O pędzle do makijażu trzeba dbać regularnie/ fot. unsplash

Porządny zestaw pędzli do makijażu to często niemały wydatek. Jakość pędzli przekłada się na jakość makijażu, dlatego w dobre narzędzia warto zainwestować. Jeśli odpowiednio zadbamy o swoje pędzle, będziemy mogli się nimi cieszyć przez wiele lat. Jakich zasad przestrzegać? 

Bardzo ważne jest właściwe przechowywanie. Z jednej strony – otwarte pojemniki z pędzlami pięknie wyglądają na toaletce, z drugiej – lepiej nie narażać delikatnego włosia na osadzanie się na nim kurzu i działanie innych niekorzystnych warunków, na przykład wilgoci lub nadmiernego nasłonecznienia.

Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie specjalnej szufladki, w której można poukładać pędzle według przeznaczenia lub włosia. Jednak nie zawsze wygospodarowanie oddzielnej szuflady jest możliwe. Co w takim przypadku? Warto poszukać zamykanych pojemników lub pudełek, które są w stanie pomieścić akcesoria. Tu z pomocą przychodzi również tuba na pędzle lub specjalne zamykane kosmetyczki PCV, w których również można przechowywać pędzle i kosmetyki.

Zasady mycia pędzli:

1. Najważniejszą zasadą jest mycie pędzli w delikatnych preparatach – szamponie dla dzieci, szarym mydle lub mydle antybakteryjnym. Jeśli będziemy używać silnych detergentów, włosie pędzla stanie się suche, szorstkie i kłujące. Jak często myć pędzle? To zależy od ich przeznaczenia. Pędzle, których używamy do produktów mokrych (np. podkładu, korektora czy pomadki), powinniśmy czyścić po każdym użyciu, ponieważ łatwo o namnożenie bakterii w wilgotnym środowisku. Pędzle do produktów suchych (np. pudru) spokojnie możesz myć co kilka dni, jednak jeśli jesteś makijażystką, pędzle należy czyścić dokładnie po każdej klientce.

2. Samo mycie pędzli nie jest wystarczające, warto je też dezynfekować, aby pozbyć się bakterii. Możemy do tego wykorzystać specjalne preparaty lub po prostu alkohol izopropylowy, który ma też inne zastosowania (można go używać np. do odtłuszczania paznokci przed wykonaniem manicure’u). Świetnym rozwiązaniem mogą być również płyny do dezynfekcji rąk z atomizerem.

3. Masz problem z trudnymi, tłustymi zabrudzeniami lub z przebarwionym włosiem? Wykonaj mieszankę z dowolnego oleju, żelu do higieny intymnej oraz wody i włóż do niej pędzel na 15-30 minut, zanurzając tylko samo włosie. Potem umyj jak zwykle. Jeśli włosie zafarbowało i pozostał na nim osad, spróbuj mydełka do odplamiania ubrań. Aby skuteczniej i szybciej myć pędzle, warto wyposażyć się w rękawicę lub matę ze specjalnymi wypustkami.

4. Podczas mycia zadbaj o to, aby woda nie docierała do miejsca łączenia trzonka i włosia, żeby pędzel się nie rozkleił. W czasie mycia pod bieżącą wodą, strumień powinien spływać zgodnie z kierunkiem włosia, dlatego ułóż pędzel w dół. Nie używaj gorącej wody i nie gnieć intensywnie włosia – na wewnętrznej części dłoni wykonuj pędzlem koliste ruchy tak długo, aż zauważysz, że spływająca woda jest czysta.

5. Dbaj o pędzle tak jak o swoje włosy. Co jakiś czas nałóż na włosie odżywkę lub maskę, która je zmiękczy. Może być lekka odżywka w aerozolu.

6. Susz pędzle w specjalnych osłonkach, aby zachowały ładny kształt. Jeśli masz taką możliwość, pędzle pozostaw do wyschnięcia włosiem w dół ewentualnie na płasko. Nie kładź ich w pobliżu kaloryfera i nie susz suszarką – woda oraz gorące powietrze mogą wpłynąć negatywnie na klej

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Daniel Sobieśniewski
Daniel Sobieśniewski

Dyplomowany mistrz w zawodzie wizażysta-stylista. Uhonorowany tytułem ARTYSTA ROKU 2014 przez magazyn Make Up Trendy. Oficjalny makijażysta
marki KOBO Professional. Wizaż to jego praca, powołanie i życiowa pasja. Twarz traktuje jak malarskie płótno, a kosmetyki jak paletę barw – to pozwala
mu tworzyć osobiste, subtelne i kobiece makijaże. Daniel od wielu lat maluje osoby publiczne, uczestniczy w licznych sesjach zdjęciowych, pokazach mody oraz programach TV...

Komentarze
chevron-down