Włosy zimą narażone są na szereg szkodliwych czynników, jak zimny wiatr, mróz, suche powietrze w pomieszczeniach, częste zmiany temperatury czy ciężkie nakrycia głowy. Wszystko to powoduje, że stają się one pozbawione blasku, naturalnej sprężystości, matowe, łamliwe, niesforne, słowem potrzebują dodatkowej opieki.
Problemy, które są szczególnie dokuczliwe zimą, to: wypadanie włosów, elektryzowanie się, brak objętości, przesuszenie, zniszczone końcówki, częstsze przetłuszczanie czy łupież. Co więc zrobić, aby poprawić kondycję włosów? Jak o nie dbać, aby zachowały zdrowie i piękny wygląd aż do lata? Sprawdź, jak pielęgnować włosy zimą.
Nawilżanie włosów kontra suche powietrze
W trakcie okresu grzewczego powietrze jest bardzo suche, co szybko odbija się na kondycji naszych włosów i skóry, w tym skóry głowy.
Dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza lub zadbać o nawilżenie, stosując inne metody (np. na kaloryferze możemy umieścić pojemniki z wodą czy suszyć wilgotne ręczniki). Pijmy też odpowiednie ilości płynów, najlepiej ciepłych.
Odżywianie, czyli zbawienna odżywka do włosów na zimę
Po umyciu głowy warto zastosować na włosy odżywczą maskę i pozostawić ją na 15 minut. Możemy dodatkowo nałożyć czepek lub ręcznik, aby cały zabieg przyniósł lepsze rezultaty.
W ten sposób łuski włosów unoszą się, pozwalając składnikom maski na lepszą penetrację i dogłębne działanie. Po jej spłukaniu warto zastosować nawilżającą płukankę z siemienia lnianego i odrobiny octu jabłkowego.
Do ostatniego płukania użyjmy chłodniejszej wody, pozwalając łuskom włosów na „domknięcie się”.
Olejowanie włosów zimową porą
Oleje to rodzaj emolientów, które tworzą na włosach warstwę ochronną i zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu.
Do takiego zabiegu olejowania włosów świetnie nada się olej ze słodkich migdałów, arganowy, kokosowy czy lniany, a nawet oliwa z oliwek. Olejowanie można zrobić przed myciem włosów lub przed snem i zostawić na całą noc.
Delikatny i naturalny szampon na zimę
Czym myć włosy zimą? Proponujemy wymienić szampon na delikatny, naturalny, bez składników obciążających, takich jak parabeny, SLSy czy silikony.
To wszystko tylko z pozoru upiększa nasze włosy, a w rzeczywistości może je obciążać i doprowadzić do osłabienia.
Suszenie włosów zimą
Podczas zimowej pielęgnacji włosów warto zrezygnować z suszarki i pozwolić kosmykom wysychać naturalnie.
Jeżeli nie ma takiej możliwości, suszcie włosy zimnym strumieniem powietrza, najlepiej z efektem jonizacji, która dodatkowo je odżywi.
Ochrona podczas pobytu na mrozie, czyli noszenie czapki
Jak chronić włosy przed zimnemNośmy czapkę: wełnianą lub z dzianin oddychających, nie za ciasną. Podczas prania warto ją wymoczyć w płynie do płukania.
Jeśli jest taka możliwość, obszyjmy ją wewnątrz jedwabiem – dzięki temu będzie delikatniejsza dla włosów.
Ujarzmianie elektryzujących się włosów zimą
Przed elektryzowaniem się włosów uchronią nas szczotki i grzebienie drewniane lub z naturalnym włosiem. Warto także stosować odżywkę albo spray bez spłukiwania, z masłem shea, gliceryną, pantenolem czy proteinami jedwabiu lub takie preparaty do pielęgnacji włosów, które mają w składzie składniki antystatyczne lub wygładzające.
Częste mycie włosów zimą
Jak często myć włosy zimą? Przez ciągły kontakt z materiałem i różnice temperatury gruczoły łojowe są zdezorientowane i wpływają na to, że skóra głowy często zaczyna się przetłuszczać.
Myjcie zatem głowę tyle razy w tygodniu, ile potrzebujecie – nawet codziennie.
Nie wychodź z domu z wilgotnymi lub mokrymi włosami…
… nawet jeśli starannie chcecie je wszystkie schować pod czapką. Należy je zawsze bardzo dokładnie wysuszyć, ponieważ temperatura poniżej zera zamraża wodę we włosach niszcząc ich strukturę, przez co stają się one łamliwe i osłabione.
Pamiętaj o końcówkach włosów
Często je podcinajcie, będą zdrowsze. Mimo powszechnej opinii, że kosmetyki do włosów, które zawierają silikon nie są dla nich najzdrowsze, to akurat w okresie zimowym nie powinnyśmy się ich bać.
Pozwolą bowiem zabezpieczyć włosy przed utratą wody oraz przed uszkodzeniami wynikającymi z noszenia szalików, chust czy czapek.
Odpowiednia dieta to również pielęgnacja włosów zimą
Zimą pamiętaj również o zbilansowanej diecie. Mniejsze spożycie owoców i warzyw, a co za tym idzie niedobór witamin i składników mineralnych, może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów i skóry głowy.
Dlatego w okresie chłodów należy spożywać produkty bogate w witaminy A, E oraz selen. Witamina A zapobiega wypadaniu włosów i łupieżowi, witamina E rozszerza naczynia krwionośne, które odżywiają włosy, chroniąc je jednocześnie przed uszkodzeniami, natomiast selen chroni skórę głowy przed starzeniem. Dbając o zdrowie, dbasz też o włosy.
Jak dbać o włosy zimą? Zasady pielęgnacji w pigułce
1. Nakładaj na włosy balsamy pielęgnujące i odżywcze maski, a także oleje.
2. Stosuj delikatne, naturalne szampony bez składników obciążających, takich jak parabeny, SLSy czy silikony.
3. Susz włosy zimnym strumieniem powietrza, najlepiej z efektem jonizacji.
4. Ogranicz korzystanie z prostownicy i lokówki.
5. Noś czapki wełniane lub z dzianin oddychających.
6. Nie wychodź na mróz z niedosuszonymi włosami.
7. Stosuj szczotki i grzebienie drewniane lub z naturalnym włosiem.
8. Często podcinaj końcówki włosów.
9. Zabezpieczaj końce specjalnym serum.
10. Dbaj o cebulki – masuj skórę głowy.