Mała dynia w ogrodzieMała dynia w ogrodzie
Trend zero waste idealnie sprawdza się w zielonej przestrzeni i jest dopełnieniem ekologicznego ogrodu / fot. Steffi Pereira on Unsplash

2024-05-22

Ogród zero waste to coś więcej niż tradycyjny ogród ekologiczny. To przestrzeń, w której nic się nie marnuje, a obieg materii jest maksymalny.

Ekologiczny ogród to już nie tylko taki, w którym nie stosuje się chemii. Aby był maksymalnie eko, warto prowadzić go w duchu zero waste. 

Wystarczy zmienić nawyki, by zredukować konsumpcjonizm także w prowadzeniu zielonej przestrzeni. W takim ogrodzie należy położyć nacisk na naturalne nawożenie i ponowne wykorzystanie tego, co daje natura. 

Kluczowy jest również po prostu umiar. Trend zero waste w tym przypadku to stosowanie pewnych prostych rozwiązań. Oto kilka z nich.

Kompostujemy odpadki

Generowanie jak najmniejszej ilości odpadów ma zastosowanie również w ogrodzie. Zgodnie z filozofią zero waste, produkcja kompostu to świetny sposób na zagospodarowanie odpadków organicznych, które z czasem przekształcą się w nawóz bogaty w próchnicę. 

Jest on idealny dla większości roślin, nie ma więc konieczności kupowania odżywek. Warto pamiętać, że na pryzmę kompostową lub do kompostownika mogą trafić wyłącznie:

  • obierki z warzyw i owoców,
  • skoszona trawa,
  • resztki gotowanych warzyw,
  • fusy z kawy i herbaty,
  • suche i cienkie pędy roślin,
  • chwasty, które jeszcze nie zakwitły,
  • papier bez farby drukarskiej,
  • popiół drzewny.

przejrzałe owoce w kompostownikufot. Joshua Hoehne on Unsplash

Robimy nawozy z resztek 

Niektóre bioodpadki mogą wylądować na pryzmie kompostowej, ale nie muszą, bo sprawdzą się jako naturalny nawóz w ogrodzie zero waste. 

Fusy z kawy mają kwaśny odczyn i nadają się do utrzymywania niskiego pH podłoża. Warto je rozsypywać wokół krzewów borówek, różaneczników i wrzosów. Najlepiej wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby.

Skórki z bananów to cenne źródło potasu, fosforu i magnezu. Pocięte można umieszczać w dołkach pod rośliny w trakcie sadzenia. Dobrym ekologicznym patentem jest gnojówka bananowa. 

Aby ją przygotować, 1 kg pokrojonych skórek należy zalać 5 litrami wody. Wiadro z miksturą nakrywamy i odstawiamy na ok. 10-14 dni. Codziennie go mieszamy. Gotową gnojówkę rozcieńczamy w proporcji 1:10 i podlewamy nią rośliny.

Z powodzeniem i zgodnie z ideą zero waste można także wykorzystać skorupki jaj, które zawierają sporo wapnia, cynku i żelaza. Mają odczyn zasadowy i świetnie sprawdzają się jako dodatek do ziemi. 

Rozdrobnione można wymieszać z podłożem na etapie sadzenia roślin, a zwłaszcza lawendy, pomidorów, tymianku i papryki. Rozłożą się z czasem, stopniowo uwalniając składniki mineralne.

pokrzywa w ogrodzie zero wastefot. shutterstock

Redukujemy chemię

Wiele roślin rosnących w ogrodzie lub w pobliżu można z powodzeniem wykorzystać jako naturalny nawóz wzmacniający kondycję roślin i oprysk na choroby czy szkodniki. 

W tej roli sprawdzi się nie tylko pokrzywa czy skrzyp polny, ale też rumianek, mniszek, żywokost, bez czarny czy chrzan. 

Mało tego, niektóre gatunki, np. nagietki i lawenda, skutecznie odstraszą mrówki. A tam, gdzie rośnie mięta, ryzyko pojawienia się komarów jest minimalne.

Inne zasady zero waste w ogrodzie

  1. Gromadzimy deszczówkę i podlewamy nią rośliny zamiast wodą z wodociągu.
  2. Stosujemy ściółkowanie organiczne zamiast włókniny, np. szyszki, drewniane zrębki lub skoszoną trawę.
  3. Nie kupujemy nowego sprzętu ogrodniczego, ale wypożyczamy go lub pożyczamy od sąsiadów czy znajomych. Dotyczy to szczególnie dużego sprzętu: glebogryzarek, wertykulatorów.
  4. Stosujemy recykling – rolki z papieru toaletowego wykorzystujemy jako doniczki na sadzonki, a patyczki od lodów jako znaczniki do roślin.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down