeniu lasu w słoiku jest taka, że podłoża nigdy nie wsypujemy na dno słoika, ale na pierwszą warstwę, którą może tworzyć keramzyt lub małe kamienie. Będzie to warstwa drenażowa, dzięki której w obrębie korzeni nie będzie się gromadzić woda.

Ważną drugą warstwą w takim miniaturowym lesie w słoiku jest podłoże. Może to być uniwersalna ziemia do kwiatów lub sprasowane włókno kokosowe, które pęcznieje pod wpływem wody. Drugie rozwiązanie jest warte uwagi z kilku powodów. Kostka włókna kokosowego świetnie reguluje pojemność wodną i zapewnia korzeniom dopływ powietrza.

Opcjonalną warstwą jest mieszanka piasku i węgla aktywnego. Z jednej strony pełni ona funkcję dekoracyjną i można nią rozdzielić dwie warstwy ziemi, z drugiej zaś pomaga takiej kompozycji w stworzeniu maksymalnie naturalnego, miniaturowego ekosystemu. Nieoceniony jest tutaj węgiel aktywny, który pomaga roślinom ukorzenić się oraz działa grzybobójczo.

rośliny do lasu w słoikufot. Getty Images for Unsplash+

Jak dbać o las w słoiku?

Gotowy las w słoiku należy bacznie obserwować przez kilka pierwszych tygodni. Szczególnie dotyczy to lasu zamkniętego, w którym powinien zacząć się tworzyć specyficzny mikroklimat. Może się zdarzyć, że w lesie w słoiku pojawi się pleśń. 

Wtedy należy dobrze się przyjrzeć roślinom i podłożu, a następnie usunąć fragmenty z pleśnią. Na wierzchnią warstwę ziemi warto też w takiej sytuacji wsypać łyżeczkę cynamonu, który wspomoże regenerację ekosystemu i zapobiegnie rozwojowi pleśni.

Jak jeszcze pielęgnować las w słoiku? Taka kompozycja potrzebuje czasu, żeby zacząć stabilnie funkcjonować. Ważne, żeby słój pozostawał zamknięty, a rośliny zbudowały ekosystem. Otwieramy go tylko, gdy coś się wyraźnie dzieje w środku i trzeba reagować.

Przez kilka miesięcy należy obserwować stan roślin. Jeżeli liście roślin zaczną się trochę marszczyć, musimy dolać wody. Jeśli na ściankach słoika skrapla się woda, a jej ilość się zwiększa, należy zdjąć korek na kilka godzin, przewietrzyć las, a następnie znów szczelnie zamknąć naczynie.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down