Rozstępy po ciąży - fot. unsplash

Pojawienie się rozstępów po ciąży to problem, z którym boryka się wiele świeżo upieczonych mam. Co przesądza o ich powstawaniu i jak temu przeciwdziałać jeszcze przed porodem? Przedstawiamy profilaktykę, która zmniejszy ryzyko ich występowania.

Jakich obszarów dotykają rozstępy po ciąży?

Organizm kobiety w ciąży zmienia się pod wieloma względami. Najwięcej czynników sprzyjających powstawaniu rozstępów po ciąży dotyczy obszarów brzucha i piersi. To w końcu ich obwód powiększa się najszybciej w odpowiedzi na kolejne etapy rozwoju dziecka. Jeśli ciąży towarzyszą duży apetyt i mniejsza ochota na podejmowanie aktywności fizycznych, dodatkowe kilogramy mogą też odkładać się m.in. na udach i pośladkach.

Dlaczego podczas ciąży pojawiają się rozstępy?

Pojawianie się rozstępów w ciąży jest powodowane głównie szybko zmieniającym się obwodem ciała. Organizm ma bowiem zaledwie 9 miesięcy, by stworzyć wystarczająco dużo miejsca dla młodego człowieka, który rośnie w brzuchu mamy. Aby sprostać temu zadaniu, skóra musi być wyjątkowo elastyczna – w przeciwnym razie jej włókna ulegną przerwaniu, czego efektem będą właśnie nieestetyczne smugi.

Podczas ciąży kobieta przeżywa również prawdziwą burzę hormonów, której czasem towarzyszą gwałtowne zmiany nastroju. Rozregulowanie gospodarki hormonalnej nie pozostaje bez wpływu na stan skóry. Warto tu wspomnieć m.in. o kortyzolu, którego nagle pojawia się znacznie więcej niż wcześniej. 

Hormon ten, choć kojarzony głównie ze stresem, wpływa też na hamowanie syntezy kolagenu, który nadaje skórze odpowiednią strukturę i dba o jej elastyczność. Gdy powstaje go mniej, włókna kolagenowe stają się słabsze, a tym samym podatniejsze na powstawanie uszkodzeń, takich jak rozrywanie na skutek działania dużej siły rozciągającej.

Jak przeciwdziałać powstawaniu rozstępów w ciąży?

Najlepsze efekty działań przeciwrozstępowych osiągniesz, jeśli rozpoczniesz je już na samym początku ciąży, a nawet jeszcze wcześniej. Im szybciej zaczniesz, tym mniejsze ryzyko, że nieestetyczne zmiany zostaną z Tobą już na zawsze.

 Co na rozstępy w ciąży? Twoje działania powinny koncentrować się na pobudzaniu odnowy komórkowej, nawilżaniu i ujędrnianiu. Możesz zaplanować pielęgnację w ciąży zgodnie z własnymi preferencjami, uwzględniając w niej takie etapy, jak:

  • złuszczanie martwego naskórka i stymulowanie procesów regeneracyjnych – czyli peelingowanie, np. tym peelingiem: Perfecta Spa Peeling Do Ciała Fitokarbon & Błoto Termalne 225 ml;
  • nawilżanie – zarówno od środka (picie dużej ilości wody), jak i od zewnątrz przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Sprawdzą się m.in. te zawierające naturalne oleje, witaminę E i cynk. My możemy Ci polecić np. Rosadia Balsam Do Ciała Olej z Pestek Dzikiej Róży 250 ml, który bazuje na witaminie E i naturalnych olejkach eterycznych;
  • manualne ujędrnianie poprzez masowanie tkanek narażonych na powstawanie rozstępów po ciąży – możesz zastąpić je szczotkowaniem na sucho, które może okazać się wygodniejsze, a jednak równie skuteczne.

Widoczne, białe ślady – co na rozstępy po ciąży?

W czasie ciąży przyszła mama musi mierzyć się z wieloma problemami. Codziennym wyzwaniom towarzyszą zmiany zachodzące w ciele i dokuczliwe dolegliwości, takie jak chociażby poranne mdłości. Jeśli dołożyć do tego obowiązki w pracy, które są na głowie aktywnej zawodowo mamy, pielęgnacja ciała z pewnością schodzi na dalszy plan

Nie ma w tym nic złego! Jednak jeśli przez te 9 miesięcy nie znalazłaś czasu na regularne dbanie o nawilżanie i ujędrnianie skóry, bardzo możliwe, że teraz zmagasz się z rozstępami po ciąży w drugim, zaawansowanym stadium. Rozpoznasz je głównie po kolorze, który jest mlecznobiały lub przezroczysty, w zależności od światła. Tego typu zmiany skórne będą już też wyczuwalne palcami ze względu na lekko wklęsłą formę.

Pozbycie się takich rozstępów może przysporzyć sporo problemów i wymagać zastosowania profesjonalnych zabiegów aparaturowych. W domowych warunkach możesz jednak wpłynąć na zmniejszenie widoczności tego defektu. W tym celu stosuj regularnie taką pielęgnację, jak ta zalecana w roli profilaktyki przeciwrozstępowej. Możesz jedynie zintensyfikować terapię manualną poprzez zmianę szczotki z włosiem na bańkę do masażu, taką jak np. ta: NATURA EKO NATURA EKO BAŃKA DO MASAŻU CIAŁA,1SZT.

Gdy znajdziesz chwilę dla siebie w natłoku obowiązków związanych z opieką nad noworodkiem, możesz udać się na profesjonalne zabiegi na ciało. W przypadku rozstępów po ciąży zalecane są przykładowo laser frakcyjny i Dermapen. Dobre efekty mogą również zapewnić peelingi chemiczne, które stymulują odnowę komórkową.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down