Moda na naturalne środki czystości i kosmetyki nie przemija/fot. Adobe Stock

Naturalne środki czystości to skuteczne, tańsze i wydajne produkty do utrzymywania czystości i porządku w mieszkaniu czy domu. Idealnie wpasowują się w trend eko i dodatkowo są przyjazne dla środowiska. Przeczytaj jak z nich korzystać i jak je samodzielnie zrobić w warunkach domowych.

Naturalne środki czystości 

Domowe środki czystości można kupić w sklepach lub zrobić samodzielnie w domu. Jakie sklepowe domowe środki czyszczące można traktować jako produkty naturalne? W przypadku takich produktów sytuacja wydaje się trochę trudniejsza niż przy kosmetykach, ale tylko z pozoru. Zasady tworzenia naturalnych kosmetyków reguluje Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz.U. 2018.2227 z dnia 2018.11.29) oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych. Podobnie należy traktować naturalne środki czyszczące. Skład naturalnego środka czystości musi zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, ale nie wystarczy tylko nazwa wskazująca na naturalność produktu Tutaj potrzebny jest odpowiedni dobór poszczególnych substancji bazowych danego produktu. Kupienie naturalnego środka czystości bez chemii gwarantuje uważne czytanie etykiet i analizowanie poszczególnych naturalnych składników konkretnego produktu. 

Naturalne środki do sprzątania mieszkania nie zawierają konserwantów i sztucznych dodatków. Do takich należą:

  • parabeny (silne konserwanty syntetyczne), 
  • silikony (syntetyczne związki krzemoorganiczne), 
  • EDTA Disodium (kwas pochodzenia syntetycznego).,
  • wybielacze optyczne,
  • chlor.

Przy takich produktach zawartość substancji syntetycznych nie może przekroczyć 5%.

Naturalne detergenty  

Produkty ze sklepu, które nie spełniają cech naturalnych środków czystości do domu często w swym składzie zawierają silne chemikalia, które nie są obojętne zarówno dla zdrowia, jaki i środowiska. Mogą wywoływać reakcje alergiczne poprzez wdychanie ich oparów, mogą podrażniać skórę i oczy, a także drogi oddechowe.  Sztuczne detergenty, które są często używane do sprzątania domu to nic innego, jak szkodliwe związki chemiczne, których zadaniem jest wytwarzanie piany i usuwanie brudu.  

Zgodnie z Rozporządzeniem WE nr 648/2004 PE i Rady, za detergent uważa się jakąkolwiek substancję lub mieszaninę zawierającą mydło i/lub inne substancje powierzchniowo czynne przeznaczoną do prania, mycia i czyszczenia. Detergenty mogą mieć różną postać (płyn, proszek, pasta, kostka, wypraska, kształtka itp.) i używa się ich w gospodarstwie domowym, obiektach użyteczności publicznej lub do celów przemysłowych. Mają one negatywny wpływ na środowisko i istnieje realny związek pomiędzy zagrożeniem dla środowiska naturalnego a środkami czystości, zawierającymi tak zwaną „silną chemię”.

Naturalny detergent to doskonała alternatywa dla masowej produkcji detergentów sztucznych. Takie produkty nie zawierają toksycznych substancji i są całkowicie oparte na naturalnych składnikach (minimum 95%), są bezpieczne dla zdrowia ludzi i nie zagrażają bezpieczeństwu środowiska. Jedną z cech naturalnych detergentów jest ich biodegradowalność, czyli łatwe podleganie rozpadowi. To bezpieczne środki czystości, które jednocześnie wykazują dobrą skuteczność.  

Naturalne środki do sprzątania

Naturalnych środków do sprzątania jest zdecydowanie więcej niż kosmetyków czy szampanów, bowiem w każdym domu jest wiele powierzchni do sprzątania. Naturalne środki myjące mogą działać cuda i warto z nich korzystać. Coraz większą popularność zyskują naturalne środki czystości DIY, czyli Zrób To Sam. Takie produkty mają wiele zalet – są tańsze od wyrobów sklepowych, nie wydzielają niemiłych zapachów środków chemicznych, nie uczulają i nie niszczą skóry przy ich używaniu, są przyjazne środowisku, zawierają naturalne składniki i idealnie wpasowują się w ekologię. Dla rodziców mają jeszcze jedną ogromną zaletę – mogą oni uaktywniać dzieci przy porządkach domowych, bez obawy o ich zdrowie. 

Jak zrobić naturalne środki czystości? Oto kilka przepisów:

Naturalne środki czystości do łazienki - przepis nr 1

Składniki:

  • 1 porcja octu,
  • 2 porcje wody,
  • sok z połówki cytryny.

Zmieszać dokładnie wszystkie składniki i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Taki płyn nadaje się do wyczyszczenia umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej.

Naturalne środki czystości do łazienki - przepis nr 2

Składniki:

  • 10 g sody oczyszczonej,
  • 10 kropli olejku eterycznego, 
  • 50 ml mydła ekologicznego w płynie (np. mydło marsylskie).

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i pozostawić w szczelnie zamkniętym słoiczku. Tak przygotowane mleczko służy do czyszczenia wanny, płytek i zlewu.

Naturalne środki czystości do kuchni - przepis nr 3

Składniki:

  • 100 ml octu spirytusowego,
  • 100 g sody oczyszczonej,
  • kilka kropel olejku eterycznego.

Połączyć wszystkie 3 składniki i wlać do odpływu w zlewie. Pozostawić na 15 minut, a następnie zalać gorącą wodą. 

Naturalny środek do mycia posadzek i płytek – przepis nr 4

Składniki:

  • 4 litry ciepłej wody,
  • 50 g boraksu,
  • kilka kropel olejku eterycznego.

Naturalna pasta do czyszczenia desek – przepis nr 5

Składniki:

  • sól,
  • połówka cytryny.

Wyczyszczenie deski do krojenia przy użyciu tych dwóch naturalnych składników nigdy nie było tak proste. Wystarczy tylko posypać deskę solą i przetrzeć połówką cytryny. Tak powstałą pastę wcierać w deskę, a na koniec usunąć pozostałości wilgotna ściereczką.  

Naturalny środek do czyszczenia piekarnika - przepis nr 6

Składniki:

  • 2 łyżeczki soli,
  • szklanka sody oczyszczonej,
  • gorąca woda.

Składniki połączyć, aby stworzyły jednolitą pastę. Posmarować nią piekarnik i pozostawić na 10 minut, potem usunąć i umyć.

Bibliografia: 

  1. Green Fern „Naturalne środki czyszczące. Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu”, Wydawnictwo Buchmann, 2019, Zielona Seria,
  2. Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz.U. 2018.2227 z dnia 2018.11.29),
  3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych,
  4. K. Siegel-Maier „Naturalna Pani Domu”, wyd. 1, Białystok 2014, ISBN 978-83-64278-48-8. 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down