2024-02-16
Dermokosmetyki na trądzik to produkty przeznaczone dla osób, które borykają się z problemem skóry trądzikowej. Niekomfortowe stany zapalne i powracające kłopoty z cerą to dość powszechna przypadłość, a tradycyjne produkty do pielęgnacji mogą tylko zaostrzać aktywność gruczołów łojowych. Sprawdź, jakie dermokosmetyki hamują wysyp kolejnych wyprysków.
Dermokosmetyki na trądzik
Dermokosmetyki na trądzik są przystosowane do skutecznego oddziaływania na cerę trądzikową. Trądzik to choroba aparatu włosowo-łojowego o przewlekłym charakterze, która charakteryzuje się występowaniem na skórze zaskórników (otwartych i zamkniętych), guzków, krostek czy grudek.
Bezpośrednią przyczyną trądziku jest zwiększona produkcja łoju i zablokowanie tego fragmentu skóry przez czop rogowy. Dla każdej osoby z trądzikiem oznacza to charakterystyczne wykwity na skórze i zmiany chorobowe o nieestetycznym wyglądzie.
Jednym ze sposobów walki z takimi zmianami są dermokosmetyki do twarzy trądzikowej. Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Taka skóra daje wyraźny sygnał, iż nie jest skuteczną barierą przed wnikaniem negatywnych składników ze środowiska zewnętrznego.
Osłabiona cera traci zdolności do regeneracji, a kolejną konsekwencją jest brak odpowiedniego nawilżenia.
Skuteczne dermokosmetyki na trądzik zawierają substancje czynne, które:
- ograniczają powstawanie zmian zapalnych,
- łagodzą zaczerwienienia skóry,
- zapewniają skórze maksymalną ochronę.
Dermokosmetyki do skóry trądzikowej
Dermokosmetyki do skóry trądzikowej są odpowiedzią na problemy skóry z trądzikiem, ale dobór takiego produktu powinien odpowiadać konkretnemu rodzajowi zmian. Kosmetyki do łagodzenia zmian trądzikowych powinny w szczególności zawierać:
- kwas glikolowy lub salicylowy, które pomagają zastąpić stary naskórek nowym i odblokować pory;
- wyciąg z białej herbaty lub aloesu, które działają przeciwzapalnie i regenerująco;
- olej makadamia lub z drzewa herbacianego;
- cynk, który normalizuje wydzielanie sebum;
- witaminę E;
- witaminę C;
- niacynamid, który zwęża rozszerzone pory, zwiększa elastyczność skóry i działa przeciwbakteryjnie.
Zadaniem dermokosmetyków na trądzik dorosłych i młodzieży jest poprawa jakości płaszcza lipidowego na skórze. W odróżnieniu od tradycyjnych kosmetyków ich działanie ma głównie charakter nawilżający, a nie zapychający skórę.
Kwas salicylowy, który jest jednym z głównych składników preparatów na trądzik, złuszcza martwe komórki warstwy rogowej naskórka i działa nie tylko przeciwbakteryjnie, ale także łagodząco.
Dzięki specjalnym technologiom przy produkcji dermokosmetyków do cery tłustej, która jest najlepszym podłożem do rozwoju trądziku, zwiększono przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Samo powierzchowne działanie w tych przypadkach nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów. Tym samym, dermokosmetyki na trądzik zapewniają dogłębne wnikanie substancji czynnych pod warstwy naskórka.
Dermokosmetyki na trądzik różowaty
Trądzik różowaty to jedna z najostrzejszych postaci trądziku. Ta choroba to przewlekłe zapalenie skóry, które charakteryzuje silne i mocno utrwalone zaczerwienie skóry twarzy.
Z czasem, już w zaawansowanym stadium, przekształca się w drobne grudki i krostki. Najczęściej pojawia się u kobiet i stanowi także dość silny problem estetyczny. Choroba wymaga długotrwałego leczenia, które nie przynosi zazwyczaj całkowitego wyleczenia. Terapia polega głównie na łagodzeniu objawów.
Nieprawidłowo dobrane kosmetyki do codziennej pielęgnacji mogą znacznie zaostrzać objawy schorzenia. I tutaj z pomocą przychodzą dermokosmetyki na trądzik różowaty.
Oto główne rodzaje dermokosmetyków, które wspierają walkę z trądzikiem różowatym:
- żele nawilżające, przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej. Ich zadaniem jest złuszczanie powierzchni skóry i uniemożliwiane gromadzenia się zanieczyszczeń wewnątrz porów. Zawierają w swoim składzie sole cynku i witaminy z grupy B, które regulują wydzielanie sebum i poprawiają wygląd skóry;
- kremy nawilżające, które jednocześnie działają przeciwbakteryjnie i oczyszczająco z nadmiaru sebum. Tego typu dermokosmetyki mają dość lekką konsystencję, aby nie obciążać zbytnio skóry i szybko się wchłaniać. Ich zadaniem jest także matowienie cery;
- pianki do mycia twarzy, które nie tylko usuwają makijaż, ale także nadmiar sebum i łagodzą podrażnienia skóry. Dermokosmetyki w formie pianki zawierają często cynk, który umożliwia działanie łagodzące przy skutecznym usuwaniu ze skóry zanieczyszczeń po całym dniu;
- płyny do oczyszczania twarzy, które zawierają liposomy, skuteczne do usuwania zanieczyszczeń, rozpuszczalnych zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Innym składnikiem jest pantenol, który działa kojąco i wzmacnia procesy regeneracyjne w skórze;
- mydło siarkowe, które nie powoduje podrażnień i uczuleń, a dodatkowo zapobiega przetłuszczaniu skóry i zmniejsza widoczność porów;
- kremy z kwasem azealinowym, który hamuje rozwój trądziku i przeciwdziała zaostrzonym zmianom naczyniowym, a dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Dermokosmetyki do cery z trądzikiem różowatym pielęgnują skórę i działają na nią leczniczo. Jest to możliwe dzięki odpowiednio dobranym składnikom tych specjalistycznych preparatów.
Łagodne dermokosmetyki bez barwników, substancji zapachowym czy konserwantów chronią, odbudowują barierę hydrolipidową i wzmacniają kruche naczynia włosowate.
Jeśli pomimo stosowania dermokosmetyków, objawy Twojego trądziku nie ustępują. Skorzystaj z pomocy specjalisty - lekarza dermatologa.
Bibliografia:
- J. Czarnecka, J. Tymicka „Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie”, Post. Dermatol. Alergol. 2005; 3: 156–160
- P. Brzeziński „Leczenie miejscowe w trądziku różowatym”, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 4, 263–272,
- W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka „Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej”, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016/vol. 5,
- D. Macioł, K. Kordus, R. Śpiewak, Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków „Kosmetyki do cery trądzikowej dostępne w drogeriach: Analiza deklarowanych składników aktywnych oraz substancji potencjalnie niebezpiecznych”, Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2012; 2(3).