Dziecko po kąpieli w łóżku z maseczką na twarzyDziecko po kąpieli w łóżku z maseczką na twarzy
Chociaż dermokosmetyki dla dzieci mają formułę bezpieczną dla skóry najmłodszych to ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem / fot. shutterstock

2024-02-23

Dermokosmetyki dla dzieci to idealna ochrona wrażliwej skóry, która wymaga szczególnych kosmetyków do pielęgnacji. Produkty z tej grupy są często nazywane „kosmetykami do zadań specjalnych”. Sprawdź, jakie dermokosmetyki dla niemowląt i dzieci chorych na AZS warto wybrać, aby zapewnić skórze najmłodszych maksymalną ochronę.

Dermokosmetyki dla dzieci 

Skóra dziecka różni się od skóry dorosłego, szczególnie w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Naskórek maluchów jest znacznie cieńszy od skóry dorosłego człowieka. 

Skóra w tym wieku jest dość mocno narażona na przesuszenie i działanie negatywnych czynników zewnętrznych. W skórze właściwej znajduje się mniej włókien kolagenowych, przez co istnieje większe prawdopodobieństwo urazów mechanicznych.

Taka skóra łatwo przepuszcza różne związki chemiczne, które powodują podrażnienia i uczulenia. Jak bronić tak delikatną strukturę? Odpowiedzią jest stosowanie dermokosmetyków dla dzieci, które zapewniają właściwa ochronę u każdego malucha, szczególnie, gdy są dobieranie indywidualnie do potrzeb.

Dermokosmetyki mają za zadanie przede wszystkim wspierać proces leczenia konkretnych problemów skórnych. W ich składzie nie mogą znajdować się substancje zapachowe i barwniki, a konserwanty, jeśli już się pojawią, to tylko w bezpiecznych ilościach. 

Głównymi funkcjami takich produktów są:

 • zapobieganie podrażnieniom skóry,
 • łagodzenie już istniejących zmian,
 • wzmacnianie bariery ochronnej naskórka,
 • wytwarzanie naturalnej warstwy ochronnej,
 • minimalizowanie podrażnień,
 • działanie przeciwzapalne,
 • przyspieszanie procesów gojenia skóry,
 • zapobieganie utraty wody.

Dermokosmetyki pozbawione są składników alergicznych. Ich stosowanie zalecane jest często nie tylko przy problemach skórnych, ale w codziennej pielęgnacji skóry dziecka, aby wzmocnić jej ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Należy jednak pamiętać, że to specjalistyczne kosmetyki, więc ich używanie warto wcześniej skonsultować z lekarzem.

Dermokosmetyki dla dzieci z AZS 

Dermokosmetyki to profesjonalne produkty, które są tworzone z myślą o konkretnych chorobach skóry. Do takich należy AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, które jest rodzajem alergicznego zapalenia i odpowiedzią skóry na kontakt z substancjami uczulającymi, czyli alergenami. 

Choroba rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i ma długotrwały przebieg. Wadliwą budowę naskórka i nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego wspierają dermokosmetyki dla dzieci z AZS.

Dzieci z AZS wymagają odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dermokosmetyki mają za zadanie przede wszystkim łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry. Ich skład powinien być prosty, a głównym składnikiem takich produktów są emolienty, które natłuszczają skórę i przyspieszają proces jej regeneracji. 

Działanie emolientów polega na wytwarzaniu na powierzchni skóry filmu ochronnego, która ułatwia zatrzymywanie wilgoci w naskórku. Zrogowaciała i przesuszona skóra nie spełnia swej funkcji ochronnej i przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. 

Dermokosmetyki zaopatrują zewnętrzną warstwę naskórka w lipidy, a regularne ich stosowanie przy atopowym zapaleniu skóry odbudowuje barierę skóry i łagodzi stany zapalne. 

Dermokosmetyki dla niemowląt

Skóra niemowląt nie posiada jeszcze w pełni ukształtowanego płaszcza lipidowego. Podstawowym zadaniem dermokosmetyków dla niemowląt jest zapewnienie skórze tak małego dziecka odpowiedniej ilości substancji tłuszczowych. 

Jest to możliwe dzięki zawartości odpowiednich składników w dermoksmetykach. Czego warto szukać w składzie kosmetyków dla niemowląt? Oto najważniejsze elementy:

 • oleje roślinne, które zapobiegają pękaniu i zbyt silnemu złuszczaniu naskórka. Ich zadaniem jest likwidowanie suchości skóry i jej uelastycznianie. Przykładem takiego składnika jest olej lniany;
 • masło shea, które zapobiega „ucieczce” wody ze skóry. Masło to, dzięki swojemu składowi (kwas oleinowy, stearynowy lub linolenowy), dobrze wiąże wodę i ułatwia jej szybkie wnikanie do wnętrza skóry z jej powierzchni. Posiada również działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
 • lanolina, która odbudowuje barierę naskórkową. 

Podobne funkcje spełniają dermokosmetyki dla noworodka. Ich skóra jest także narażona na uszkodzenia wywołane światłem ultrafioletowym. Naskórek noworodka posiada niską zawartość melaniny, dlatego przy ekspozycji na słońce należy stosować dermokosmetyki o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej. Ważnym składnikiem takich produktów jest witamina E, która zapobiega rozpadowi lipidów skóry i neutralizuje wolne rodniki. 

Ranking dermokosmetyków dla niemowląt 

W rankingu dermokosmetyków dla niemowląt główne miejsca zajmują:

 • kosmetyki do kąpieli z emolientami (płyny, emulsje, żele, olejki, kostki myjące), które natłuszczają naskórek, wzmacniają barierę lipidową i działają łagodząco;
 • dermokosmetyki do natłuszczania skóry (balsamy, kremy);
 • szampony do włosów, które dbają także o skórę głowy dziecka i nie podrażniają nawet najbardziej wrażliwej tkanki;
 • zasypki do ciała, których głównymi składnikami są: skrobia kukurydziana (absorbująca wilgoć), tlenek cynku (chroniący przed podrażnieniami) i olejek rumiankowy (łagodzący podrażnienia);
 • emulsje do ciała, które intensywnie nawilżają. Cennym składnikiem jest alantoina, łagodząca podrażnienia i zaczerwienienia oraz olej macadamia, który silnie wzmacnia barierę lipidową naskórka;
 • dermokosmetyki do twarzy dla dzieci, które odbudowują film lipidowy i tworzą barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Dermokosmetyki dla dzieci wymagają systematycznego stosowania. Rodzaj kosmetyku należy dobierać do indywidualnych potrzeb skóry i jej problemów, a u każdego dziecka mogą być one inne. Wątpliwości warto zawsze konsultować z lekarzem pediatrą. 

Bibliografia:

 1. „Stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Środków Czystości w sprawie dermokosmetyków”, Warszawa, dnia 19 grudnia 2014, 
 2. H. Bojarowicz, A. Szemryk, J. Krysiński, Katedra Technologii Postaci Leku, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika „Kosmetyki przeznaczone do stosowania w różnych przedziałach wieku”, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2016 / vol. 5, 
 3. „Pierwsze 2 lata życia dziecka - przewodnik dla rodziców”, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010, wyd. 1,
 4. B. Kamińska, K. Plata-Nazar Katedra, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego „Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Program ALERNI”, Via Medica 2009, ISSN 1897–3590.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down