Naturalna pielęgnacja zębów wymaga nie tylko pasty, ale też naturalnej szczoteczki - fot. Superkitina/unsplash

Każdy marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu. Naturalne pasty do zębów to idealnie rozwiązanie dla każdego, kto pragnie skutecznie dbać o zęby i korzystać tylko z naturalnych składników. Sprawdź, czym charakteryzują się takie produkty. 

Naturalne pasty do zębów 

Naturalne pasty to zębów to produkt z kategorii naturalnych kosmetyków do pielęgnacji. O naturalnym pochodzenie wszystkich takich produktów, w tym także past do zębów, decyduje skład, a nie nazwa. Napis na etykiecie „naturalna pasta do zębów” nie wystarczy, kluczowe znaczenie mają składniki, z których pasta jest wykonana. Zgodnie z zaleceniami organizacji certyfikujących składniki naturalne powinny stanowić minimum 95%. Zdarzają się sytuacje, kiedy słowo „naturalny” ma niestety tylko chwyt marketingowy, zachęcający do kupna tej konkretnej pasty. 

Produkty naturalne powstają z naturalnych składników, a zatem ich termin przydatności jest krótszy niż tradycyjnych produktów kosmetycznych. Eksperci potwierdzają, iż jest to jednak niewielka cena za bezpieczny produkt. Pasta do zębów naturalna, która zawiera naturalne ekstrakty roślinne to idealna alternatywa dla tych, chcą korzystać z kosmetyków z najmniejszą ilością dodatków chemicznych. 

Najlepsza naturalna pasta do zębów 

Pasta do zębów z naturalnych składników musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego. Taki produkt powinien mieć odpowiednio dobrane substancje bazowe. Zwolennicy naturalnych past zalecają uważne czytanie etykiet i analizowanie poszczególnych komponentów. 

Lista „zakazanych" składników, których nie powinno być w składzie naturalnych past do zębów jest dość długa. Należą do niej:

  • SLS, dodawany także do szamponów i żeli. To składnik, który sprawia, iż pasta się pieni, ale jednocześnie wykazuje niszczące działanie na błonę śluzową jamy ustnej,
  • Tricolsan, środek antybakteryjny, który niekorzystnie wpływa na hormony i może mieć wpływ na rozwój chorób nowotworowych,
  • Parabeny, które są konserwantami,
  • Sodium Hydroxide, który posiada silne działanie drażniące,
  • syntetyczne barwniki,
  • PEG, czyli grupa syntetycznych polimerów.

Najlepszymi składnikami naturalnych past do zębów są najczęściej:

  • tymianek, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, jednocześnie odświeżą i oczyszcza jamę ustną,
  • rumianek, który łagodzi stany zapalne jamy ustnej i działa przeciwbakteryjnie,
  • ksylitol, który zapobiega próchnicy i wyrównuje poziom pH,
  • aloes, który wzmacnia i łagodzi ból,
  • goździki, które działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i łagodzą stany zapalne,
  • mięta, która działa odświeżająco i dezynfekująco,
  • porost islandzki, który usuwa płytkę nazębną i osad,
  • szałwia, która ma działanie ściągające i antybakteryjne oraz powstrzymuje krwawienie.

Naturalna pasta do zębów bez fluoru

Fluor jest pierwiastkiem chemicznym, którego zadaniem jest zapobieganie próchnicy oraz tworzenie nowej tkanki kostnej. Jego niedobory mają niekorzystny wpływ na szkliwo. Fluor jest obecny w pastach do zębów i produktach do pielęgnacji jamy ustnej. Od lat istnieje spór na temat jego szkodliwego działania. Znajduję się także w wielu produktach spożywczych, jak herbata czy w rybach, serach podpuszczkowych lub produktach zbożowych. W prosty sposób można go przedawkować, a wtedy wykazuje działanie toksyczne.  

Pasta do zębów naturalna bez fluoru wykazuje takie same działanie jak ta, która zawiera fluor w swoim składzie. Naturalnym zamiennikiem jest ksylitol, naturalny cukier, który idealnie zastępuje fluor. Ksylitol zapobiega próchnicy i wyrównuje poziom pH w jamie ustnej. Kolejnym zamiennikiem fluoru jest 

Naturalna pasta do zębów bez fluoru zawiera ekstrakty z malwy, kopru włoskiego lub zielonej herbaty. Te naturalne składniki skutecznie pozbywają się płytki nazębnej i zabezpieczają szkliwo przed szkodliwym działaniem bakterii. Świeży oddech zapewniają pasty z wyciągami eukaliptusa czy mięty. Produkty bez fluoru można bez obaw stosować często, nawet kilka razy dziennie. 

Szczególną uwagę należy przykładać do wyboru past dla najmłodszych użytkowników. Naturalna pasta do zębów dla dzieci pozbawiona fluoru jest bezpieczna i chroni zęby maluchów, które mają inną budowę niż zęby osób dorosłych. 

Pasty bez fluoru mają także działanie wybielające, dzięki odpowiedniemu składowi. Do takich należy naturalna pasta do zębów wybielająca, która zawiera drobiny węgla drzewnego, któremu zawdzięcza swój czarny kolor. Taka pasta czyści i silnie wybiela, usuwając jednocześnie bakterie.

Jak zrobić naturalną pastę do zębów? 

Oto kilka przepisów na naturalne pasty do zębów: 

Przepis nr 1 – naturalna pasta do zębów z oleju kokosowego

Składniki:

  • 3 łyżki oleju kokosowego (nierafinowanego),
  • 1 łyżka ksylitolu,
  • ½ łyżki żelu z aloesu.

Wymieszać ksylitol z żelem aloesowym tak, aby się rozpuścił. Dodać olej kokosowy i dobrze wymieszać. Tak przygotowana pastę przechowywać przez 5 dni lub maksymalnie do 2 tygodni w lodówce. 

Przepis nr 2 

Składniki:

  • 2 łyżki bentonitu (szary proszek, glinka, ze skały osadowej pochodzenia wulkanicznego),
  • 4 łyżki wody destylowanej,
  • 4 krople olejku z drzewa herbacianego,
  • 10 kropli olejku miętowego.

Wymieszać glinkę z wodą w szklanym naczyniu, dodać olejki i dalej wymieszać. Można dodać szczyptę soli do poprawienia walorów smakowych. Pozostawić w szklanym naczyniu i porcjami kłaść na szczoteczki do zębów. 

Przepis nr 3

Składniki: 

  • 1 łyżeczka zmielonej szałwii,
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
  • ½ łyżeczki wody mineralnej.

Połączyć wszystkie składniki do uzyskania jednolitej konsystencji. Można na koniec dodać kroplę olejku miętowego.

Przepis nr 4

Składniki:

  • ½ łyżki ksylitolu,
  • 1,5 łyżki węgla aktywowanego (drobnego),
  • 2 łyżki oleju kokosowego (nierafinowanego),
  • 5 kropli olejku miętowego.

Rozdrobnić ksylitol w oleju kokosowym. Następnie dodać rozdrobniony węgiel aktywowany i olejek miętowy. Całość dobrze wymieszać i przełożyć do szklanego słoiczka. 

Bibliografia: 

  1. Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz.U. 2018.2227 z dnia 2018.11.29)
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych, 
  3. Marcin Kasiak, Mirosława Kasiak, Zakład Implantoprotetyki i Zburzeń Czynnościowych Układu Stomatognatycznego, Katedra Protetyki Stomatologicznej, Akademia Medyczna, Wrocław, Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej, Wrocław „Pasty do zębów – skład i działanie”, Farm Pol, 2009, 65(9): 665-672,
  4. Prof. Anna Surdacka, mgr inż. Marlena Okupnik „Rola antybakteryjnych past do zębów w profilaktyce próchnicy i chorób przyzębia”, Twój Przegląd Stomatologiczny 4/2019. 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down