Akcesoria do makijażu muszą być czyszczone częściej, niż się wydaje - fot. Laura Chouette/unsplash

Codziennie myjemy zęby. Każdego dnia zmywamy makijaż, bierzemy kąpiel. A co z pędzlami i gąbkami do makijażu? Czy też czyścisz je systematycznie? To konieczne – nie tylko ze względu na lepszą trwałość tych produktów, ale i z uwagi na stan Twojej cery. Jak myć pędzle do makijażu, aby uniknąć problemów skórnych? Czego używać i w jaki sposób je suszyć? Zapraszamy do lektury!

Czym myć pędzle do makijażu?

Do mycia pędzli najlepiej użyć któregoś z kosmetyków, które masz w swojej łazience. Dobrze jest myć je pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Czyszczenie pędzli do makijażu można przeprowadzić za pomocą:

  • płynu micelarnego,
  • antybakteryjnego mydła,
  • łagodnego szamponu (np. dla najmłodszych),
  • szarego, tradycyjnego mydła,
  • chusteczek czyszczących,
  • olejku do pielęgnacji,
  • profesjonalnego płynu do mycia pędzli.

Ostatni sposób będzie szczególnie praktyczny dla zabieganych osób. Pozwala w szybki sposób nie tylko umyć, ale i zdezynfekować akcesoria. LOOK MAKEUP Płyn Do Czyszczenia Pędzli i Akcesoriów Kosmetycznych 125 ml ma postać sprayu, którym należy obficie spryskać włosie pędzelków i wmasować w nie specyfik. Po chwili można je osuszyć chusteczką.

Dodatkowym ułatwieniem, jeśli chodzi o czyszczenie pędzli do makijażu, są specjalne maty z silikonu. Możesz też zaopatrzyć się w tarkę do mycia pędzli. Wypustki na takich przedmiotach ułatwiają czyszczenie zakamarków włosia nawet w gęstych, grubych pędzlach. Jak to zrobić? W przypadku tarki pocieraj włosie, na które naniosłaś wybrany detergent z wodą. Matę możesz rozłożyć na dnie umywalki czy zlewu, polać na nią nieco szamponu bądź mydła, zmoczyć i trzeć włosie pędzla o chropowatą powierzchnię. Na koniec wystarczy dokładnie wypłukać pędzel.

Jak suszyć pędzle do makijażu?

Zaraz po umyciu akcesoria należy delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym albo chusteczką higieniczną. Następnie warto pozostawić je do swobodnego wyschnięcia. Zalecamy suszenie pędzli do makijażu w pozycji poziomej. Wystaw fragment z włosiem poza blat, co pozwoli im szybciej schnąć. Zapobiegnie to też odkształceniu włosków pędzla. Suszenie w takiej pozycji zapobiega ponadto podciekaniu wody między metalową skuwkę a rączkę. Nie ustawiaj więc mokrego pędzla włosiem do góry, aby nie moczyć innych elementów, co mogłoby powodować odpadanie trzonka.

Pamiętaj, by unikać suszenia nawiewem z suszarki do włosów. Nie zostawiaj również pędzli bezpośrednio na kaloryferze. Zbyt ciepłe powietrze może bowiem doprowadzić do puszenia się włosia, co znacznie pogarsza jakość tych akcesoriów. Aby pędzle posłużyły jak najdłużej, warto zadbać zarówno o ich staranne czyszczenie, jak i suszenie. Gdy nie chcesz tego robić codziennie, zaopatrz się w kilka sztuk pędzli do makijażu, takich jak np. KILLYS Pędzel Do Makijażu Skośny Do Brwi S6 1 szt. Wówczas możesz każdego dnia użyć czystego, a potem umyć je wszystkie za jednym zamachem.

Jak często czyścić pędzle do makijażu?

Podobnie jak z mycia zębów lub włosów, tak i z czyszczenia pędzli do makijażu warto uczynić nawyk:

  • Akcesoria do kosmetyków często używanych i płynnych takich jak puder, korektor czy gęsta pomadka, należy czyścić codziennie.
  • Pędzle do makijażu sypkiego i rzadziej używanego, np. do cieni i różu, można myć co kilka dni, najlepiej choć raz w tygodniu.

Dlaczego jest to tak ważne? Niedoczyszczone pędzle nie tylko gorzej pełnią swoją funkcję (np. rozmazując podkład, zostawiając smugi czy nierównomiernie nanosząc puder). Takie akcesoria stają się też siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów. Pędzel, zanurzony w płynnym kosmetyku, jest świetnym miejscem rozwoju bakterii. Na cerze mamy naturalne sebum, pył, zanieczyszczenia z powietrza i bakterie. Dostają się one na pędzel. Przy następnej aplikacji kosmetyku można je znów przenieść na twarz… Efekt? Problemy skórne: wypryski, podrażnienia zaczerwienienia, wykwity ropne. Czasami to właśnie nieprawidłowa higiena pędzli jest ich przyczyną.

Jak czyścić gąbki do makijażu?

Inne akcesoria do nanoszenia makijażu również należy regularnie czyścić. Są to np. gąbki. By łatwo usunąć z nich zabrudzenia, warto myć gąbkę do makijażu zaraz po jej użyciu. Można tu użyć delikatnego kosmetyku, np. mydła albo szamponu. Zamocz gąbkę w lekko ciepłej wodzie. Nanieś kilka kropel specyfiku i delikatnie odciskaj ją palcami. Dokładnie wypłucz gąbeczkę z resztek piany. Myj do czasu, aż woda będzie czysta.

Umytą gąbkę także trzeba pozostawić, by swobodnie wyschła. Najlepiej umieścić ją poza łazienką, gdzie proces odparowania wody będzie szybszy. Pod żadnym pozorem nie można chować jeszcze wilgotnej gąbki do makijażu w szufladzie czy szafce. Wówczas może pojawić się na niej pleśń. Używanie takich akcesoriów byłoby niebezpieczne dla zdrowia skóry.

Nie masz czasu, aby każdego dnia czekać, aż gąbka wyschnie? Podobnie jak w przypadku pędzli, tutaj również warto zakupić więcej egzemplarzy. Polecamy trójwymiarową, ergonomicznie ukształtowaną gąbkę: INTERVION Gąbka Do Makijażu Ścięta Oliwka 1 szt. Trzy gąbki do makijażu wyeliminują problem. Możesz używać ich naprzemiennie lub jedną z nich traktować jako zapasową – na wypadek, gdyby dwie pozostałe nie wyschły bądź były nieumyte.

Czego nie robić podczas mycia pędzli do makijażu?

Czy trzeba szczególnie na coś uważać, jeśli chodzi o czyszczenie pędzli do makijażu? Czego NIE robić? Ważne, aby przestrzegać następujących zasad.

  1. Nie zaniedbuj mycia. To m.in. od właściwej higieny tych akcesoriów zależy stan Twojej cery.
  2. Nie zostawiaj włosia na długi czas w wodzie z detergentem, by uniknąć jego odkształcania.
  3. Nie przechowuj akcesoriów do makijażu na otwartej przestrzeni. Gdy będą się kurzyć, przeniesiesz roztocza i brud nie tylko do kosmetyków, ale i na własną skórę. Zorganizuj sobie zamykane pojemniczki na takie przedmioty.
  4. Nie narażaj trzonków na nadmiar wilgoci – zwłaszcza gdy są drewniane lub metalowe.
  5. Nie pocieraj i nie wyciskaj siłą wody z włosia, aby go nie zniszczyć.
  6. Nie susz pędzli do makijażu bezpośrednio w źródle silnego ciepła (strumień gorącego powietrza z suszarki, grzejnik).\Nie wkładaj mokrych pędzli włosiem do dołu do pojemnika.
  7. Nie bój się korzystać z ułatwień, gdy nie masz czasu na codzienne mycie. Lepiej użyć tarki czy silikonowej podkładki, takiej jak Lash Brow SilikonowaMata Do Mycia Pędzli Różowa Duża 1 szt., niż zostawić akcesoria brudne. 

Dobrej jakości pędzle do makijażu potrafią znacząco ułatwić codzienne z abiegi upiększające. Aby jednak tak się stało, trzeba o nie należycie dbać. Pamiętaj zatem o regularnym myciu akcesoriów do make-upu. Zaoszczędzisz na kupowaniu stale nowych produktów. A może nawet zauważysz znaczną poprawę stanu Twojej cery? Na pewno warto spróbować!

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Olga Rosłonek
Olga Rosłonek

Sekretarz redakcji magazynu „Natura". Od początku drogi zawodowej związana z firmą Pelion i jej Działem Public Relations, jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Maraton Dbam o Zdrowie, które organizuje DOZ Maratonu Łódź. Bardzo chętnie angażuję się w działalności charytatywne, w tym m.in. w DOZ Fundacji dbam o zdrowie, fundacji korporacyjnej założonej przez Pelion, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym w szczególności poprzez dofinansowanie do zakupu leków dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Kocha naturę, ekologiczne rozwiązania i naturalne sposby dbania o siebie. ...

Komentarze
chevron-down