fot. Tim Mossholder/unsplash

Olejowanie włosów pomaga poprawić ogólną kondycję i wygląd kosmyków. W zależności od tego, na jakiej części pasm wykonasz zabieg, może też ułatwić rozczesywanie, ograniczyć puszenie, a nawet wzmocnić cebulki. Pozostaje tylko jeden problem: jak zmyć olej z włosów? Odpowiadamy.

Dlaczego olej nie chce zejść z włosów?


Zanim podpowiemy, jak dobrze zmyć olej z włosów, zastanówmy się, skąd właściwie bierze się ten problem. Wszystko sprowadza się do tego, jak działa olej – na włosach i nie tylko. Wyjaśnimy to na przykładzie.

Jeśli zmywasz naczynia ręcznie, z pewnością wiesz, jak trudno jest usunąć tłuszcz z brudnej patelni po smażeniu. Za pierwszym razem najpewniej jedynie rozmażesz go gąbką po całej powierzchni i swoich dłoniach. Dopiero za drugim razem, gdy tłuszcz dobrze zwiąże się z płynem do mycia naczyń i powstanie emulsja, uda Ci się osiągnąć oczekiwany efekt.

Zjawisko to wynika z właściwości chemicznych tłuszczów, które są hydrofobowe, czyli odpychają cząsteczki wody. Dlaczego? Woda jest polarna i rozpuszczają się w niej tylko substancje o takiej samej budowie. Tłuszcz jest z kolei bipolarny, dzięki czemu można go rozpuścić m.in. w innych olejach albo w benzynie. W połączeniu z wodą stworzy jednak mieszaninę niejednorodną, czyli innymi słowami – nie przeniknie przez warstwę oleju, lecz osadzi się na jej wierzchu i spłynie z niej. Na tej samej zasadzie na górze garnka z niedzielnym rosołem pływają wielkie oka z tłuszczu, a naolejowane włosy pozostają tłuste pomimo spłukania ich wodą.

Jak zmyć olejek z włosów? Wniosek jest prosty: trzeba przekształcić go w emulsję. Proces ten nazywa się emulgowaniem, a jego tajniki przedstawimy w dalszej części artykułu.

Jakie szampony pomagają zmyć olej z włosów?


Jeśli Twoim celem jest tylko zmycie tłustego filmu, możesz sięgnąć z powodzeniem po mocny szampon, czyli taki, w którego składzie znajdują się silne detergenty: SLS/SLeS lub inne anionowe surfaktanty (np. Sodium Coco Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Magnesium Laureth Sulfate). Świetnie się pienią i cechuje je wysoka skuteczność w oczyszczaniu pasm z najróżniejszych zabrudzeń, również tych tłustych. Bez problemu sprostają zatem takiemu wyzwaniu, jak umycie włosów po olejowaniu.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że powyższe środki powierzchniowo czynne nie mają właściwości ukierunkowanych tylko na odtłuszczanie kosmyków. Po prostu zmyją wszystko, co się na nich znajduje – w tym również dobroczynne składniki pozostałe po olejowaniu. W rezultacie zabieg przyniesie mniej widoczny efekt.

Czym zmyć olej z włosów, aby zachować efekt olejowania? Umyć skórę głowy i pasma na długości łagodnym szamponem, czyli takim z delikatniejszymi detergentami. Należą do nich m.in. Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Isethionate, Coco Glucoside, Laureth-10 czy Dicetyldimonium Chloride. Ze względu na stosunkowo słabe właściwości odtłuszczające konieczne może okazać się dwukrotne umycie włosów. Dobrym wyborem do tego może być np. Fitomed Mydlnica Lekarska Szampon Do Włosów Ciemnych 250 ml

Czy można zmyć olej z włosów bez użycia szamponu?


Jeśli chcesz zmaksymalizować korzyści płynące z olejowania, możesz rozważyć emulgowanie przy użyciu odżywek lub masek do włosów. W tej roli najlepiej sprawdzą się kosmetyki bez silikonów i protein. Możesz wybrać do tego lekką odżywkę emolientową lub emolientowo- humektantową, taką jak np. Kallos Kjmn Aloe Maska Do Włosów 275 ml.

Jak zmyć olej z włosów przy użyciu odżywki? Postępuj zgodnie z naszą instrukcją.

  1. Trzymaj olej na włosach tak długo, jak lubisz. W wersji ekspresowej może to być pół godziny, ale nie zaszkodzi, jeśli będzie to dłużej.
  2. Zmocz włosy ciepłą wodą i delikatnie odsącz jej nadmiar.
  3. Nałóż odżywkę na pasma i/lub na skórę głowy. Pozostaw ją na 5-20 minut, w zależności od zaleceń producenta.
  4. Starannie spłucz zemulgowany olej przy użyciu wody.
  5. Jeśli włosy tego wymagają, umyj je dodatkowo delikatnym szamponem.

Taki sposób emulgowania bywa również nazywany olejowaniem dwuetapowym. To także świetny wstęp do mycia włosów metodą OMO. Wystarczy tylko po spłukaniu zemulgowanej odżywki użyć szamponu, a następnie drugiej odżywki – najlepiej lekkiej i emolientowej.

Czy rodzaj oleju wpływa na sposób zmywania?


Powyższe metody powinny sprawdzić się w przypadku każdego oleju. Od każdej zasady są jednak wyjątki – prezentujemy je poniżej.

Jak zmyć olej kokosowy z włosów?


Olej kokosowy nie należy do trudnych do zmycia. Warto jednak pamiętać o tym, że jest przeznaczony raczej tylko do niskoporów, a i tak nie wszystkie z nich dobrze zareagują na ten konkretny produkt o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Negatywne reakcje mogą być różne – od strączkowania się po puszenie. Jeśli zauważysz którąś z nich, zapewnij włosom „reset”, czyli umyj je mocnym szamponem. Później wypróbuj inne olejki do włosów, a na pewno znajdziesz taki, który zadziała u Ciebie lepiej.

Jak zmyć olej rycynowy z włosów?


Olej rycynowy to prawdziwa klasyka, którą w kosmetyczkach miały już nasze mamy i babcie. Po jego stosowaniu możesz spodziewać się dodatkowych korzyści poza tymi wynikającymi z samego zabiegu olejowania. Pomaga też subtelnie przyciemnić i pogrubić włosy, a do tego doskonale nadaje się do stosowania jako odżywka do rzęs.

Choć olej z nasion rącznika pospolitego ma tyle zastosowań i zalet, to jednak nie jest dobrym wyborem na początek drogi z olejowaniem – mimo że sprawdza się przy każdej porowatości włosów, a w szczególności przy średniej i niskiej. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że cechuje się ponadprzeciętną gęstością i wysokim stopniem lepkości, co może utrudniać tak aplikację, jak późniejsze usunięcie go z kosmyków.

Jak zmyć olejek rycynowy z włosów? Po pierwsze, przed aplikacją zmieszaj go z lżejszym olejkiem w proporcjach 1:1. Po drugie, możesz spróbować emulgowania odżywką, ale w przypadku tego kosmetyku najpewniej i tak skończy się na umyciu włosów szamponem z mocniejszym środkiem myjącym.

Jak szybko zmyć olej z włosów?


Stosowanie się do powyższych wskazówek powinno sprawić, że bez trudu oczyścisz pasma z tłustego filmu. Jeśli tak się nie stanie, problemy ze zmyciem oleju mogą wynikać z nieprawidłowej techniki olejowania, a zwłaszcza z takich powodów, jak:

  • nadmiar oleju – kosmyki mają być pokryte zaledwie cienką warstwą oleju. Nie powinny nim ociekać, bo większa ilość kosmetyku zadziała dokładnie tak samo, jak mniejsza. Będzie jednak trudniejsza do usunięcia. W przypadku włosów do pasa powinny wystarczyć 3 łyżki stołowe oleju, a przy krótszych odpowiednio mniej;
  • źle dobrany olej – powinien odpowiadać porowatości Twoich włosów. Jeśli masz problem z wybraniem odpowiedniego, skorzystaj z gotowej mieszanki. Posiadaczki wysokoporów mogą zakochać się chociażby w Anwen Marakuja Olej Do Włosów 50 ml;
  • niewłaściwa metoda olejowania – olej można aplikować na sucho, na mokro i na kilka innych sposobów. Choć różnice między tymi sposobami są subtelne, to jednak nie z każdym z nich polubią się Twoje włosy, bo dużo zależy od indywidualnych uwarunkowań. Wypróbuj wszystkie, a na pewno znajdziesz ten najlepszy.

Jak zmyć olejek z włosów, jeśli delikatny szampon lub emulgowanie odżywką nie przyniosły rezultatu? Tutaj pozostaje już tylko mocny szampon, który poradzi sobie ze wszystkim. Nie ma więc obawy o to, że będziesz chodzić przez kilka dni z włosami wyglądającymi na nieumyte.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Jolanta  Woźniak
Jolanta Woźniak

Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od lat związana jest z tematyką spółdzielczości mieszkaniowej i spraw z zakresu procedury cywilnej. Regularnie współpracuje z kancelariami notarialnymi. Pasjonatka nie tylko prawnych zagadnień, ale także naturalnych kosmetyków i naturalngo dbania o skórę...

Komentarze
chevron-down