Olej z nasion rącznika pospolitego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce ze względu na wysoką zawartość estrów glicerynowych kwasu rycynolowego. Czy można aplikować olejek rycynowy na twarz i z czym warto go łączyć? Zobacz, jak go włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Wszechstronny olejek rycynowy – właściwości
Olej rycynowy to gęsta, lekko klejąca ciecz, która zazwyczaj jest bezbarwna lub cechuje się żółtawym zabarwieniem. Jak już wspomnieliśmy, pozyskuje się go z nasion rącznika pospolitego. Istotny jest już sam sposób obróbki tego składnika ze względu na jego potencjalną toksyczność. Materiał zostaje najpierw wytłoczony na zimno, a następnie poddany wygotowaniu w celu usunięcia szkodliwych związków. Odpadem powstającym podczas tego procesu jest rycyna – trucizna o działaniu silniejszym od słynnego cyjanku.
Po takiej obróbce otrzymuje się klasyczny olejek rycynowy. Właściwościami, za które najbardziej ceni go branża kosmetyczna, są:
- łagodzenie stanów zapalnych,
- potencjał nawilżający i odbudowujący barierę hydrolipidową skóry,
- działanie antybakteryjne,
- neutralizacja różnych problemów skórnych, np. zmian trądzikowych,
- stymulacja produkcji kolagenu i elastyny,
- niska cena – cechuje się też świetną dostępnością, gdyż w czystej postaci kupisz go w każdej aptece i drogerii.
Choć nie zaleca się spożywania oleju rycynowego na własną rękę, to jednak nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Przyjęty w takiej formie może jednak zadziałać jak silny środek przeczyszczający.
Jak stosować olejek rycynowy na twarz?
Wszechstronność tego składnika przesądza o tym, że możesz używać go na różne sposoby, a w każdym z nich osiągniesz świetne efekty. Poniżej prezentujemy najczęstsze metody aplikacji oleju rycynowego na twarz.
Oczyszczanie twarzy olejem rycynowym
Metoda zakładająca aplikację olejku rycynowego na twarz w ten sposób nazywa się OCM (ang. Oil Cleansing Metod). Zaletą takiego demakijażu jest chociażby unikanie tarcia skóry wacikami, a także stosowania detergentów, które mogą zakłócać funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry.
Olej rycynowy jest idealny do OCM, gdyż każda przeznaczona do tego mieszanka musi na nim bazować. Możesz stworzyć ją samodzielnie, rozrabiając od 10 do 30% tego surowca z jakimś olejem bazowym, np. z pestek moreli, konopnym, z pestek winogron czy lnianym. Powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb konkretnego typu cery.
Mycie twarzy olejem rycynowym może być też pierwszym etapem oczyszczania dwuetapowego. Wtedy najpierw zmywasz makijaż i zabrudzenia olejem, a następnie emulgujesz go przy użyciu żelu, pianki czy mleczka myjącego.
Masaż twarzy olejem rycynowym
Regularne wykonywanie masażu twarzy to świetny sposób na poprawę jej owalu i ujędrnienie. Możesz wykonywać go opuszkami palców albo przy użyciu specjalnych narzędzi: rollera lub płytki gua sha. Olej rycynowy na twarzy zapewni poślizg, a kamienne akcesoria odpowiedni nacisk, co przełoży się na optymalne efekty masażu.
Olej rycynowy w kremach do twarzy
Składnik najczęściej uzupełnia działanie kosmetyków o nawilżająco-ujędrniających. Znajdziesz go zatem w produktach do wszystkich grup wiekowych – od tych przeznaczonych dla młodej, nastoletniej cery, aż po środki z efektem anti-aging dla dojrzałej skóry.
Jeśli nie chcesz zmieniać obecnego kremu do twarzy, możesz po prostu dodać do niego kilka kropli olejku rycynowego przed aplikacją na twarz. Efekt będzie równie fenomenalny. W tym celu sięgnij po ten surowiec w czystej formie, jak np. tutaj: Silcare Quin Olej Rycynowy 100 ml.
Czy można nakładać olej rycynowy na twarz zamiast kremu?
Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by stosować czysty olejek rycynowy na twarz – wcześniej oczyszczoną i stonizowaną. Może zastępować np. sera na bazie wody lub oleju. Mimo wszystko warto jednak uzupełnić rutynę pielęgnacyjną dodatkowymi krokami, jak te wymienione powyżej.
Czy warto nakładać krem nawilżający na olej rycynowy? Jest to dobre rozwiązanie z praktycznego punktu widzenia. Olej rycynowy jest dość tłusty i klejący. Tym samym niesie za sobą ryzyko wyświecania twarzy. Jeśli nałożysz go solo na noc, musisz liczyć się z kolei z zabrudzeniem pościeli. A warto wspomnieć, że spranie plam z oleju rycynowego nie jest prostym zadaniem.
Trzeba tylko pamiętać, że olej rycynowy zaaplikowany na twarz tworzy warstwę okluzyjną, która chroni przed uciekaniem wody na zewnątrz. Działa to jednak w dwie strony – składniki aktywne z kosmetyków również będą miały utrudnione działanie. Nie oznacza to, że nie przyniosą żadnego efektu, ale może on być słabszy niż przy odwrotnej kolejności aplikacji.
Czy aplikacja olejku rycynowego na twarz jest dla każdego?
Ze względu na swoje właściwości olej rycynowy jest zalecany w szczególności posiadaczkom cery tłustej i problematycznej. W praktyce przysłuży się też każdej innej skórze. Jego atutem jest m.in. niski stopień komedogenności (1 stopień), co sprawia, że nie zapycha porów. Możesz więc śmiało nakładać olej rycynowy na twarz, nie martwiąc się np. powstawaniem zaskórników.
Warto mieć świadomość tego, że w kosmetyce nie ma złotego środka, który sprawdza się u każdego. Nie wszyscy skorzystają więc na regularnym stosowaniu olejku rycynowego. Jeśli zauważysz, że Ci nie służy, zmień go na inny. Do dyspozycji masz szeroką gamę olejków do twarzy o równie dobrych właściwościach.