Soda oczyszczona w ogrodzie na łopatceSoda oczyszczona w ogrodzie na łopatce
Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w ogrodzie, nie tylko przy pielęgnacji roślin / fot. shutterstock

2024-06-05

Soda oczyszczona to świetny naturalny preparat do ochrony roślin. Zwalcza szkodniki, choroby i chwasty. Wystarczy zrobić z niej domowy oprysk, ale to niejedyne zastosowanie sody w ogrodzie.

Soda oczyszczona w ogrodzie. Jakie ma zastosowanie?

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w ogrodzie

Warto ją mieć pod ręką wiosną i latem, gdy rośliny zmagają się z różnymi przeciwnościami, w tym z chorobami grzybowymi i szkodnikami. 

Po sodę należy sięgnąć również wtedy, gdy ścieżkę, grządki lub rabaty zaczną opanowywać chwasty. 

Przyda się nam również podczas czyszczenia mebli i narzędzi ogrodowych, a nawet grilla. Z jej pomocą przedłużymy również żywotność kwiatów w wazonie (wsypujemy 1 łyżeczkę na 1 l wody).

Soda jest całkowicie biodegradowalna. Nie stanowi zagrożenia ani dla ludzi, ani dla zwierząt. 

Można ją stosować w ogrodzie nie martwiąc się, że zaszkodzi glebie czy pożytecznym owadom, w tym różnym zapylaczom.

Oprysk z sody oczyszczonej. Na pomidory i inne warzywa

W ekologicznym ogrodzie oprysk z sody oczyszczonej to jeden z podstawowych zabiegów z zakresu ochrony roślin, szczególnie na grządkach z warzywami. 

Ma zastosowanie zwłaszcza w pielęgnacji pomidorów. To naturalny sposób na ochronę tych warzyw przed chorobami grzybowymi. 

Można go stosować profilaktycznie lub przy pierwszych objawach. Choroby, na które może pomóc oprysk z sody, to m.in. plamistość liści oraz mączniak rzekomy i prawdziwy.

Taki naturalny preparat można stosować również na inne warzywa. Soda dobrze działa na choroby grzybowe pojawiające się na ogórkach, kapuście czy papryce.

Przepis na oprysk z sody oczyszczonej

Składniki:

  • 1 łyżeczka sody,
  • 2 l letniej wody,
  • 2-3 ml szarego mydła.

Przygotowanie:

Wsypujemy łyżeczkę sody do wody i dokładnie mieszamy. Dodajemy szare mydło i ponownie mieszamy, aż do całkowitego rozpuszczenia. 

Szare mydło zwiększy przyczepność preparatu do roślin. Alternatywnie w tej roli sprawdzą się też 2-3 krople płynu do naczyń. 

Gotową miksturę przelewamy do opryskiwacza i spryskujemy rośliny.

pomidory na krzakufot. Markus Spiske on Unsplash

Jak podlewać rośliny sodą oczyszczoną?

Z sody, oprócz oprysku, warto również przygotować roztwór do podlewania roślin, zwłaszcza warzyw. 

Może on pozytywnie wpływać na zdrowotność poszczególnych gatunków, wzmacniać ich mechanizmy obronne i odporność na atak chorób lub szkodników.

Przepis na roztwór do podlewania

Składniki:

  • 10 l odstanej wody, najlepiej deszczówki,
  • 2 łyżeczki sody.

Przygotowanie:

Wsypujemy sodę do wody w wiaderku. Mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia. Przelewamy miksturę do konewki i podlewamy rośliny.

Soda w ogrodzie na szkodniki i chwasty

Zastosowanie sody oczyszczonej na rabatach i grządkach jest bardzo szerokie. Ten biały proszek sprawdzi się m.in. w walce z mrówkami i ślimakami. 

W obu przypadkach soda działa jak naturalnych odstraszacz. Wystarczy wysypać sodę na ścieżkach, którymi mrówki wędrują po ogrodzie oraz przy ich kopcach. Podobnie jest ze ślimakami. 

Bariery z sody uniemożliwiają im poruszanie się i zmuszają do szukania alternatywnych miejsc. Najlepiej wysypywać je przy roślinach, do których ślimaki często lgną, ale nie tuż przy samej bryle korzeniowej. Do gatunków ulubionych przez ślimaki należą m.in. sałata, kapusta i funkie.

Oprysk z sody, który jest zalecany głównie do walki z chorobami grzybowymi, poradzi sobie także z mszycą nie tylko na pomidorach, koprze i innych warzywach, ale również na roślinach ozdobnych, np. na różach. 

Podobne efekty uzyskamy opryskując nim kwiaty doniczkowe zaatakowane m.in. przez przędziorki.

W starciu z sodą nie mają szansy nawet chwasty, zwłaszcza te wyrastające ze szczelin kostki brukowej. 

W tym przypadku nie wykonujemy jednak oprysku, ale usuwamy chwasty mechanicznie, a następnie w miejsca, w których rosły, sypiemy sodę. Powinna zminimalizować ich ponowne pojawienie się.

podlewanie roślin w ogrodziefot. shutterstock

Jak stosować sodę oczyszczoną w ogrodzie? Zasady

  1. Sodę w ogrodzie stosujemy najczęściej w formie oprysku. Ważne, żeby przygotowywać go zgodnie z proporcjami, co gwarantuje jego prawidłowe działanie.
  2. Częstotliwość takiego zabiegu to jeden oprysk co trzy dni, aż do ustąpienia objawów.
  3. Oprysk, bez względu na to, czy jest leczniczy, czy profilaktyczny, wykonujemy zawsze w godzinach wieczornych, w suchy i bezwietrzny dzień. Nigdy wtedy, gdy operuje ostre słońce, by nie doprowadzić do uszkodzenia roślin.
  4. Oprysk profilaktyczny można stosować od razu po posadzeniu warzyw, raz na tydzień.
  5. Rośliny podlewamy roztworem sody wczesnym rankiem lub wieczorem trzy razy w ciągu sezonu. Odstęp między kolejnymi zabiegami powinien wynosić 14 dni. Pamiętajmy, żeby nie zwiększać częstotliwości, ponieważ soda może obniżać kwasowość gleby. Z tego też powodu taki roztwór nie nadaje się do podlewania roślin kwasolubnych, np. borówek.

Inne zastosowanie sody w ogrodzie

Środek czyszczący do mebli i narzędzi – roztwór sody oczyszczonej świetnie sprawdza się jako środek dezynfekujący do narzędzi ogrodniczych lub preparat do czyszczenia mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych. 

Aby przygotować pastę czyszczącą, mieszamy opakowanie sody i wodę w takiej ilości, aby powstała gęsta papka. 

Mikstura sprawdzi się w usuwaniu plam i dezynfekcji narzędzi. Jeśli chcemy z nich usunąć rdzę, dodajmy do pasty sok z cytryny, nałóżmy ją i zostawmy na około godzinę, by wykonała swoje zadanie.

Preparat do badania odczynu gleby – jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki mamy odczyn gleby w ogrodzie, wystarczy wykonać prosty test z użyciem sody oczyszczonej, który pozwoli określić jej kwasowość. 

W tym celu wykopujemy niewielką porcję ziemi, np. o pojemności łopatki. Oczyszczamy ją z resztek roślin, kamieni itd. i rozdrabniamy. 

Wsypujemy do płytkiego, szklanego naczynia i dolewamy wody, by powstała konsystencja przypominająca błoto. 

Dodajemy łyżeczkę sody i czekamy na reakcję. Jeżeli na powierzchni ziemi pojawi się piana, mamy pewność, że gleba ma kwaśny odczyn.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down