Kobieta pije wodę ze szklankiKobieta pije wodę ze szklanki
Odpowiednia dawka wody, pora jej spożywania, a nawet temperatura, to część zasad japońskiej diety wodnej / fot. engin akyurt on Unsplash

Wiele tradycji dalekowschodnich przenika do kultury europejskiej. Nie ma w tym nic dziwnego, że mieszkańcy reszty świata chcą zgłębić sekrety Japończyków, słynących z długiego i szczęśliwego życia. Jak w utrzymaniu zdrowia i kondycji może pomóc japońska dieta wodna? Sprawdź, jak JDW wpływa na organizm i jakie są jej kluczowe zasady.

Czym jest japońska dieta wodna?

Japońska dieta wodna (JDW) cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Dzięki niej możemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów, oczyścić organizm z toksyn i nawodnić go. Stosując ją nie trzeba odmawiać sobie jedzenia, bo jej cel nie ogranicza się tylko do utraty kilogramów (choć to często skutek uboczny).

Jak tłumaczy jej propagatorka i znawczyni, Joanna Niecikowska, idea diety wodnej sprowadza się do świadomego picia wody. Gdy się tego nauczymy, ze zdumieniem odkryjemy, jak ogromną moc ma ta prozaiczna czynność. I w jak dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, począwszy od skóry, poprzez gospodarkę hormonalną, pracę jelit, cykle menstruacyjne aż po umysł.

Zasady japońskiej diety wodnej

Dieta japońska opiera się na rytuale picia wody. Jej twórcy zalecają rozpoczęcie dnia od wypicia od 250 do 500 ml wody na czczo. Osoby, którym smak wody nie do końca odpowiada, mogą dodać do niej miętę lub sok z cytryny.

Przepisy japońskiej diety wodnej dotyczą przede wszystkim zasad spożywania wody. Należy pamiętać, aby nie pić jej bezpośrednio przed śniadaniem. Po wypiciu porannej porcji płynów należy odczekać z jedzeniem 45 minut i dopiero po tym czasie przystąpić do konsumowania pierwszego posiłku.

Nie należy pić w czasie posiłków, lecz 1,5 godziny po nich. Za to pół godziny przed kolacją i obiadem można wypić po szklance wody. Ostatnią porcję wody przyjmujemy pół godziny przed snem. Woda powinna być przefiltrowana.

A jeśli używamy wód mineralnych (niegazowanych) ze sklepu, kupujmy te w szklanych butelkach. Do wody dodawajmy niewielkie ilości soli kłodawskiej lub himalajskiej. Do tego stosujmy żywność niskoprzetworzoną.

Jadłospis diety wodnej na pewno wyklucza lub rygorystycznie ogranicza słodycze, używki (w tym kawę) i dania typu fast food. Podstawę diety powinny stanowić warzywa i owoce oraz produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Na naszych talerzach powinny znaleźć się: pełnoziarniste kasze, chudy nabiał, chude mięso, ryby i jaja.

Należy także wypijać wodę zawsze, gdy pojawia się głód, a nie jest planowany posiłek. By odnieść korzyści, wodę należy pić wolno, małymi łykami, spokojnie. Lepiej wypić spokojnie jedną szklankę wody niż dwie w pośpiechu.

Efekty japońskiej diety wodnej

Dieta wodna nie jest niczym innowacyjnym. Nieprawidłowe nawodnienie organizmu jest przyczyną dolegliwości trawiennych, złego samopoczucia i odpowiada za to, że trudno nam się pozbyć zbędnych kilogramów.

Nacisk na picie wody jest więc w pełni uzasadniony. U zdrowej kobiety woda stanowi 50 procent masy ciała, u mężczyzn nawet 60 procent. Woda znajduje się we wszystkich komórkach, a także w osoczu i w szpiku.

Jej zadaniem jest regulacja temperatury ciała, zwilżanie błon śluzowych gałek ocznych i stawów. Bez niej trudno mówić o procesie trawienia, równowadze wodno-elektrolitowej, gospodarce kwasowo-zasadowej, wchłanianiu substancji odżywczych z pokarmów.

Umożliwia ona sprawną przemianę materii, a także usuwanie toksyn z organizmu. Zwiększanie ilości wody skutkuje lepszym samopoczuciem. Czujemy się lekko i rzadziej sięgamy po dodatkowe przekąski.

Japońska dieta wodna daje niesamowite efekty. To prosty sposób na piękną cerę, płaski brzuch i lepszy sen. Czy można ją traktować jako dietę odchudzającą? W pewnym sensie tak, chociaż samo zwiększenie ilości wody w codziennym jadłospisie to nie wszystko.

O tym, ile się chudnie przy diecie wodnej decyduje więcej czynników, przede wszystkim odpowiednio zbilansowane, zdrowe menu, aktywność fizyczna, czy właściwa dawka odpoczynku.

Ile wody warto pić w ciągu dnia zgodnie z zasadami japońskiej diety?

Zapotrzebowanie na wodę jest inne u każdego człowieka – zależy od masy ciała, aktywności fizycznej, wieku, stosowanej diety, a także od temperatury za oknem i wilgotności powietrza.

Bez względu na zasady japońskiej diety wodnej, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy pić co najmniej 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała w ciągu dnia. U kobiet w ciąży to zapotrzebowanie wzrasta.

Jaką wodę pić stosując japońską dietę?

Różną. Dzieciom, przyszłym mamom, kobietom karmiącym piersią i osobom starszym zaleca się wodę niskozmineralizowaną - źródlaną. Podczas letnich upałów albo gdy prowadzimy intensywny tryb życia lepszym wyborem będzie woda średnio- lub wysokozmineralizowana.

Taka woda dobrej jakości dostarcza organizmowi dużo wapnia, cynku, żelaza, a także magnezu.

Jak długo można stosować dietę wodną?

Dietę tę - pod warunkiem, że jej założenia zostały dobrze zrozumiane - można stosować stale. Nie trzeba ograniczać się do 7, 14, czy 21 dni. Jest ona całkowicie bezpieczna, ponieważ polega przede wszystkim na zwiększaniu ilości spożywanych płynów.

A to bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie organizmu. Można ją łączyć także z innymi dietami. Nie ma żadnych ograniczeń poza wykluczeniem produktów wysokoprzetworzonych czy używek.

Najbardziej problematyczne podczas stosowania tej diety jest zazwyczaj trzymanie się regularnych pór jedzenia, a to jednak jest bardzo ważne.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marzena  Czerwińska-Murgan
Marzena Czerwińska-Murgan

Dziennikarka, redaktorka, humanistka. O pogodnym usposobieniu i kochająca życie. Pracowała ponad 20 lat jako redaktor naczelna w gazecie modowej. Współpracuje z wieloma portalami, prowadzi blogi autorskie i media społecznościowe dla wielu marek. Pisze i czyta wszędzie, i w każdej chwili. To jej pasja. Natura jest szczególnie bliska jej sercu, ze względu na styl życia, który sama aprobuje. ...

Komentarze
chevron-down