Pies jest zwierzęciem, które najczęściej jest zapraszane do naszych domów. To on towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, przybierając przy tym różnorodny wygląd – od maleńkiego chihuahua do olbrzymiego wilczarza irlandzkiego. I nadal pozostaje psem, kompanem, który każdą chwilę chciałby spędzać ze swoimi opiekunami. Jednak decyzja o nabyciu psa powinna być przede wszystkim przemyślana. Skutki tych nieprzemyślanych decyzji najbardziej widoczne są w schroniskach, fundacjach i stowarzyszeniach. Te miejsca są przepełnione – znajdują się tam psy, dla których tymczasowi opiekunowie szukają nowych domów.
Kontakt z psami mamy już jako dzieci. Rysunki w książeczkach, bajki, wierszyki i maskotki, później filmy animowane i fabularne, których bohaterami są mądre i utalentowane psiaki. Któż by nie chciał takiego „cudu”? Realny świat i codzienne życie z psem wygląda zgoła inaczej niż w filmach. W dniu nabycia psa decydujemy się na zmianę lub chociaż na modyfikację swojego dotychczasowego życia na kilkanaście kolejnych lat.
Pamiętaj, pies to obowiązek
Pies jest drapieżnikiem i ma potrzeby przynależne gatunkowi. Jedną z nich jest potrzeba ruchu i zabawy. Dla większości psów warunki atmosferyczne nie mają większego znaczenia. Deszcz, mróz, silny wiatr – poleżelibyśmy pod ciepłym kocykiem z kubkiem gorącej herbaty. I owszem, możemy sobie poleżeć, ale najpierw powinniśmy wyjść na spacer z psem. Nie na pięć minut przed blok – na spacer z psem trzeba poświęcić około godziny. W trakcie spaceru należy zapewnić psu możliwość poznawania nowych miejsc i doskonałą zabawę (piłkę, węszenie, zabawy z innymi przedstawicielami tego gatunku).
Kolejną sprawą jest wychowanie psa. Aby mieszkanie i spacery z nim nie stały się udręką, należałoby przyłożyć się do odpowiedniego wychowania psa. To proces czasochłonny i niejednokrotnie kosztochłonny, gdy będziemy potrzebowali pomocy specjalisty. Jeśli odpowiedzialnie podejdziemy do tego tematu, pies nie będzie zagrożeniem ani dla nas, ani dla nikogo z naszego otoczenia.
Ile kosztuje pies?
Pies to nie tylko radość ze wspólnego życia, to również nakłady finansowe. Miesięczne utrzymanie psa to koszt rzędu 200-800 złotych, w zależności od masy ciała i wieku zwierzęcia. Te starsze często potrzebują specjalistycznych diet, które w pewnym stopniu powstrzymują rozwój określonych chorób. Dodatkowym kosztem jest opieka weterynaryjna. Szczepienia ochronne to dopiero start. Kilka wizyt w gabinecie, regularne zabezpieczanie przeciw kleszczom, tabletki odrobaczające i znów rocznie uzbiera się całkiem pokaźna suma, którą należy uwzględnić w budżecie domowym. Jeśli chcemy mieć psa, będziemy zobowiązani do zapewnienia mu należytej opieki weterynaryjnej.
Kwestią, o której często zapominamy, jest opieka nad psem podczas naszych urlopów, wyjazdów służbowych czy ewentualnej choroby. Dobrze, jeżeli członkowie rodziny lub znajomi będą chętni, aby w tym czasie zająć się psem. Gdy nie znajdziemy takich pomocników, zostanie nam hotel dla psów. Ten zaś trzeba będzie bardzo starannie wybrać, zanim zdecydujemy się zostawić w nim naszego pupila. Koszt doby to 50-150 złotych. Biorąc powyższe pod uwagę, zastanówmy się kilka razy, czy stać nas – czasowo i finansowo – na dzielenie życia z psem? To decyzja, która zobowiąże nas długoterminowo.
Czego uczymy się od psa?
Niezaprzeczalnie pies wniesie do naszego życia dużo miłości i radości. Nauczy nas empatii, szacunku i zrozumienia potrzeb innego gatunku. Wniesie również mnóstwo błota ze spacerów, rzepów i innych roślin, które wczepią się w jego sierść. To na szczęście da się posprzątać i rozczesać. Jednak radosny pies, który chce przebywać w naszym towarzystwie, puści w niepamięć te chwilowe niedogodności. Chcemy psa, zdajemy sobie sprawę z obowiązków i nakładów finansowych? Jeśli tak, to czas szukać odpowiedniego kandydata! Warto!