W końcu wyczekiwana przez wszystkich wiosna! Z niecierpliwością czekamy na moment, kiedy grube kurtki zastąpimy lżejszą odzieżą. Zmiany warto wprowadzić także w pielęgnacji skóry. Jak więc właściwie przejść od zimowej pielęgnacji skóry do odpowiedniej na wiosnę?
Pielęgnacja skóry wiosną a wiosenne kosmetyki
Kiedy jest zimno i sucho, musimy używać emolientów i okluzji, aby zmniejszyć transepidermalną (przeznaskórkową) utratę wody.
Wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności powietrza możemy nie potrzebować tak ciężkich kosmetyków, aby utrzymać nawilżoną skórę.
Zamiast używać tych samych gęstych kremów i olejków, których używałabyś zimą, wybieraj lżejsze balsamy lub kremy nawilżające na bazie żelu.
fot. shutterstock
Wiosna a problemy skórne
Wiele przewlekłych chorób skóry może ulegać zaostrzeniu wraz ze wzrostem temperatury i ekspozycji na słońce. Tak dzieje się chociażby w trądziku różowatym. Pojawia się zaczerwienienie i pieczenie skóry.
Co zrobić w takim przypadku? Używaj delikatnych, nawilżających środków oczyszczających, bezzapachowych środków nawilżających i mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ mniej podrażniają skórę.
Jeśli to nie wystarczy, koniecznie udaj się do dermatologa, zanim stan zapalny utrwali się i pojawią się grudki lub krostki.
Oczywiście, gdy temperatura na zewnątrz zacznie rosnąć, bez wątpienia nastąpi wzrost produkcji sebum w skórze. U osób ze skórą tłustą lub skłonną do trądziku może to prowadzić do zatkania porów i powstawania zaskórników.
W domowych warunkach mogą być pomocne maski zawierające glinkę, która pomaga dokładnie oczyścić skórę.
Ochrona UV nie tylko wiosną i latem
Bez względu na porę roku, zawsze należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Dlaczego? Ponieważ jest to produkt przeciwstarzeniowy numer jeden w Twojej kosmetyczce.
Ponadto krem przeciwsłoneczny chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV niezależnie od tego, czy znajdujesz się na zewnątrz, czy po prostu siedzisz przy biurku przy oknie.
Jaki SPF wybrać? Najlepszy filtr przeciwsłoneczny to ten, którego faktycznie używasz. W aptekach i drogeriach jest olbrzymi wybór preparatów – matujące dla cery tłustej i mieszanej czy nawilżające dla suchej.
Mineralne filtry przeciwsłoneczne to świetna opcja, jeśli masz wrażliwą skórę, ponieważ nie podrażniają, a najnowsze preparaty w pełni wcierają się w skórę.
Dodatkowo mineralne filtry przeciwsłoneczne są bezpieczniejsze dla środowiska niż chemiczne filtry przeciwsłoneczne.
fot. Chris Jarvis on Unsplash
Pielęgnacja skóry na wiosnę a witamina C i inne substancje aktywne
Wiemy już, że preparaty z witaminą C można (i warto!) stosować cały rok. A jak z pozostałymi aktywnymi składnikami? Retinol i silnie złuszczające kwasy (glikolowy, pirogronowy) najlepiej odłożyć na okres jesienno-zimowy.
Można stosować produkty zawierające kwas migdałowy, azelainowy czy bakuchiol – aktywny składnik pochodzenia roślinnego, którego działanie porównuje się do działania retinolu i może być bezpiecznie stosowany latem.
Wiosenne porządki w kosmetyczce
Wiosenne porządki zrób również w swojej kosmetyczce. Oczyść i/lub wymień myjki, gąbki, pędzle do makijażu i aplikatory. Są to świetne pożywki dla bakterii, drożdży i pleśni, które podrażniają skórę oraz przyczyniają się do powstawania wyprysków i infekcji.
I wyrzuć wszystko, co przeterminowane! Należy pamiętać, że nawet jeśli produkt nie był otwierany, składniki aktywne z czasem będą słabnąć i będą mniej skuteczne.
Nie możesz znaleźć żadnych oznaczeń? Użyj testu zapachu. Jeśli coś nie wygląda czy nie pachnie tak, jak w momencie zakupu, oznacza to, że powinnaś to wyrzucić.