kobieta w parku zimąkobieta w parku zimą
Zimowa pielęgnacja chroni skórę przed przesuszeniem i zimnem, dbając o jej zdrowy blask / fot. shutterstock

Zima to prawdziwa próba dla naszej skóry. Niskie temperatury, silny wiatr i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach mogą sprawić, że skóra będzie narażona na przesuszenia i podrażnienia. Jak odpowiednio zadbać o skórę zimą? Oto kilka rad, które pomogą Ci utrzymać zdrowy i promienny wygląd, nawet w najchłodniejsze dni.

Dlaczego skóra zimą jest bardziej narażona na uszkodzenia?

Zimą nasza skóra musi poradzić sobie z niską temperaturą i suchością powietrza. Na zewnątrz zimno i wiatr uszkadzają naturalną barierę ochronną skóry, a w pomieszczeniach ogrzewanie przyczynia się do wysuszenia powietrza. W rezultacie dochodzi do ubytku wilgoci w skórze, co skutkuje jej zaczerwieniem oraz dehydratacją.

Zimno powoduje również obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza dopływ tlenu i substancji odżywczych do skóry. W efekcie cera traci swój naturalny blask i zdrowy wygląd. Dlatego w okresie zimowym warto skupić się na odpowiedniej ochronie i odbudowie skóry.

Podstawowe zasady zimowej pielęgnacji skóry

Nawilżanie i natłuszczanie – podstawa zimowej pielęgnacji. Zimą ważne jest stosowanie kosmetyków, które pomagają zatrzymać wodę w skórze i wzmacniają jej naturalną barierę ochronną. Wybieraj produkty na bazie składników takich jak:

  • kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze, zapewniając głębokie nawilżenie,
  • ceramidy, które odbudowują warstwę lipidową skóry,
  • masło shea, które ma za zadanie natłuścić skórę, co chroni ją w mroźne dni przed nadmierną utratą wilgoci.

Jeśli nie lubisz używać rano tłustych kremów, możesz zastosować produkt o delikatniejszej formule, a krem o silniejszym działaniu regeneracyjnym zaaplikować na noc.

Ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Przed wyjściem na zewnątrz w zimowe dni nie zapominaj o zastosowaniu kremu, który zadba o Twoją barierę hydrolipidową, zapobiegając utracie wilgoci i chroniąc przed podrażnieniami.

Delikatne oczyszczanie. Zimą jest szczególnie ważne, aby podczas oczyszczania nie stosować produktów, które mogą powodować podrażnienia. Do pielęgnacyjnej rutyny warto włączyć emulsje z łagodnym składem.

Odpowiednie złuszczanie naskórka. Złuszczanie naskórka pomaga pozbyć się martwych komórek, dzięki czemu skóra lepiej przyswaja składniki aktywne z kosmetyków. Zimą warto zaopatrzyć się w peelingi enzymatyczne.

Styl życia. Pamiętaj, że nawilżanie skóry zaczyna się od środka. Zimą rzadziej sięgamy po wodę, co powoduje, że skóra może być odwodniona. Włącz do swojej diety napary ziołowe oraz zdrowe tłuszcze.

dłonie kobiety nabierają kosmetykfot. shutterstock

Zimowa pielęgnacja różnych rodzajów skóry

Sucha skóra zimą staje się bardziej podatna na działanie niekorzystnych warunków. Z tego względu dobrze jest stosować preparaty, które jednocześnie dostarczają wilgoci i chronią skórę przed jej wyparowywaniem, zapewniając jej odpowiedni poziom natłuszczenia.

Skóra tłusta również zimą potrzebuje nawilżenia, mimo tendencji do nadmiernego wydzielania sebum. Przy doborze kremu kieruj się lekkim składem produktu, aby nie był on komedogenny. Wybierając produkty stawiaj na te, które łączą nawilżenie z walką z nadprodukcją sebum.

Skóra wrażliwa szczególnie zasługuje na pielęgnację zimą ze względu na to, że jest bardziej podatna na podrażnienia i zaczerwienienia. Przy doborze kosmetyków kieruj się łagodnym składem oraz unikaj produktów z alkoholem lub innymi substancjami drażniącymi.

Ochrona przed słońcem zimą – dlaczego jest ważna?

Choć zimą słońce wydaje się mniej intensywne, to promieniowanie UV wciąż działa na skórę. Nie zapominajmy – zwłaszcza jeśli stosujemy kurację z retinolem lub kwasami – o konieczności odpowiedniego zabezpieczenia skóry.

Ochrona skóry jest ważna nie tylko po aplikacji kwasów. Niesie ze sobą bowiem wiele korzyści, m.in. ochronę przed przedwczesnym starzeniem się skóry i powstawaniem przebarwień.

Podsumowanie

Zima to czas, w którym skóra wymaga szczególnej troski i uwagi. Kluczem do zdrowej i promiennej cery jest nawilżanie, ochrona przed słońcem, ale sama pielęgnacja to za mało.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby zadbać o regularne spożywanie zdrowych i zbilansowanych posiłków dostarczających organizmowi niezbędnych składników odżywczych, o utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia poprzez picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia oraz o zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu, który regeneruje ciało i wspiera procesy odnowy skóry. Wszystkie te elementy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ogólnego zdrowia i promiennego wyglądu.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jesika Kubiak
Jesika Kubiak

Kosmetolożka, trycholożka i dietetyczka. Zajmuje się holistycznie problemami pacjentów łącząc poszukiwanie piękna ze zdrowiem. Absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi oraz Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Swoją wiedzę nieustannie poszerza na specjalistycznych kursach i szkoleniach...

Komentarze
chevron-down