fusy z kawy rozsypywane w ogrodziefusy z kawy rozsypywane w ogrodzie
Fusy z kawy mają lekko kwaśny odczyn, więc warto ich używać do roślin kwasolubnych / fot. shutterstock

2024-07-19

Zamiast wyrzucać fusy z kawy, lepiej wykorzystać je ponownie. Zgodnie z ideą zero waste fusy można stosować w ekologicznym ogrodzie z korzyścią dla niektórych roślin.

Jakie zastosowanie mają fusy z kawy w ogrodzie?

1. Fusy z kawy zawierają składniki mineralne (m.in. azot, fosfor i potas), które są dobrze przyswajane przez niektóre rośliny w ogrodzie lub na parapecie w domu. 

Azot odpowiada m.in. za prawidłową fotosyntezę, a fosfor i potas dbają o rozwój oraz kondycję systemu korzeniowego. Z tego powodu takie resztki kawy znajdują zastosowanie jako ekologiczny nawóz i to długo działający, ale nie tylko. 

To naturalny środek do zakwaszania podłoża, ponieważ fusy z kawy mają lekko kwaśny odczyn. Ich pH wynosi ok. 6. Warto je mieszać z ziemią, dzięki czemu będzie ona lepiej napowietrzona i poprawi się jej zdolność do wchłaniania wody.

2. Jeżeli nie wykorzystamy fusów z kawy bezpośrednio jako nawozu, możemy dodawać je do kompostu (także z papierowym filtrem, który się rozłoży). 

W ten sposób wzbogacimy go o składniki mineralne, ale nie tylko. Azot zawarty w fusach przyspiesza cały proces kompostowania.

3. Fusy z kawy sprawdzają się także jako sposób na zwalczanie niektórych szkodników. To skuteczny patent na mrówki. 

Wystarczy rozsypać fusy wokół mrowiska lub na ścieżkach, którymi wędrują te owady, by je odstraszyć. Taka zapora działa na nie drażniąco i zmusza do poszukania innych miejsc aktywności. 

Inną grupą szkodników, które fusy z kawy na pewno odstraszą, są ślimaki – fusy stosujemy tak samo jak w przypadku mrówek.

4. Resztki po kawie warto również rozsypać w pobliżu kretowisk. Gdy aromat fusów jest jeszcze intensywny, może wypłoszyć krety z ogrodu. 

Ten patent sprawdzi się też w kącikach wypoczynkowych, jeżeli chcemy pozbyć się komarów i relaksować się bez uporczywego bzyczenia. 

Opcjonalnie zamiast fusów można wysypać na talerzyk świeżo zmieloną kawę.

zmielona kawafot. KATY TOMEI on Unsplash

Do jakich roślin w ogrodzie można stosować fusy z kawy?

Mimo że fusy z kawy mają lekko kwaśny odczyn, najlepiej używać ich wyłącznie do roślin kwasolubnych. W tej grupie dominują gatunki ozdobne: hortensje, wrzosy, różaneczniki, azalie japońskie, paprocie, magnolie, hebe, oczary, pierisy, golterie rozesłane i kamelie. 

Nadają się także dla iglaków. Ze składników mineralnych znajdujących się w fusach chętnie skorzystają m.in. tuje, cyprysy, modrzewie, jałowce czy miniaturowe sosny wejmutki oraz rośliny jednoroczne i dwuletnie: aksamitki, żeniszki meksykańskie i petunie ogrodowe.

Fusy można także stosować na grządkach z warzywami, np. z marchewką, ziemniakami, koprem włoskim i pomidorami. Najlepiej wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi w pobliżu roślin. 

Nie może ich zabraknąć w uprawie borówek i żurawiny, które uwielbiają kwaśne podłoże. Sprawdzają się również w amatorskiej uprawie truskawek i krzewów owocowych lubiących lekko kwaśne podłoże. Do tej grupy należą porzeczki, maliny i agrest.

Do jakich kwiatów doniczkowych będą przydatne fusy z kawy?

Jeżeli nie mamy ogrodu, warto wykorzystać fusy jako nawóz w pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Nadają się do gatunków zielonych: do draceny, skrzydłokwiatu i paproci, a także do roślin o ozdobnych liściach, np. do kaladium czy krotona. 

Za dawkę składników mineralnych w takiej postaci będą wdzięczne także gatunki kwitnące na parapecie: storczyki, stefanotisy, anturium, begonie bulwiaste i sępolie.

Co ważne, w przypadku kwiatów doniczkowych, zanim fusy trafią do podłoża, muszą być suche. Dzięki temu w obrębie bryły korzeniowej na pewno nie pojawi się pleśń lub skorupa blokujące dopływ tlenu do korzeni. 

Fusy warto dodać do podłoża już na etapie sadzenia lub sezonowego przesadzania poszczególnych gatunków. Optymalna ilość to jedna łyżeczka na doniczkę.

W przypadku roślin uprawianych w domu sprawdzi się wywar z fusów do podlewania. Aby go przygotować, należy jedną łyżeczkę fusów zalać szklanką ciepłej wody i poczekać, aż ostygnie.

pomidory na krzakufot. Markus Spiske on Unsplash

Fusy z kawy jako nawóz. Jak go przygotować i stosować?

Bez względu na to, w jaki sposób wykorzystamy fusy do roślin należy pamiętać, żeby nie były sfermentowane i spleśniałe, bo wówczas zaszkodzą.

Nawóz z fusów może być sypki lub płynny. W pierwszej wersji to po prostu suche fusy, które mieszamy z podłożem do sadzenia roślin lub z wierzchnią warstwą ziemi wokół roślin już rosnących. 

Można też podsypywać nimi rośliny na rabacie, ale nie częściej niż raz na miesiąc.

Aby przygotować płynny nawóz z fusów, należy szklankę tych bioodpadów zalać 10 litrami zimnej wody. Gdy napęcznieją, mikstura jest gotowa. Podlewamy nią rośliny raz na dwa tygodnie. 

Czy fusy z kawy mogą być szkodliwe?

Fusy z kawy są zalecane do stosowania tylko w przypadku roślin preferujących kwaśne podłoże, ale w określonych odstępach czasu. 

Jeśli duża ilość fusów zostanie wokół gatunków lubiących glebę zasadową, obojętną lub nawet lekko kwaśną, uprawa będzie nieudana bez względu na to, czy są to kwiaty, czy warzywa. 

Nieodpowiednie pH podłoża skutkuje bowiem osłabionym wzrostem (a czasem nawet jego zahamowaniem) i niską odpornością roślin na choroby.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down