Kosmetyki z masłem shea można kupić w drogerii, ale można także zrobić krem samodzielnie w domu - fot. Megumi Nachev/unsplash

Masło shea to naturalny kosmetyk, który regeneruje i odżywia skórę oraz włosy. Do Europy trafiło w XVIII wieku i szybko podbiło rynki w wielu krajach.  Jego wyjątkowe właściwości powodują, iż ma szerokie zastosowanie w kosmetyce naturalnej. Sprawdź na czym polega fenomen kosmetyków z masłem shea. 

Masło shea 

Naturalne masło shea jest pozyskiwane z drzewa masłowego (Masłosz Parka), które rośnie dziko w zachodniej i środkowej Afryce. Drzewo osiąga wysokość do 20 metrów i wydaje żółte lub żółtozielone owoce, wyglądem przypominające małe awokado. Nierafinowane masło shea pozyskiwane jest z ciemnobrązowego nasienia, które znajduje się w owocu. Po zebraniu nasion wyjmuje się z nich orzechy, które są suszone na słońcu. Następnym krokiem jest rozcieranie wysuszonych orzechów, powtórne suszenie i gotowanie w połączeniu z wodą. W taki sposób pozyskiwana jest gęsta i lepka papka o maślanej konsystencji. Shea ma formę masła o beżowym zabarwieniu, dość twardym, które po rozgrzaniu ma postać tłustego oleju.

Masło shea, nazywane także masłem karite zawiera odżywcze kwasy tłuszczowe, a przede wszystkim nasycony kwas stearynowy i jednonienasycony kwas oleinowy. W zależności od proporcji tych kwasów powstaje różna konsystencja masła. Nierafinowane masło shea ma lekko orzechowy zapach. Po procesie rafinacji (oczyszczeniu) przyjmuje białą barwę i w zasadzie jest bezzapachowe. Masło nierafinowane ma więcej właściwości odżywczych, ale niestety ma krótszy termin ważności. Rafinacja pozbawia produkt wielu cennych składników, dlatego też do stosowania na twarz lub włosy zalecane są produkty nierafinowane. 

Czy masło shea zapycha pory? Niestety w pewnym stopniu tak. Stosując je należy pamiętać o komedogenności masła shea, czyli skłonności do zatykania porów, a zatem należy nakładać je w niewielkich ilościach. Odrobina masła potrafi już stworzyć barierę ochronną dla skóry. 

Masło shea – właściwości 

Do właściwości masła shea zaliczane są:

  • działanie odżywcze i nawilżające,
  • regenerowanie suchego naskórka,
  • wygładzanie i uelastycznianie skóry,
  • zmiękczanie zewnętrznej warstwy skory,
  • ochrona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, jak wiatr, promienie UV czy silny mróz,
  • naturalny filtr UV, który jednak powinien być stosowany wraz z kosmetykami z tradycyjnymi filtrami,
  • opóźnianie procesów starzenia skóry,
  • działanie antybakteryjne,
  • wspieranie walki z cellulitem,
  • zapobieganie powstawaniu rozstępów,
  • łagodzenie podrażnień skory,
  • źródło witamin A i E,
  • działanie rozluźniające dla mięśni po wysiłku fizycznym, dzięki zawartości witaminy F,
  • wzmacnianie cementu międzykomórkowego dzięki fitosterolom.

Masło shea na twarz 

Maseczka na bazie masła shea uzupełni niedobory lipidów na twarzy, fot. unsplash

Masło shea do twarzy przeznaczone jest w szczególności do pielęgnacji suchej i skłonnej do podrażnień cery. Takie działanie zawdzięcza obecności składników nawilżających i natłuszczających. Krem z masłem shea idealnie sprawdza się w okresie zimowym, kiedy skóra wymaga szczególnej troski. Masło karite uzupełnia braki lipidów i wzmacnia naturalną barierę ochronną tak potrzebna o tej porze roku. 

Właściwości odżywcze tego składnika powodują, iż skutecznie sprawdza się masło shea pod oczy. Tutaj skóra jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, a witamina A, E i kwasy tłuszczowe rozjaśniają cienie, zmniejszają zmarszczki mimiczne i poprawiają elastyczność skóry wokół oczu. Jak stosować taki krem? Dobrze jest rozgrzać w palcach niewielką ilość kremu i delikatnie wklepywać ją w skórę pod oczami. Zawsze należy pamiętać, aby w tym miejscu nie rozciągać skóry.

Kosmetyki z masłem shea można kupić w drogerii, ale można także zrobić krem samodzielnie w domu. 

Przepis na domowy krem do twarzy z masłem shea:

Składniki:

  • 2 łyżki masła shea,
  • łyżka oleju konopnego,
  • łyżeczka oleju z migdałów,
  • 15 kropli witaminy E,
  • łyżeczka skrobi naturalnej,
  • ½ łyżeczki wosku pszczelego.

Masło shea połączyć z olejem migdałowym i umieścić w gorącej kąpieli wodnej (naczynie ze składnikami włożyć do garnka z gorącą wodą). Rozgrzać je na tyle, aby mogły się dokładnie połączyć, dodając wosk pszczeli. Po wystudzeniu dodać olej konopny i łyżeczkę skrobi naturalnej. Na koniec dodać witaminę E. Krem przełożyć do słoiczka i poczekać kilka godzin, aż zgęstnieje.  

Masło shea na włosy 

Masło shea do włosów sprawdza się w codziennej pielęgnacji, można je stosować jako odżywczą maseczkę na całe włosy czy serum na wysuszone końcówki. Jego działanie polega na:

  • nawilżaniu włosów,
  • regeneracji włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi,
  • dogłębnym odżywianiu,
  • nawilżaniu suchej lub łuszczącej skóry głowy,
  • ochronie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak niska temperatura czy słońce.

Masło shea na włosy warto stosować jako odżywkę nakładaną od połowy włosów, unikając ich nasady. W ten sposób włosy nie są zbytnio obciążane i wystarczy kilka minut, aby je odżywić. Taki kosmetyk likwiduje także suchy łupież. Po zabiegach z użyciem masła shea włosy stają się miękkie i nabierają blasku. 

Masło shea do ciała 

Masło shea do ciała to ratunek dla wysuszonej i chropowatej skóry. Idealnie ją natłuszcza, wygładza i chroni przed pękaniem. Masło karite jest naturalnym emolientem, a zatem tworzy na skórze warstwę kolizyjną, czyli przeciwdziała utracie wody. Produkt jest często zalecany osobom ze skłonnościami do atopowych zmian na skórze o podłożu alergicznym lub na tle łuszczycowym. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i antyseptycznemu przyspiesza także gojenie ran na ciele. 

Pozytywne rezultaty przynosi stosowanie masła shea na rozstępy. Główną przyczyną powstawania rozstępów jest osłabienie włókien kolagenowych i słaba sprężystość skóry. Masło shea dzięki kwasom tłuszczowym działa nawilżająco i ujędrniająco. Dzięki witaminom E i F pobudza do pracy włókna kolagenowe i ujędrnia skórę, wyrównując jej koloryt. Z tego powodu zalecane jest masło shea w ciąży do systematycznego stosowania. 

Bibliografia:

  1. M. Żynda „W świecie maseł”, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 1/2011,
  2. A. Ratz-Łyko „Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych”, Chemia i Biznes, Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 3/2016,
  3. I. Konopacka-Brud „Kosmetyki naturalne, czy ‘naturalne’”, Chemik 2010, 64, 10, 641=648,
  4. J. Arct, K. Pytkowska „Wiedza o kosmetykach – podstawy”, Edra Urban &Partner, Wrocław 2021, ISBN 978-83-66548-93-0,
  5. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down