Golf staje się coraz popularniejszym sportem/fot.unsplash

Ruch i świeże powietrze to dziś lekarstwa cenniejsze niż kiedykolwiek. Od kiedy większość naszej pracy odbywa się w biurach i jesteśmy przywiązani do ekranów komputerów oraz telefonów, staramy się znaleźć na to antidotum w postaci siłowni czy krótkich, wakacyjnych wypadów, podczas których okazuje się jednak, że nasze mięśnie nie są już w chwilach zrywu wystarczająco sprawne.

Tymczasem istnieje przecież forma sportu, czy raczej aktywności ruchowej, która łączy umiarkowany wysiłek fizyczny z długim czasem przebywania na świeżym powietrzu. To golf, uprawiany w wielu krajach równie powszechnie jak u nas piłka nożna czy narciarstwo.

Zdrowa aktywność fizyczna 

Golf oznacza przede wszystkim umiarkowany, ale też długotrwały, bo kilkugodzinny, wysiłek ruchowy. To zazwyczaj 7-8-kilometrowy spacer w umiarkowanym tempie, powiązany z intensywniejszymi elementami, gdy uderzasz wybranymi kijami piłeczkę golfową – silnie i daleko lub delikatnie i krótko, zależnie do fazy gry. Taki rodzaj wysiłku, uprawiany regularnie, pozwala zachować wysoką sprawność motoryczną organizmu i chroni przed wieloma powszechnymi chorobami, choćby zawałami i udarami. Badania nad populacją golfistów dowodzą, że ich sprawność fizyczna w wieku emerytalnym jest wyższa niż ich rówieśników. Golfiści po prostu żyją dłużej.

Cechą charakterystyczną golfa jest też regularne uprawianie tego sportu i brak cezury wieku. Tutaj najlepsze wyniki zdobywa się nie tyle dzięki wyższej wydolności motorycznej, którą mają młodzi, lecz większemu doświadczeniu. Dlatego właśnie golfiści okazali się najstarszymi zawodnikami biorącymi udział w olimpiadach po przywróceniu golfa jako dyscypliny olimpijskiej – wygrywali mając czterdzieści i więcej lat.

Golf poprawia również kondycję psychiczną. Uczy skupienia i precyzji, dzięki czemu koncentrując się na treningu lub grze na polu golfowym zapominasz o codziennym stresie. W wielu krajach trening lub krótką grę z rodziną czy znajomymi traktuje się jako cotygodniową formę relaksu psychicznego. W Szwecji, Szkocji i Anglii czy Stanach Zjednoczonych jest to tym bardziej proste, że do najbliższego pola golfowe dojeżdża się w przysłowiowy kwadrans lub pół godziny. Gra w golfa niemal wszędzie zapewnia też dobry kontakt z przyrodą, tak cenny dla mieszkańców wielkich miast. Regularne treningi i gra są też dobrym ćwiczeniem pamięci i myślenia strategicznego, co przydaje się również w pracy zawodowej.

Golf to wreszcie formuła towarzyska – regularne spotkania, współzawodnictwo oparte na równych szansach osób w różnym wieku i stopniu zaawansowania w grze, przyjaźnie i wspólne wyjazdy budują integrację środowiska uprawiających ten sport.

Rodzinnie i towarzysko

Reguły gry w golfa obejmują wiele formatów punktacjami, dzięki czemu początkujący czy też mniej zaawansowani mogą konkurować o zwycięstwo z tymi bardziej doświadczonymi. Powszechne jest granie całymi wielopokoleniowymi rodzinami czy też w gronie znajomych o zróżnicowanych predyspozycjach fizycznych. Liczy się przede wszystkimi radość z gry i dzielenie pasji do golfa.

Jak zacząć grać w golfa? 

Na wszystkich polach i w klubach golfowych organizowane są regularnie kursy, podczas których profesjonalni instruktorzy uczą podstaw gry. Od pewnego czasu powstają w wielu miastach również studia golfowe umożliwiające naukę i grę „pod dachem”, dzięki symulatorom. O ile na realnym polu golfowym zła pogoda utrudnia lub uniemożliwia grę (zimno i wiatr jednak trochę zniechęcają), o tyle trening w hali może się odbywać przez cały rok.

Szereg wiadomości o polach, klubach, studiach golfowych oraz regułach tego sportu znajdziecie na stronie www.pzgolf.pl.

CZY WIESZ, ŻE...

  • Popularność golfa w Polsce rośnie, ale nadal jest niewielka w porównaniu choćby z sąsiednimi Czechami. W naszym kraju jest ok. 40 obiektów golfowych, podczas gdy w Czechach ponad 100, a w Niemczech więcej niż 700. W Europie we wszystkich krajowych związkach golfistów zrzeszonych jest ponad 4,5 mln osób. Liczbę golfistów w Polsce szacuje się na ok. 20 tysięcy. 
  • Zawodowi golfiści nadają piłeczce golfowej prędkość przekraczającą nawet 135-140 km/h.
  • Najlepszym polskim golfistą jest Adrian Meronk, od 2016 roku grający zawodowo. Jest pierwszym Polakiem, który uczestniczył w najbardziej renomowanym turnieju The Open, zdobywając w bieżącym roku podczas 151. edycji tego turnieju (!) wysoką, 23. pozycję.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Tomasz Osadowski
Tomasz Osadowski

Redaktor naczelny dwumiesięcznika „Recepta.pl". Po pracy lubi pływać kajakiem, grać w golfa, chodzić po górach i lasach, nałogowo czyta książki serii Sulina Wydawnictwa Czarne. Ma dwa psy i kotkę. ...

Komentarze
chevron-down