fot. Suhyeon Choi/unsplash

Poród jest najbardziej kobiecym aktem, jakiego możemy doświadczyć. Dlatego, aby stał się najpiękniejszym i najbardziej poruszającym wydarzeniem w naszym życiu, warto się do niego odpowiednio przygotować. O tym, na czym polega aktywny poród, rozmawiamy z Elżbietą Jochman, położną ze szpitala w Brzezinach.

Lekki poród – czy to jest możliwe? Jak się do niego przygotować?
Można rodzić świadomie poprzez odpowiedzialne przygotowanie do porodu. Szczególne znaczenie ma psychika kobiety ciężarnej i wiara we własne możliwości. W czasie ciąży warto wykonywać ćwiczenia dla kobiet ciężarnych. Dzięki nim uda się rozluźnić całe ciało. Bardzo istotny jest też świadomy oddech torem przeponowym. Po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, gdy wchodzimy w okres bezpieczny, zalecane jest picie herbaty z liści malin i spożywanie daktyli (6-7 dziennie), co w przyszłości przyspieszy poród. Dobrze też zadziała seks. Do porodu profesjonalnie przygotowują także szkoły rodzenia.

Co zrobić, aby bez farmakologii przeżyć go łatwiej?
Istnieją niefarmakologiczne formy łagodzenia bólu porodowego. Główny nacisk położyłabym na świadomy oddech, który umożliwi prawidłowe dotlenienie wszystkich tkanek i narządów kobiety oraz maleństwa. Skorzystać można także z immersji wodnej, wszystkich aktywnych pozycji porodowych. Warto stosować także naprzemiennie okłady ciepło/zimno na okolice krocza, kości krzyżowej oraz dół brzucha ciężarnej. Ważne są także: elektrostymulacja i wydawanie dźwięków w czasie 1 i 2 fazy porodu (dadzą kobiecie rodzącej poczucie siły, zmniejszą odczucie bólu i rozluźnią kanał rodny, co przyspieszy poród). Także nieocenione będzie wsparcie osoby bliskiej oraz profesjonalna pomoc położnej, która będzie aktywować poród, mając zawsze na celu dobro matki i dziecka.

Co to znaczy poród w pozycji wertykalnej? Jak wygląda i jakie są jego zalety?
To taki poród, w którym działa siła grawitacji. Charakteryzuje się szybkim postępem, lepszą regularnością skurczy, mniejszą bolesnością. Zredukowanie bólu sprawia, że organizm wytwarza znacznie więcej oksytocyny, a nacisk główki dziecka ułatwia i przyspiesza rozwarcie szyjki macicy. Udowodniono, że poród w pozycji wertykalnej jest o 35 procent krótszy niż poród tradycyjny. Zmniejszone jest napięcie u kobiety i lęk, lepiej się jej oddycha, ułatwione jest parcie, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko nacięcia krocza, a rodzące lepiej współpracują z położną. Dzięki temu, że mama prawidłowo oddycha, dziecko otrzymuje więcej tlenu.

Jakie wyróżnia się pozycje wertykalne i czym się one charakteryzują?
Jedną z nich jest pozycja siedząca na piłce i wykonywanie okrężnych ruchów miednicą. Pomoże to dzieciątku prawidłowo wstawić się w kanał rodny. Siedzenie w klęku z pochyleniem się na przykład do przodu powoduje, iż skurcze działają zgodnie z siłą ciążenia, co ułatwi rozwieranie szyjki macicy i schodzenie główki w dół. Pozycja stojąca jest bardzo stabilna. Kobieta opiera się o osobę towarzyszącą (tu także wykorzystywana jest siła grawitacji). Dołączyć tutaj można ruchy kuliste bioder. Pozycja klęcząca z workiem sako lub też z piłką uwydatnia plecy kobiety rodzącej, które mogą być masowane. W ten sposób zaangażowana zostaje także osoba współuczestnicząca w porodzie jako aktywne wsparcie. Jest to też duży relaks dla kobiety. Pamiętajmy, że to ona decyduje, kiedy ten masaż powinien się odbyć i czy przynosi jej ulgę. Pozycja leżąca na lewym boku będzie zmniejszała intensywność skurczy. Może być wykorzystana do odpoczynku w czasie porodu, gdy kobieta jest bardzo zmęczona – przyniesie jej ukojenie i relaks. Te pozycje mogą być oczywiście modyfikowane w zależności od potrzeb kobiety. Ja jako położna staram się zawsze podążać za potrzebami kobiety rodzącej, bo tak naprawdę to ona rządzi na sali porodowej i trzeba się wsłuchiwać w to, co ma nam do przekazania. A przyszłym mamom radzę, aby zaufały własnym siłom i działały zgodnie z instynktem, myśląc również o rodzącym się dziecku.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marzena  Czerwińska-Murgan
Marzena Czerwińska-Murgan

Dziennikarka, redaktorka, humanistka. O pogodnym usposobieniu i kochająca życie. Pracowała ponad 20 lat jako redaktor naczelna w gazecie modowej. Współpracuje z wieloma portalami, prowadzi blogi autorskie i media społecznościowe dla wielu marek. Pisze i czyta wszędzie, i w każdej chwili. To jej pasja. Natura jest szczególnie bliska jej sercu, ze względu na styl życia, który sama aprobuje. ...

Komentarze
chevron-down