Dziecięce ubrania warto prać w naturalnych proszkach do prania - fot. Nick Page/unsplash

Pranie ubrań to czynność wykonywana przez każdego (w pralce lub ręcznie). Codzienne stosowanie proszków do prania w zależności od składu może podrażniać nie tylko skórę, ale także drogi oddechowe podczas noszenia ubrań. Coraz więcej osób szuka naturalnych produktów. Sprawdź, jak można je samodzielnie zrobić. 

Naturalne proszki do prania

Naturalny proszek do prania to zdrowa alternatywa dla tradycyjnych produktów do czyszczenia odzieży. Pranie jest jedną z codziennych czynności, którą większość ludzi wykonuje automatyczne, nie zastanawiając się nad jego procesem i środkami chemicznymi stosowanymi zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce. Podobnie wyglądają zakupy proszku do prania – często wybierany jest produkt stojący na półce sklepowej, bez większego zastanowienia czy przeczytania składu. Szybki wybór i nieprzemyślana decyzja są często początkiem problemów alergicznych skóry.

Proszki do prania naturalne są bezpieczne nie tylko dla skóry, ale także przyjazne naturze. Produkty te idealnie spełniają również swoją naczelną rolę, jaką jest walka z brudnymi ubraniami i bezwzględność dla plam. Wiele osób mylnie uważa, iż naturalny proszek jest mniej skuteczny od innych, tradycyjnych, a takie przekonanie nie ma potwierdzenia w faktach. Produkty te zwierają cenne składniki naturalne, które potrafią skutecznie zastąpić silne detergenty chemiczne.

Naturalne proszki do prania – cechy

Naturalność i postępowanie w zgodzie z naturą to dobry i coraz bardziej popularny trend życia. Zmiana upodobań konsumenckich dotyczy także produktów, dzięki którym ubrania są czyste i zadbane. Proszek naturalny do prania jest wybierany coraz częściej, a zainteresowanie tego typu produktami ma ścisły związek z coraz większą świadomością ekologiczną użytkowników. 

Co powoduje, iż proszek do prania naturalny jest produktem wartym systematycznego stosowania? Oto jego najważniejsze cechy:

  • składniki proszku są pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego (ale tylko te, które są pozyskiwane bez szkody dla zwierząt),
  • produkt pozyskiwany jest przy pomocy niskiego przetwarzania materiału roślinnego, czyli zachowuje największą ilość wartości pielęgnacyjnych i odżywczych,
  • nie zawiera substancji chemicznych, konserwantów, enzymów i sztucznych kompozycji zapachowych,
  • naturalny proszek jest delikatny dla skóry, także alergicznej,
  • produkt bezpieczny dla środowiska,
  • możliwość bezpiecznego stosowania,
  • prosty skład, który opiera się na niewielu naturalnych składnikach,
  • w 100% biodegradowalny i hipoalergiczny. 

Każdy naturalny produkt, także proszek do prania musi zawierać 95% substancji pochodzenia naturalnego. W kosmetykach tradycyjnych znajduje się z reguły tylko 5% składników naturalnych. Naturalne środki do prania są gwarancją przeprowadzenia procesu produkcyjnego z poszanowaniem natury. 

Proszki do prania tego typu zawierają często w swoim składzie mydło z oleju roślinnego, enzymy roślinne niemodyfikowane genetycznie, olej z ziaren palmowych, naturalne hypoalergiczne roślinne płatki mydlane czy szare mydło. 

Naturalny proszek do prania dla niemowląt 

Małe dzieci, szczególnie niemowlęta to wymagający klienci produktów kosmetycznych.  Maluchy nie posiadają jeszcze w pełni dojrzałej skóry, która zdecydowanie różni się od skóry dorosłych. Poszczególne jej warstwy są cienkie i mało zwarte, a granica skórno-naskórkowa jest jeszcze słabo wykształcona. To wszystko powoduje, iż skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony. Tradycyjne proszki do prania mogą wywoływać alergię i powodować podrażnienia skóry. Naturalny proszek do prania dla niemowląt nie zawiera szkodliwych substancji, a tylko składniki roślinne, dzięki czemu minimalizuje ryzyko problemów skórnych u dziecka. Do bezpiecznych składników proszków należą:

  • płatki mydlane,
  • mydła oliwkowe,
  • mydła roślinne,
  • boraks (czteroboran sodu),
  • olejki eteryczne.

Dużą popularnością cieszy się naturalny magnezowy proszek do prania, który jest produktem w 100% naturalnym, tworzonym ręcznie, bez tłuszczy zwierzęcych i oleju palmowego. W jego składzie znajduje się ponad 40% magnezu w formie czystej soli Epsom. Idealnie nadaje się do prania odzieży dzieci, a niecałkowicie wypłukany w praniu magnez, który pozostaje na ubraniach pozwala skórze czerpać ten pierwiastek, który ma działanie uspokajające. 

Jak zrobić naturalny proszek do prania? 

Naturalny proszek do prania domowej roboty to gwarancja bezpiecznego i w pełni naturalnego składu. Produkt tego typu jest bardzo prosty do wykonania, wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne składniki.

Oto przepisy na naturalny proszek do prania: 

Przepis na proszek do prania nr 1 

Składniki:

  • szklanka boraksu (soli sodowej do prania),
  • szklanka wody kalcynowanej (zmiękczającej wodę),
  • ¼ szklanki płatków mydlanych (można zetrzeć szare mydło na wiórki).

Całość wystarczy wsypać do szczelnie zamkniętego pojemnika i mocno potrząsnąć, aż do całkowitego wymieszania się składników. Tak przygotowany proszek jest już gotowy do użycia w praniu. W celu stworzenia walorów zapachowych można dodać do przegródki na płyn zmiękczający w pralce kilka kropel olejku eterycznego (np. lawendowego). 

Przepis na proszek do prania nr 2

Składniki:

  • szklanka boraksu,
  • szklanka sody kalcynowanej,
  • szklanka nadwęglanu sodu (naturalny odplamiacz),
  • olejek z drzewa herbacianego (właściwości bakteriobójcze). 

Zmieszać dokładnie wszystkie składniki w jednym pojemniku. Do jednego prania wystarczy duża kopiasta łyżka proszku. Przy ubraniach silnie zabrudzonych warto dodać dwie łyżki. 

Przepis na proszek do prania nr 3

Składniki:

  • szklanka płatków mydlanych,
  • szklanka boraksu,
  • szklanka sody oczyszczonej,
  • ½ szklanki cytrynianu sodu,
  • 15 kropli olejku eterycznego cytrynowego (właściwości wybielające). 

Wszystkie składniki przełożyć do jednego pojemnika i dokładnie wymieszać. Można użyć blendera, aby dokładnie zmiksować płatki mydlane.

W czasie przygotowywania naturalnych proszków do prania w domu warto założyć maseczkę na usta, aby żadne cząsteczki ze składników nie przedostały się do ust. Przed każdym użyciem przygotowany proszek do należy silnie wstrząsnąć. Zrobienie takiego produktu jest niezwykle łatwe, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić pieniądze. 

Bibliografia:

  1. A. Pawlik, M. Niewęgłowska-Wilk, J. Kalicińska, R. Śpiewak „Kosmetyki naturalne, biologiczne i ekologiczne. Gwarancja bezpieczeństwa czy marketing?”, Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii, Uniwersytet Jagielloński, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017/vol. 6,
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych,
  3. Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz.U. 2018.2227 z dnia 2018.11.29), 
  4. H. Bojarowicz, P. Fronczak, J. Krysiński „Czy kosmetyki mogą nie zawierać konserwantów?”, Hygeia Public Health 2018, 53 (2): 124-131.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down