Pies z opiekunem na wakacjachPies z opiekunem na wakacjach
Pamiętaj, aby spacer z psem nie odbywał się podczas największych upałów w ciągu dnia / fot. Alvin Balemesa on Unsplash

2024-08-15

Większość opiekunów psów nie wyobraża sobie spędzenia urlopu bez swojego pupila. Ja cieszę się z takiego biegu sprawy, gdyż świadczy on tylko o tym, że świadomość naszego społeczeństwa stale rośnie. W ciągu kilkudziesięciu lat pies ze zwierzęcia, którego celem było tylko służenie człowiekowi, stał się pełnoprawnym członkiem wielu rodzin. Również jako pełnoprawny członek rodziny często wyjeżdża wraz z nią na wakacje.

Wakacje z psem nam morzem, jeziorem a morze w górach?

Wakacje z psem mogą być bardzo korzystne zarówno dla opiekunów, jak i dla samego zwierzaka. Warunkiem obopólnego powodzenia jest jednak fakt, że zostaną odpowiednio zaplanowane. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca.

Oczywiście, że nie należy wybierać miejsca tylko i wyłącznie ze względu na potrzeby psa, niemniej jego obecność na pewno powinna mieć znaczenie. Nie pojedziemy przecież ze starszym lub chorym na dysplazję psem w tereny górzyste. 

Dla tych psów zdecydowanie lepiej byłoby spędzić ten czas na terenach nadmorskich lub w okolicach jezior. Obecnie w każdej turystycznej miejscowości są pensjonaty, hotele, prywatne kwatery, w których honorowani są goście z psami. Do wyboru, do koloru – jest w czym wybierać.

Decydując się ostatecznie na rezerwację ośrodka czy prywatnej kwatery warto zwrócić uwagę na to, jakie tereny znajdują się w najbliższej okolicy. Czy będzie tam miejsce na poranną toaletę psa? Czy nieopodal znajdują się odpowiednie tereny do spacerów i aktywności fizycznych na świeżym powietrzu?

Urlop z psem w bezpiecznej odległości od lecznicy

Kolejną bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie, w jakiej odległości od miejsca docelowego pobytu znajduje się przychodnia weterynaryjna. Zmiana otoczenia, nowe atrakcje, zwiększona aktywność fizyczna oraz wysoka temperatura mogą przyczynić się do tego, że wizyta u lekarza weterynarii stanie się koniecznością. 

W szczególnych przypadkach – takich jak nagły uraz lub udar słoneczny – czas może odegrać dużą rolę. Warto zatem sprawdzić dostępność do tego typu usług, zanim ostatecznie zostanie potwierdzona rezerwacja.

pies na smyczy na plażyfot. Artem Beliaikin on Unsplash

Wakacje z psem kontra upały

Lato ma to do siebie, że temperatury potrafią być bardzo wysokie. Niejednokrotnie zbyt wysokie, aby pies mógł spędzać czas na zewnątrz w godzinach największych upałów. 

Gdy przewidziany jest bardzo upalny dzień, aktywny spacer z psem powinien odbyć się wcześnie rano lub późnym wieczorem. W godzinach od 10:00 do 18:00 najlepiej unikać wychodzenia z psem na zewnątrz. 

Czasami jednak psy nie umieją zostawać same w nowych miejscach i przez całe dnie biorą udział w życiu rodziny. W takich przypadkach należy pamiętać o tym, aby w każdym miejscu, do którego zostanie zabrany pies, był cień. 

W godzinach tzw. szczytu temperatury psy nie powinny spędzać nawet kilkunastu minut na słońcu. Nie można też opuścić miejsca pobytu wakacyjnego bez bidonu z wodą dla psa. 

Nawet na krótkim, kilkuminutowym spacerze woda dla psa jest niezbędna. W czasie upałów zapotrzebowanie na nią jest znacznie większe.

Odpoczynek psa na wyjeździe

Będąc na letnim wypoczynku z psem nie można zapomnieć o tym, aby dać psu czas na odpoczynek – sen. Niektóre psy mając dostęp do wielu atrakcji, często same zapominają o odpoczynku. 

Świadomi opiekunowie w takich przypadkach powinni pomyśleć za psa. Odpoczynek powinien być nie tylko podczas nocy, również w dzień.

W godzinach największych upałów psy nie powinny również brać udziału w aktywnych zabawach. Na zabawy z innymi psami, aportowanie, frisbee i inne aktywności trzeba znaleźć czas w takich godzinach, w których temperatura nie zagraża zdrowiu i życiu psa.

pies w samochodzie z wystawionym pyskiem przez oknofot. Ignacio Amenábar on Unsplash

Lista niezbędnych rzeczy na wakacje z psem

Wybierając się z psem na wakacje, nie można zapomnieć o długiej liście wszystkich niezbędnych dla niego rzeczy. 

Praktyka niejednokrotnie pokazała, że wakacyjny bagaż psa, potrafi być znacznie większy niż bagaż niejednego człowieka. Na liście podstawowej powinny znaleźć się:

  • jedzenie podstawowe (z założeniem, że przy wzmożonym ruchu zapotrzebowanie na kalorie wzrasta),
  • smakołyki treningowe, takie, które wiemy, że pies toleruje,
  • miski na jedzenie i wodę,
  • pojemnik lub bidon na wodę, niezbędny podczas każdego zewnętrznego spaceru,
  • leki (te, które pies przyjmuje na stałe oraz profilaktyczne: na chociażby biegunkę czy stres związany z podróżą),
  • posłanie lub klatka dla psa,
  • ręczniki do wycierania mokrej lub brudnej sierści,
  • mata chłodząca lub kamizelka chłodząca (niezmiernie ważne podczas bardzo upalnych dni),
  • koce lub narzuty na łóżka – jeśli pies z nich korzysta,
  • kilka zabawek,
  • zapasowa smycz i obroża lub szelki – nigdy nie wiadomo, kiedy ulegną uszkodzeniu,
  • aktualna książeczka zdrowia psa,
  • kaganiec (w razie jazdy miejską komunikacją).

Z takim kompletnym wyposażeniem, w wymarzonym przez całą rodzinę miejscu i z wiedzą, jak postępować z psem w czasie upalnych dni, można być pewnym, że wakacje będą w pełni udane. Zatem dobrego wypoczynku dla wszystkich sierpniowych urlopowiczów.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Aleksandra Zawadzka-Glinka
Aleksandra Zawadzka-Glinka

Behawiorysta zwierząt towarzyszących, instruktor szkolenia psów Alteri. Od 2009 roku prowadzi zajęcia praktyczne z psami i kotami, organizuje wykłady
i warsztaty z zakresu komunikacjimiędzygatunkowej. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE oraz Rady Nadzorczej Fundacji
„Iskierka”, gdzie  wraz z przyjaciółmi niesie pomoc zwierzętom oraz współorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu prawidłowej
opieki nad zwierzętami. Prywatnie szczęśliwa opiekunka trzech kotów i trzech psów. W 2022 roku napisała książkę „Zamieszka(ł) ze mną kot”...

Komentarze
chevron-down