2024-10-08
– Polacy uwielbiają zwierzęta, a może świadczyć o tym chociażby to, że w wielu polskich domach mieszka co najmniej jedno zwierzę – zaznacza Magdalena Górak, rzecznik ochrony zwierząt z organizacji Otwarte Klatki.
Podkreśla, że zazwyczaj osoby, które żyją pod jednym dachem z pupilem, traktują go jak przyjaciela i członka rodziny, troszczą się o niego i otaczają miłością.
Gdy pies wygrywa z bratem, a nawet mamą…
Czasami przybiera to nieoczekiwany obrót, a zwierzęta są poważną konkurencją dla ludzi. Maciej Witkowski z Klubu Jagiellońskiego powołuje się na badania przeprowadzone dla platformy Consumer Affairs.
Wynika z nich , że aż 81 proc. Amerykanów z pokolenia milenialsów kocha swoje zwierzę domowe bardziej niż niektórych członków swojej rodziny. Aż 57 proc. ankietowanych uznało, że swojego psa lub kota kocha bardziej niż rodzeństwo, a połowa badanych kocha zwierzęta bardziej niż własną matkę.
– Co ciekawe, aż 30 proc. ankietowanych stwierdziło, że swojego pupila darzy silniejszym uczuciem niż partnera – dodaje Witkowski. – Emocjonalne przywiązanie do zwierząt łączy się także z niechęcią do posiadania dzieci: 58 proc. milenialsów wolałoby mieć psa lub kota niż zostać rodzicem.
Podobnie jest w Polsce. Jak wynika z badania firmy Havas Media Group, połowa Polaków twierdzi, że ma mniejsze zaufanie do osób, które nie lubią zwierząt. Niemal jeden na pięciu badanych przyznaje, że często ocenia ludzi na podstawie tego, jakie mają zwierzę lub jakiej rasy.
fot. Krista Mangulsone on Unsplash
Trudniej o relacje z ludźmi niż ze zwierzętami
Ankietowani przez platformę Consumer Affairs deklarowali również, że są w stanie bardzo wiele poświęcić, aby ratować życie swojego zwierzęcia. Jedna czwarta badanych stwierdziła, że byłaby skłonna sprzedać samochód, aby opłacić swojemu pupilowi terapię ratującą życie.
– Przytoczone wyniki badań pokazują nie tylko przemiany w naszym podejściu do zwierząt, lecz także mówią wiele o kondycji naszego społeczeństwa – zauważa Witkowski. – Problem z nawiązaniem i utrzymaniem relacji międzyludzkich staje się coraz bardziej powszechny.
Wynika to w dużej mierze z tego, że ludzie chcą coraz bardziej podkreślać swoją autonomię i boją się, że inne osoby mogą być dla nich zbyt dużym ograniczeniem. Zwierzęta, mimo że oczywiście wymagają czasu i uwagi, stawiają mniejsze wymagania. Dla wielu osób zwierzę staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, z którym łączy je głęboka więź uczuciowa.
Okazuje się, że Polacy mają dużo empatii wobec zwierząt. Aż 60 proc. z nas deklaruje, że to stworzenia bardziej autentyczne i szczere w swoich uczuciach niż ludzie. Polacy stanowczo sprzeciwiają się jakimkolwiek formom przemocy wobec nich, większość z nas nie zgadza się także na trzymanie dzikich zwierząt w niewoli lub… w domach prywatnych. Zdecydowana większość uważa, że przemoc wobec zwierząt powinna być karana tak samo jak przemoc wobec ludzi i nie ma znaczenia, o jaki gatunek chodzi.
– Na szczęście świadomość społeczna Polaków w zakresie dbałości o zwierzęta i ich dobrostan rośnie – zauważa dr Hanna Mamzer z Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
– Szczególnie okrutne przypadki są piętnowane, coraz częściej orzekane są kary pozbawienia wolności za okrutne traktowanie zwierząt, ale – co najważniejsze – empatia i czujność Polaków zwiększa się, ludzie reagują i informują odpowiednie służby.
fot. Yerlin Matu on Unpslash
Masz psa, będziesz mieć znajomych
To kolejne badanie, które potwierdza, że Polacy wierzą, że mogą nawiązać ze swoim zwierzakiem głęboką więź, czasami nawet silniejszą niż z innymi ludźmi. Niemal połowa Polaków deklaruje, że z łatwością mogą wyobrazić sobie mieszkanie w pojedynkę, gdyby mógł towarzyszyć im zwierzak.
To przekonanie jest silne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet oraz przedstawicieli wszystkich pokoleń. Niektórym zwierzęce towarzystwo może z łatwością zastąpić ludzkie – aż 44 proc. twierdzi, że lepiej czuje się w towarzystwie swoich zwierzaków niż innych osób.
– Posiadanie zwierzaków to także korzyści społeczne – podkreśla Jakub Polakowski z Havas Media Group. – Nasze zwierzaki pomagają nam w nawiązywaniu nowych znajomości, a stosunek do zwierząt dla aż połowy badanych decyduje o tym, czy zaufają nowo poznanej osobie.
Mieszkające z nami zwierzęta zwykle mają status członków rodziny i znacząco przyczyniają się do poprawy więzi między domownikami. Zwierzaki są z nami także wtedy, gdy rodzina zawodzi – niemal połowa badanych przyznaje, że czasem czuje się w ich towarzystwie lepiej niż w towarzystwie swojego partnera czy partnerki.
Miłośnicy zwierząt nie jedzą mięsa
Ze zwierzętami wiąże się także nasza dieta, a główną motywacją do przejścia na dietę wegetariańską jest dobrostan zwierząt. Aż 42 proc. badanych Polaków wskazało, że to właśnie chęć zmniejszenia cierpienia zwierząt najbardziej zachęciłaby ich do wykluczenia mięsa ze swojej diety.
Uważa tak co druga Polka. Dla mężczyzn natomiast dominującą motywacją do porzucenia mięsa byłaby zmiana diety na zdrowszą.
– Jeśli już jemy zwierzęta, jesteśmy gotowi zadbać o ich komfort w hodowli – dodaje Jakub Polakowski. – Aż 62 proc. badanych twierdzi, że mogłoby zapłacić więcej za mięso, gdyby wiedziało, że zwierzęta, od których ono pochodzi, były traktowane humanitarnie. Taki wydatek chętniej ponieśliby młodzi Polacy.
Z drugiej strony Polacy deklarują jednak, że konieczność wykarmienia ludzi jest wystarczającym usprawiedliwieniem zabijania zwierząt.
fot. Patrick Hendry on Unsplash
Nie kupuj, adoptuj
Polacy są otwarci na adopcje zwierząt. Niemal połowa przyznaje, że nie powinno się kupować zwierząt z hodowli, gdy w schroniskach czekają gotowe na adopcję. Adopcja powinna jednak odbywać się pod pewnymi warunkami.
Niemal trzy czwarte badanych zaznacza, że przed adopcją fundacje i schroniska powinny przeprowadzać gruntowny sprawdzian potencjalnych opiekunów.
Właściciele zwierząt deklarują także, że gdy w rodzinie nie układa się zbyt dobrze, to mogą liczyć na wsparcie zwierzęcych członków swojego gospodarstwa domowego. Połowa Polaków deklaruje, że czasami czuje się przez nie kochana bardziej niż przez partnera.
Niemal tyle samo wskazuje, że czasami lepiej czuje się w ich towarzystwie niż z ludzkimi członkami swojej rodziny. Zwierzaki zapewniają nam nie tylko bezwarunkową miłość.
– Mimo ogromu zalet posiadania zwierzaka i ogromnej miłości do nich, widzimy też ich trudniejsze strony – dodaje Jakub Polakowski. – Zdajemy sobie sprawę, jakie koszty wiążą się z posiadaniem zwierzaka. Aż 80 proc. Polaków deklaruje, że kocha swoje zwierzę, jednak utrzymanie go jest dla nich kosztowne.
Martwimy się nie tylko o jego zdrowie fizyczne, ale także coraz częściej o zdrowie psychiczne. Wraz z rosnącą inflacją rosną także koszty usług weterynaryjnych w Polsce – stąd pojawiające się coraz częściej możliwości wykupienia ubezpieczenia dla psa lub kota.
Traumatycznym doświadczeniem jest odejście zwierzaka: równie trudne, jak odejście człowieka. Tak uważa aż 79 proc. Polaków. Wraz ze zmieniającym się podejściem Polaków w tej sprawie, rośnie rynek usług pogrzebowych dla zwierząt.
A zwierząt domowych regularnie u nas przybywa – połowa Polaków mieszka ze zwierzęciem, częściej są to psy niż koty.