mały smutny piesekmały smutny piesek
Nie każdy pies pasuje do konkretnego opiekuna i nie każdy opiekun do wybranego psa / fot. Matthew Foulds

2024-03-28

Adopcja psa jest czynem niezwykle szlachetnym. Pomaga zmienić komfort życia, a zaproponowanie bezdomnemu zwierzęciu dachu nad głową, opieki i egzystencji w ludzkiej, kochającej rodzinie to naprawdę wielka sprawa. Popieram adopcję pod warunkiem jednak, że jest ona przeprowadzona odpowiedzialnie i świadomie.

Adopcja psa a wzajemne dopasowanie

Zdecydowana większość psów, którym szuka się nowych domów, dźwiga na swoich barkach bagaż doświadczeń. 

Najważniejszy w odpowiedzialnej adopcji jest dobór psiego kandydata w taki sposób, abyśmy byli świadomi problemów, z jakimi przyjdzie nam się zmagać oraz że jesteśmy chętni i gotowi na to, aby móc im podołać. 

Nie każdy pies będzie pasował do danej rodziny i odwrotnie, nie każda rodzina będzie odpowiednia dla danego psa.

fot. Chewy on Unsplash

Jak wybrać psa do adopcji?

Wachlarz ofert dla osób szukających czworonożnego przyjaciela jest niezwykle szeroki. Internet przepełniony jest ogłoszeniami wzbogaconymi pięknymi zdjęciami psów i chwytającymi za serce opisami. 

Również w telewizji pojawiają się reklamy rekomendujące adopcję psów. Jak zatem wybrać odpowiedniego kandydata? 

Z doświadczenia wiem, że najkrótszą i jednocześnie najlepszą drogą do sukcesu byłaby wcześniejsza konsultacja z behawiorystą, który określi zarówno potrzeby, jak i możliwości danej rodziny. 

Niejednokrotnie też będzie on w stanie pomóc w doborze odpowiedniego kandydata. Proces poszukiwania można również zacząć samodzielnie, począwszy od wyboru miejsca, z którego chcielibyśmy adoptować psa. A tych również jest wiele.

Warunki adopcji psa. Jak wyglądają procedury?

Pod opieką organizacji pozarządowych, tj. fundacji i stowarzyszeń, znajduje się tysiące psów, zarówno wielorasowych, jak i w typie konkretnej rasy. 

Chcąc adoptować psa z jednego z takich miejsc, należy liczyć się z szeregiem procedur: wizytą przedadopcyjną, wypełnieniem ankiety adopcyjnej oraz wizytą poadopcyjną. Tych procedur nie należy się obawiać. 

Mają one na celu wybór najlepszej rodziny, która chce pod swój dach przyjąć jednego z podopiecznych. Ankietę adopcyjną należy wypełnić rzetelnie i zdać się na decyzję osób, które są tymczasowymi opiekunami psa. 

Podczas całego procesu należy uzyskać jak najwięcej informacji na temat psa, na którego się decydujemy.

Adopcja psa ze schroniska. Czego się spodziewać?

Schronisko dla bezdomnych zwierząt to miejsce, które zawsze wzbudza wiele emocji. Głośne szczekanie psów, setki oczu patrzących z boksów na człowieka wzbudzają przede wszystkim litość. Ta zaś nie jest dobrym doradcą. 

Zanim zdecydujemy się na adopcję psa ze schroniska, powinniśmy dotrzeć do jego bezpośrednich opiekunów. Ci z dużym prawdopodobieństwem udzielą wszelkich informacji na temat obecnych zachowań psa, a także jego przeszłości.

fot. Camylla Battani on Unsplash

Adopcja psa od osoby prywatnej

Możliwa jest także adopcja z pierwszego lub kolejnego domu. Są psy, które z różnych przyczyn muszą rozstać się z dotychczasowymi opiekunami. 

Ta forma nabycia pupila ma wiele plusów, ale – niestety – również jeden poważny minus. Można zapoznać się z psem i dowiedzieć się wszystkiego na temat jego zachowań oraz wydarzeń z przeszłości. 

Jednak historia, którą usłyszymy, nie zawsze musi być prawdziwa. W przypadku tego typu adopcji warto poprosić specjalistę o pomoc w ocenie psa.

Adopcja psa z hodowli

Zdarza się tak, że również w hodowli psów rasowych znajdują się psy do adopcji. Przeważnie są to czworonogi, które zostają oddane do hodowcy przez pierwotnych nabywców lub też takie, wobec których były plany hodowlane, ale z różnych przyczyn nie zostały zrealizowane. 

Dobry hodowca na pewno udzieli wszelkich informacji na temat zachowań psa i opieki nad nim.

Poznaj psa przed adopcją

Udana adopcja jest w stanie zapewnić kolejne kilka/kilkanaście lat życia z psem w radości i pełnej harmonii. Pies staje się pełnowartościowym członkiem rodziny i dzieli z nami zarówno te dobre, jak i złe chwile. 

Z kolei nieudana adopcja jest męką nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla jego opiekunów. Dlatego tak ważne jest zdobycie wszelkich możliwych informacji o psie jeszcze przed przyjęciem go pod swój dach.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Aleksandra Zawadzka-Glinka
Aleksandra Zawadzka-Glinka

Behawiorysta zwierząt towarzyszących, instruktor szkolenia psów Alteri. Od 2009 roku prowadzi zajęcia praktyczne z psami i kotami, organizuje wykłady
i warsztaty z zakresu komunikacjimiędzygatunkowej. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE oraz Rady Nadzorczej Fundacji
„Iskierka”, gdzie  wraz z przyjaciółmi niesie pomoc zwierzętom oraz współorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu prawidłowej
opieki nad zwierzętami. Prywatnie szczęśliwa opiekunka trzech kotów i trzech psów. W 2022 roku napisała książkę „Zamieszka(ł) ze mną kot”...

Komentarze
chevron-down