Kiedy na świecie pojawia się noworodek, staramy się z całych sił zapewnić mu miłość, komfort i nieść wsparcie. Odpowiednia pielęgnacja noworodka jest kluczowa dla jego zdrowia. Elżbieta Jochman, położna ze szpitala w Brzezinach podpowiada, jak to robić prawidłowo.
Pierwsza kąpiel dziecka – na co zwrócić uwagę i jak często ją wykonywać?
Rekomendowane jest obecnie, aby noworodka nie kąpać zaraz po porodzie. Po powrocie do domu przyzwyczajamy się do dziecka, poznajemy je. Powinniśmy zacząć je kąpać dopiero w drugim, trzecim dniu. Warto wtedy zadbać o odpowiednie warunki. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 22-24 stopni, a wody 36-37 stopni Celsjusza. Maluszka warto najpierw oswoić z wodą (zanurzyć mu najpierw stópki) i otulić pieluszką, aby było spokojniejsze. Nie wykonujemy tej czynności zaraz po jedzeniu, bo może się wtedy dziecku ulać. Miejsce kąpieli (ja preferuję łazienkę) powinno być przystosowane do potrzeb noworodka i dać mu swobodę ruchów. Dziecko kąpiemy w pozycji na żabkę albo bocznej. Czynność ta powinna trwać od 5 do 10 minut. Latem warto myć go codziennie, natomiast w pozostałe pory roku, co drugi dzień. Twarz i miejsca intymne dzieciątka myjemy codziennie. Okolice pieluszkowe – po każdej zmianie pieluszki, odpowiednią techniką: z góry na dół, nigdy odwrotnie. Stosujemy kremy nawilżające i – według potrzeby – preparaty przeciw odparzeniom (kiedy skóra jest zaczerwieniona lub są widoczne na niej otarcia).
Jak pielęgnować pępek, uszy, włosy i paznokcie?
W ciągu dnia raz dziennie stosujemy preparat odkażający na pępek, a następnie patyczkiem do uszu przecieramy go do sucha. Możemy nim delikatnie poruszyć, aby szybciej się oderwał. Po kąpieli wycieramy go. Jeśli chodzi o uszy, czyścimy: małżowinę, za uszami i okolice przewodu słuchowego. Korzystamy z patyczków higienicznych, gazików czy rożka ręcznika. Jeśli chcemy wyczyścić przewód słuchowy, wtedy przed kąpielą zakrapiamy do uszka specjalne do tego przeznaczone preparaty w kropelkach, dostępne w aptekach. Szczotkujemy włoski używając miękkiej, delikatnej szczoteczki, to tak naprawdę masaż głowy, który poprawia ukrwienie skóry. Natomiast jeśli pojawi się ciemieniucha – główkę smarujemy oliwką lub olejkiem migdałowym i po kilku godzinach wyczesujemy łuski szczoteczką. Paznokcie dziecka obcinamy dopiero w domu, nie w szpitalu, specjalnymi, zaokrąglonymi nożyczkami, najlepiej kiedy maluch śpi. Paznokcie obcinamy nie za krótko (żeby nie doszło do wrastania) – u dłoni na półokrągło, a u nóg – na prosto.