Psi fitness stał się ostatnio popularną formą aktywności dla zwierząt. Oprócz rozwoju mięśni, zapewnia też psom trening umysłowy. Jak zaplanować bezpieczny trening dla naszego pupila?
Psi fitness to zbiór przeróżnych ćwiczeń fizycznych dla psów, często wykonywanych z pomocą specjalistycznego sprzętu: pachołków, podestów, poduszek sensomotorycznych czy cavaletti. Pojedyncza sesja treningowa trwa zwykle 15-45 minut. W jej skład wchodzi rozgrzewka, od kilku do kilkunastu ćwiczeń i schłodzenie organizmu, często połączone z rozciąganiem. Dla większości psów najlepszą motywacją jest jedzenie, które wykorzystuje się do naprowadzania i nagradzania za prawidłowo wykonany ruch. Bardziej zaawansowane psy, znające już zasady treningu, mogą też wykonywać zadania na komendy. Długość pojedynczej sesji i rodzaj ćwiczeń dostosowuje się do możliwości psa, a także celu treningu. Praca nad równowagą i zwiększeniem świadomości ciała zwierzęcia różni się od ćwiczeń mających na celu budowanie siły mięśniowej.
Korzyści z regularnych ćwiczeńz psem
Głównymi celami treningów psiego fitnessu są: wzmocnienie i zwiększenie elastyczności mięśni oraz poprawa kondycji, koordynacji i ogólnej sprawności zwierzęcia. W przypadku psów sportowych regularny fitness ogranicza ryzyko kontuzji. Oprócz korzyści dla ciała psa, ćwiczenia wpływają pozytywnie także na psychikę zwierzęcia. Wymagają skupienia uwagi na opiekunie i nauki nowych umiejętności. Pomagają psom oswoić się z nowymi bodźcami i przedmiotami w bezpiecznym otoczeniu, co przekłada się na pewność siebie zwierzęcia w codziennym życiu. Aby zauważyć korzyści z psiego fitnessu, należy trenować z psem minimum 3-4 razy w tygodniu. Większość ćwiczeń można wykonać w domu lub na salce treningowej – jest to idealna aktywność na zimniejsze miesiące. Ćwiczenia fitness są też wykorzystywane w terapii niektórych chorób ortopedycznych i neurologicznych – w takich przypadkach powinny być prowadzone pod okiem specjalisty.
Bezpieczny trening z psem
Trenując psi fitness należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Zawsze niezbędna jest rozgrzewka! Psy powinny ćwiczyć na stabilnym podłożu, na którym nie będą się ślizgać. W salkach fitness zwykle są to piankowe puzzle, ale dobrze sprawdzi się też wykładzina, dywan, a nawet trawnik. Nie należy ćwiczyć na kafelkach lub śliskim parkiecie. Akcesoria treningowe muszą być bezpieczne – sprawne, stabilne, wykonane z trwałych materiałów. Wiele domowych sprzętów można z powodzeniem zaadaptować do treningu – należy jednak robić to rozważnie.
Czy psi fitness jest dla każdego?
Ze względu na duże zróżnicowanie ćwiczeń fitnessowych i wiele możliwości ich modyfikacji, treningi będą dobrym urozmaiceniem aktywności dla niemal każdego psa. Należy pamiętać, że zestaw ćwiczeń dla psa sportowego różni się od treningu dla psów początkujących. Wrzucenie psa na głęboką wodę może skutecznie zniechęcić go do nauki, a nawet doprowadzić do kontuzji. Jeśli zwierzę ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, np. trudności z poruszaniem się, zaburzenia równowagi, duszności, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem weterynarii i zoofizjoterapeutą.
Jak zacząć ćwiczyć z psem?
Najlepszym sposobem rozpoczęcia treningów fitnessu z psem jest zapisanie się na zajęcia do doświadczonego specjalisty – zoofizjoterapeuty lub trenera. Pomoże on zaplanować ćwiczenia, pokaże prawidłowy i bezpieczny sposób ich wykonywania, a także doradzi sposób wykorzystania domowych sprzętów jako akcesoriów treningowych. W miarę nabierania wyczucia i doświadczenia można samemu urozmaicać psu ćwiczenia. Zawsze należy pamiętać o przeprowadzeniu rzetelnej rozgrzewki, dostosowaniu zadań do możliwości zwierzęcia i poświęceniu czasu na stopniowe schłodzenie organizmu.
Przykładowe ćwiczenia psiego fitnessu
Treningi fitnessu można modyfikować na różne sposoby, co pomaga zachować zainteresowanie psa nauką nowych rzeczy i stopniowo podnosi poziom sprawności zwierzęcia. Zwykle na początku dobrze sprawdzają się m.in.:
- siad-wstań – w tym ćwiczeniu pracują głównie mięśnie tylnych łap oraz tułowia;
- podaj łapę – ćwiczenie może wydawać się proste, ale po dokonaniu modyfikacji, np. wykonania go w pozycji stój lub na niestabilnych poduszkach sensorycznych, może stanowić wyzwanie dla psa;
- cavaletti – drążki ułożone na ziemi lub na niewielkim podwyższeniu zmuszają psa do wydłużenia kroku i zwiększają zakres ruchu w stawach;
- slalom – angażuje mięśnie łap, które pracują w różnych płaszczyznach oraz zwiększają zakres ruchu w kręgosłupie;
- wchodzenie na stabilne podesty – oswaja psa z nowymi powierzchniami, zwiększa zakres ruchu w stawach i siłę mięśni kończyn.
Dla początkujących psów można zaplanować kilka ćwiczeń, wykonywanych po 5-6 powtórzeń w 2-3 seriach.