Naturalny tusz do rzęs to idealny produkt do bezpiecznego i trwałego makijażu oczu. Oparty głównie na składnikach roślinnych działa nie tylko upiększająco, ale także ochronnie i zdrowotnie. Przeczytaj, jaki skład przynosi najlepsze efekty.
Tusz naturalny – charakterystyka
Naturalny tusz do rzęs łączy dwie bardzo ważne funkcje – upiększającą i odżywczą. Taki produkt jest zarówno kosmetykiem, jak i zbiorem odżywczych substancji. Rzęsy pełnią funkcję ochronną oczu – zatrzymują brud, wodę, kurz i inne szkodliwe substancje. To dzięki nim większość zanieczyszczeń nie przedostaje się do oka. Rzęsy dla wielu kobiet są także głównym symbolem kobiecości, uwydatniają oczy i stanowią podstawę makijażu. Podkreślają naturalny kolor tęczówki i przyciągają uwagę innych osób.
Tusz do rzęs naturalny zawiera składniki, które są bezpieczne dla oczu. Do podstawowych zadań, obok makijażu rzęs należą także:
- ochrona,
- odżywianie,
- wzmacnianie,
- przyciemnianie,
- wydłużanie i pogrubianie w zależności od rodzaju produktu,
- niepodrażnianie oczu.
Kobiety coraz bardziej świadomie wybierają dla siebie produkty kosmetyczne. Oczekują nie tylko efektów wizualnych, ale także pielęgnacji i naturalnego składu. Substancje używane do produkcji naturalnych maskar bazują przede wszystkim na ekologicznych składnikach i witaminach. Zgodnie z zaleceniami organizacji certyfikujących składniki naturalne powinny stanowić minimum 95%. Tusz poza zamierzonym efektem kosmetycznym ma w naturalny sposób chronić i nawilżać rzęsy. Wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Radzie Europy dokładnie definiują pojęcie naturalnego kosmetyku – to produkty, których zadaniem jest pielęgnacja i upiększanie za pomocą substancji naturalnych, przyjazne środowisku i pozyskiwane ze składników pochodzenia naturalnego. Takim warunkom muszą także odpowiadać naturalne tusze do rzęs. Tego typu maskary można znaleźć już na rynku kosmetycznym w dość szerokim asortymencie. Trzeba jednak liczyć się z faktem, iż posiadają krótszy termin przydatności, a cena może być wyższa od tradycyjnych kosmetyków. Warto jednak pokusić się o taki zakup i zapłacić trochę więcej w zamian za możliwość korzystania ze składników naturalnych wysokiej jakości.
Naturalny tusz do rzęs - skład
Wiele produktów kosmetycznych, w tym także tusze do rzęs posiadają w swej nazwie określenie „naturalne”. Nie zawsze jednak jest to potwierdzeniem ich właściwości. Na co zwracać uwagę, aby kupić kosmetyk w pełni naturalny? Najważniejszą i najbardziej wiarygodną cechą jest zawsze pochodzenie składników. Skład naturalnego tuszu do rzęs pozbawiony jest silikonów, detergentów, parabenów, akrylanów, substancji ropopochodnych i sztucznych barwników. Tusz naturalny nie posiada zatem składników syntetycznych. Powstaje zazwyczaj na bazie surowców roślinnych, minerałów i pigmentów, a to oznacza, iż może być bezpiecznie stosowany przez alergików lub inne osoby ze skłonnościami do podrażnień oczu.
Naturalne składniki tuszu do rzęs to przede wszystkim:
- masło Shea,
- witaminy A, E i F,
- wosk pszczeli, słonecznikowy, z róży, z otrębów ryżu czy rumianku marokańskiego,
- olej ze słodkich migdałów, pestek słonecznika lub arganowy,
- barwniki sporządzane na bazie kawy, węgla, jagód lub kakao.
Tusze do rzęs, dzięki naturalnemu składowi, posiadają działanie wielofunkcyjne – upiększają i pielęgnują, ale także działają przeciwzapalnie i ochronnie. Tworzone są, aby redukować ryzyko alergii. Olejki zawarte w ich składzie wzmacniają rzęsy i zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu. Naturalne barwniki wydobywają intensywny kolor i zapewniają głęboką barwę.
Jak zrobić naturalny tusz do rzęs?
Gęste i piękne rzęsy można stworzyć nie tylko przy użyciu naturalnej maskary ze sklepu, ale także używając tuszu, zrobionego samodzielnie w warunkach domowych. Taki kosmetyk daje pewność pełnego bezpieczeństwa w użyciu i jest gwarancją naturalnego składu. Samo przygotowanie produktu jest także miłym i pożytecznym sposobem spędzania wolnego czasu.
Jak zrobić naturalny tusz do rzęs? Wystarczy kilka składników, które znajdą się pewnie w każdym domu.
Przepis na naturalny tusz nr 1:
- łyżeczka wosku pszczelego,
- łyżeczka oleju kokosowego,
- łyżeczka wazeliny,
- pół łyżeczki węgla aktywnego.
W garnku należy podgrzać wazelinę, olej kokosowy i wosk. Po ich rozpuszczeniu dodać przygotowany węgiel aktywny. Wszystkie składniki powinny być dokładnie wymieszane, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Po wystudzeniu można tak przygotowany tusz nakładać na rzęsy przy użyciu umytej szczoteczki po innej maskarze.
Przepis na naturalny tusz nr 2:
- 2 tabletki węgla leczniczego,
- kropla olejku lawendowego,
- żółtko kurze (z naturalnej hodowli).
Olejek lawendowy połączyć z żółtkiem. Pokruszyć tabletki węgla i dokładnie je zmiażdżyć. Wszystkie trzy składniki razem zmieszać i przelać do czystego pojemnika, może być nim wyczyszczony po zużytej już maskarze. Termin przydatności tuszu pokrywa się zawsze z termin ważności, umieszczonym na jajkach.
Przepis na naturalny tusz nr 3:
- łyżeczka oleju kokosowego,
- łyżeczka wosku pszczelego,
- 3 łyżeczki żelu aloesowego,
- pół łyżeczki węgla aktywnego.
Wosk pszczeli i olej kokosowy rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody. Dodać żel aloesowy i węgiel. Po ostudzeniu przelać do pustego pojemnika. Warto nie wyrzucać opakowań po zużytych wcześniej tuszach. Wystarczy je dokładnie umyć w gorącej wodzie wraz ze szczoteczką i pozostawić. Tusz można wlać do tak przygotowanego pojemnika przy użyciu strzykawki.
Naturalny tusz do rzęs - ranking
Tradycyjne tusze w większości posiadają w swoim składzie substancje konserwujące, które przedłużają ich trwałość. To niestety pogarsza kondycję rzęs, szczególnie, gdy w składzie znajdują się alergizujące związki niklu. Tych składników pozbawiona jest naturalna maskara do rzęs.
Naturalny efekt tuszu do rzęs tworzą produkty, które zawierają wosk pszczeli, olej ze słodkich migdałów (nadający połysk), panthenol (działanie nawilżające), ekstrakt ze śliwki kakadu (bogactwo witaminy C) i wosk kandelila (właściwości odżywcze). Doskonale sprawdza się także naturalny tusz, który posiada w składzie masło Shea i witaminę E.
Tusze stworzone ze składników roślinnych przyciemniają, wydłużają i pogrubiają oraz dobrze utrzymują się na rzęsach. Idealnie sprawdzają się produkty oparte na wosku z palmy kopernicji, wosku z otrębów ryżowych, oleju arganowym i oleju z dzikiej róży. Wszystko to pozwala wykonać naturalny i trwały makijaż oczu.
Bibliografia:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych,
- A. Pawlik, M. Niewęgłowska-Wilk, J. Kalicińska, R. Śpiewak „Kosmetyki naturalne, biologiczne i ekologiczne. Gwarancja bezpieczeństwa czy marketing?”, Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii, Uniwersytet Jagielloński, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017/vol. 6,
- H. Bojarowicz, P. Fronczak, J. Krysiński „Czy kosmetyki mogą nie zawierać konserwantów?”, Hygeia Public Health 2018, 53 (2): 124-131.