fot. Mohamed Nohassi/unsplash

Ostatnio coraz częściej słyszy się o kosmetykach z niacynamidem. Jak działa ten składnik i jakie problemy skórne pomoże rozwiązać? Wyjaśniamy, jak stosować serum z niacynamidem dla jak najlepszych efektów.

Co to jest niacynamid i w jakich kosmetykach go znajdziesz?


Niacynamid jest pochodną witaminy B3 występującej również pod nazwą PP. Choć jest naturalnie syntetyzowany przez organizm człowieka, to jednak w niewystarczającej ilości. Stąd konieczność suplementacji tego składnika – przez pożywienie (np. mięso, podroby, ryby, rośliny strączkowe) oraz kosmetyki z syntetycznym niacynamidem powstałym w laboratorium. Jednym z objawów niedoboru witaminy B3 w organizmie są problemy objawiające się na skórze, takie jak:

  • suchość, 
  • zaczerwienienie, 
  • przebarwienia,
  • powstawanie stanów zapalnych.

Chociaż niacynamid spełnia w organizmie wiele funkcji, jego główną rolą w kontekście skórnym jest bycie budulcem. Uczestniczy w tworzeniu ceramidów, które stanowią elementy barierowe skóry. Są lipidami wypełniającymi przestrzenie międzykomórkowe naskórka, aby je uszczelnić, a tym samym zabezpieczyć skórę właściwą przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Wynika z tego, że niacynamid jest ważnym składnikiem płaszcza hydrolipidowego, który zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i elastyczność. 

Zanim dowiesz się, jak stosować niacynamid, poznaj też jego pozostałe obszary działania. Składnik ten spełnia się również na następujących polach:

  • działanie antyoksydacyjne i neutralizowanie wolnych rodników – opóźnia naturalne procesy starzenia się skóry,
  • wspomaganie syntezy kolagenu i elastyny – ujędrnia i wygładza skórę,
  • przyspieszanie gojenia się – zmniejsza stany zapalne i wypryski,
  • hamowanie produkcji melaniny i pracy melanocytów – rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt,
  • działanie przeciwzapalne i antybakteryjne – łagodzi zmiany trądzikowe i zapobiega powstawaniu kolejnych.

Jak stosować niacynamid na co dzień?


Ze względu na tak szeroki wachlarz właściwości składnik ten znajduje zastosowanie w całej gamie kosmetyków do twarzy. Najwięcej korzyści przynosi, gdy jest aplikowany na czystą skórę w postaci wysoce skoncentrowanego serum o działaniu ukierunkowanym na rozwiązanie konkretnego problemu skórnego, np. ograniczenie powstawania zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień czy nawilżenie. Podobną funkcję może spełniać także w kremach na dzień i na noc.

Jak używać niacynamidu w inny sposób? Można go również znaleźć m.in. w:

  • produktach do mycia twarzy (piankach, żelach, mleczkach),
  • tonikach, które przywracają właściwe pH skóry pomiędzy kolejnymi etapami rutyny pielęgnacyjnej,
  • maseczkach, głównie tych nawilżających,
  • preparatach punktowych na zmiany trądzikowe,
  • balsamach i emulsjach do ciała,
  • kosmetykach do włosów i skóry głowy.

Dobroczynny niacynamid – z czym go łączyć dla najlepszego efektu?


Witamina B3 doskonale radzi sobie jako główny składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Nawet jeśli odgrywa w nich pierwsze skrzypce, to i tak występuje zwykle w połączeniu z czymś, co dodatkowo wzmacnia jej działanie. Jak stosować niacynamid z innymi substancjami? Poniżej prezentujemy kilka najefektywniejszych duetów.

Niacynamid + cynk


Najczęściej spotyka się je w kosmetykach do cery trądzikowej i z rozszerzonymi porami. Pomagają ograniczyć wydzielanie sebum, przyspieszać gojenie stanów zapalnych i zmniejszać widoczność zmian potrądzikowych (blizn i przebarwień). Jeśli szukasz produktu o takim działaniu, możesz sięgnąć po SKINIMAL Skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom niacynamid 10% cynk 1% 30 ml

Niacynamid + witamina C


Jak używać niacynamidu z witaminą C? Aby połączenie to przyniosło oczekiwane rezultaty, musi to być stabilna forma witaminy C, np. tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate) lub witamina C etylowana (3-O-Ethyl Ascorbic Acid). Kosmetyki zawierające te dwa składniki pomogą rozjaśnić przebarwienia, wyrównać koloryt cery, a także ochronić ją przed przedwczesnym starzeniem. Możesz wypróbować np. SKINIMAL Skoncentrowane serum rozjaśniające witamina C 10% niacynamid 30 ml

Niacynamid + peptydy


Złożone z ponad stu aminokwasów peptydy stanowią jeden z budulców skóry. Wraz z niacynamidem wpływają na poprawę elastyczności skóry, wygładzenie zmarszczek i uruchomienie naturalnych mechanizmów regeneracyjnych. Jeśli zależy Ci na takim działaniu, sięgnij np. po FEEDSKIN SERUM NA ZMARSZCZKI 30ML.

Niacynamid + retinol


Retinol, czyli aktywna postać witaminy A, cechuje się m.in. właściwościami antystarzeniowymi. Choć docenia się go za efektywne działanie, to jednak czasem może powodować uczucie ściągnięcia i pieczenia, zwłaszcza na wrażliwej cerze i przed zbudowaniem odpowiedniej tolerancji na ten składnik. Niacynamid może złagodzić ten stan i utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry.

W przypadku tego duetu składników aktywnych warto zachować ostrożność i nie łączyć dwóch różnych kosmetyków. Jak stosować niacynamid z retinolem, by było to bezpieczne dla skóry? Jeśli wybierzesz jeden preparat, w którego składzie znajdują się oba z nich, znajdujące się w jego składzie formy retinolu i witaminy B3 będą się doskonale uzupełniać. Dobrym przykładem takiego produktu jest EVELINE Serum shot 0,2% retinol 30 ml

Niacynamid + kwas hialuronowy


Kosmetyk bazujący na tych dwóch składnikach sprawdzi się w przypadku cery suchej i odwodnionej. Kwas hialuronowy działa nawilżająco, a niacynamid uszczelnia płaszcz hydrolipidowy, dzięki czemu zapobiega przeznaskórkowej ucieczce wody z naskórka. Takich właściwości możesz oczekiwać m.in. od tego produktu: MIXA Serum dla skóry wrażliwej 30 ml

Skuteczność niacynamidu – z czym nie łączyć tego składnika?


Niektóre składniki aktywne mogą osłabiać działanie niacynamidu. Z czym nie łączyć kosmetyków z witaminą B3, by nie pozbawić jej dobroczynnego działania? Radzimy uważać na dwa rodzaje substancji.

Przede wszystkim należy unikać stosowania go zaraz po kwasach AHA i BHA ze względu na znaczne różnice pH. W przypadku kwasów wynosi ono od 3 do 4,5, a niacynamid działa najlepiej w środowisku o ph 6-7. Kwasowy odczyn może przyczynić się do jego zneutralizowania. Jak używać niacynamidu, jeśli zależy Ci na podtrzymaniu kuracji kwasami z tej grupy – salicylowym, mlekowym, glikolowym, szikimowym czy migdałowym? Po prostu aplikuj je w innych porach dnia, np. niacynamid rano, a peeling chemiczny wieczorem.

Nie zaleca się również łączenia witaminy B3 z witaminą C, o ile jest to jej niestabilna forma, czyli kwas askorbinowy (Ascorbic Acid). Z ich połączenia powstaje bowiem kwas nikotynowy o działaniu drażniącym skórę. W efekcie nabawisz się jedynie bolesnych podrażnień, a składniki i tak się wzajemnie zdezaktywują, więc nie zadziałają tak, jak powinny.

Jak stosować serum z niacynamidem? Praktyczne wskazówki


Jedną z największych zalet niacynamidu jest to, że nie uczula. Hipoalergiczne właściwości sprawiają, że nawet osoby z wyjątkowo wrażliwą cerą mogą śmiało włączyć ten składnik do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że występuje w różnych stężeniach. Jak stosować niacynamid, by było to bezpieczne dla skóry?

  • Niacynamid 0,5-5% – nadaje się na początek pielęgnacji z użyciem tej substancji aktywnej. Pozwala stopniowo zbudować tolerancję skóry, aby zapobiec wystąpieniu niepożądanych reakcji;
  • Niacynamid 10-15% – jest przyzwyczaisz skórę do niacynamidu i nie masz wrażliwej cery skłonnej do podrażnień, możesz później przejść na kosmetyki z jego wyższym stężeniem.

Jak używać niacynamidu latem? W odróżnieniu od chociażby kwasów AHA i BHA czy retinolu, nie jest fotouczulający. Możesz stosować go przez cały rok i nie musisz martwić się negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce.

Jak używać niacynamidu – optymalnie i bezpiecznie?


Nie da się ukryć, że niacynamid cechuje się bardzo szerokim zakresem zastosowania. Dzięki temu, że spełnia tak wiele funkcji, można go nazwać wszechstronnym produktem, który przysłuży się każdej cerze – suchej i odwodnionej, tłustej i trądzikowej, dojrzałej, a także problematycznej.

Trzeba jednak wiedzieć, jak stosować niacynamid, żeby sobie nie zaszkodzić. Poza unikaniem substancji, których nie należy z nim łączyć, warto też pamiętać o wcześniejszym zbudowaniu odpowiedniej tolerancji. Zacznij od niskiego stężenia i stopniowo zwiększaj je do takiego, które najlepiej odpowiada potrzebom Twojej skóry. Zwróć też uwagę na to, że niacynamid to gracz zespołowy. Chociaż potrafi wiele zdziałać solo, to w duecie z innymi substancjami aktywnymi odkrywa swój prawdziwy charakter.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down