Biodegradowalne naczynia ratuja planetę - fot. micheile henderson/unsplash

Miska z otrąb, słomka z pestek awokado, szklanka z wodorostów, kubek z ciasteczka. I już możesz zapomnieć o plastikowych naczyniach. Zadbasz przy tym o naszą planetę, bo taka miska, słomka czy kubek nie wyląduje na wysypisku śmieci i nie musi rozkładać się latami. Jadalnymi naczyniami można też śmiało zastąpić tradycyjną zastawę. Wtedy też dbamy o środowisko, ponieważ nie marnujemy wody na zmywanie. Jadalne naczynia można też pozwolić skonsumować innym, na przykład ptakom czy zwierzętom.

Talerz z otrąb

Na pomysł naczyń z otrąb wpadł Jerzy Wysocki, młynarz z Zambrowa. Szukał sposobu, by nie marnować odpadków i wprowadzić ekologię w życie. Otręby otrzymuje się podczas mielenia zbóż. To produkt uboczny. Dlatego ich wykorzystanie to właśnie niemarnowanie odpadków. Warto zaznaczyć, że otręby to aż jedna trzecia masy ziarna. Zwykle są wykorzystywane jako dodatki do pasz. Z tony sprasowanych otrąb można stworzyć prawie 10 tysięcy jadalnych naczyń. Wyprodukowanie talerzy z otrąb nie wymaga dużej ilości wody oraz stosowania związków chemicznych.

W jadalnych naczyniach można podać zarówno ciepłe, jak i zimne przysmaki. Są wytrzymałe, stabilne i utrzymują temperaturę dania. Można ich używać w piekarnikach oraz kuchenkach mikrofalowych. Jeśli nie zjemy ich, to możemy bez problemu zutylizować w kompostowniku. Rozkładają się zaledwie w miesiąc. Gdy natomiast ktoś wyrzuci je w lesie, to znikną jeszcze szybciej. Wtedy zostaną zjedzone przez zwierzęta, zanim zdążą się rozłożyć.

Talerz z otrąb pszennych jest nie tylko ekologiczny. Jest też smaczny i zdrowy. Dietetycy podkreślają, że zawiera dużą dawkę błonnika. Taki talerz nie ma żadnych szkodliwych dodatków. Jest zrobiony wyłącznie z otrąb oraz wody. Po podgrzaniu tych składników powstaje plastyczny materiał, który można uformować w dowolny kształt. Dodatkowo jest on też bardzo mocny i może bez problemu zastąpić plastikowe czy nawet tradycyjne naczynia. Żeby talerz się trzymał, nie dodaje się do niego kleju. Jest prasowany w temperaturze 150 stopni Celsjusza.

Firma z Zambrowa nie ogranicza się tylko na otrębowych talerzy. Pracuje też nad biodegradowalnymi opakowaniami do jedzenia na wynos. Będą się nadawały do termicznego zamykania i przechowywania zarówno stałych, jak i płynnych posiłków przez co najmniej dwa dni.

Sztućce z mąki ziemniaczanej

Do jadalnych talerzy warto dobrać też biodegradowalne noże, sztućce czy łyżki. Nad takimi jednorazowymi sztućcami pracowali m.in. naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Opracowali metodę produkcji biopolimeru. Pozwala ona na stworzenie jednorazowych sztućców, które będą tak wytrzymałe jak plastikowe. Materiał ten zawiera m.in. skrobię termoplastyczną z mąki ziemniaczanej, dodatki naturalnego pochodzenia oraz biopolimer polilaktyd (PLA), czyli rodzaj glukozy pozyskiwanej głównie z kukurydzy. Warto dodać, że z czystego PLA produkuje się słomki do napojów, które w pełni rozkładają się w ciągu 80 dni.

Do wytworzenia materiałów biopolimerowych wykorzystuje się łatwo dostępne surowce pochodzenia naturalnego albo pozyskiwane z odnawialnych źródeł. To istotna przewaga nad powszechnie stosowanymi materiałami ropopochodnymi. Jest więc ekologicznie. Jak zapewniają naukowcy, sztućce wykonane z ich materiału mogą być kompostowane razem z jedzeniem i ulegają całkowitej biodegradacji.

Słomki z meksykańskich pestek awokado

Słomki z PLA to nie wszystko. Jedna z meksykańskich firma najpierw stworzyła rurki do napojów z pestek mango i tropikalnego owocu mamey zapote. Ale nie był to udany eksperyment. Dopiero słomki z pestek awokado okazały się prawdziwym sukcesem. Firma dziennie wykorzystuje 15 tysięcy ton pestek. Słomka z awokado ma się rozkładać maksymalnie w ciągu 240 dni. Ta plastikowa nawet kilkaset lat.

Wafle i chleb to też naczynie

Jadalne naczynia nie są zupełną nowością. Na przykład wafle od lat służą nam jako miseczki do lodów czy talerzyki do ciast. Są pysznym dodatkiem i jednocześnie idealnym ekonaczyniem. Ostatnio modne są też zupy w jadalnych, chlebowych kubkach. Te naczynia są bardzo wytrzymałe i przeciekają dopiero po kilku godzinach. Chlebowe kubki występują w wielu wersjach. Różnią się smakiem, kolorem i wyglądem. I tak na przykład żółte kubki zabarwiane są kurkumą, a zielone spiruliną. Wszystko jest naturalne. Jednak pomysł na zupę w chlebie jest znany od dawna. W ten sposób w wielu domach na Wielkanoc podaje się na przykład żurek.

Kubek i szklanka, które dodają smaku

Papierowe czy plastikowe kubki do kawy na wynos również możemy zastąpić jadalnymi naczyniami. Jedna z restauracji w Wielkiej Brytanii podaje ciepłe napoje w specjalnie uformowanym ciastku. Wnętrze jest wylane białą czekoladą, a z zewnątrz ten jadany kubek jest opleciony cukrową lub marcepanową warstwą utrzymującą temperaturę napoju. Jadalne filiżanki do kawy wyprodukowała również znana firma Lavazza. Kubek powstał z biszkoptu. Wewnątrz jest warstwa cukru, która daje izolację. Można więc najpierw napić się kawy, a na deser zjeść filiżankę, czyli pyszne ciastko.

Do kubków do kawy można też dołączyć szklanki do napojów. Wyprodukowała je amerykańska firma. Te szklanki dodają drinkom smaku. Naczynia powstały ze składników pochodzących z wodorostów i innych organicznych środków słodzących. Nie zawierają glutenu, żelatyny ani składników modyfikowanych genetycznie. Można wybierać spośród kilku rodzajów szklanek. Dzięki temu opakowania stają się ważnym składnikiem drinków i napojów. Do wyboru są różne kolory i smaki. Wszystko w zgodzie ze środowiskiem.

Statystyczny Polak produkuje rocznie prawie 300 kg śmieci. Wśród nich bardzo dużą część stanowią jednorazowe naczynia. Może więc na majówkę warto zaopatrzyć się w naczynia, które można zjeść zamiast wyrzucić?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marzena  Czerwińska-Murgan
Marzena Czerwińska-Murgan

Dziennikarka, redaktorka, humanistka. O pogodnym usposobieniu i kochająca życie. Pracowała ponad 20 lat jako redaktor naczelna w gazecie modowej. Współpracuje z wieloma portalami, prowadzi blogi autorskie i media społecznościowe dla wielu marek. Pisze i czyta wszędzie, i w każdej chwili. To jej pasja. Natura jest szczególnie bliska jej sercu, ze względu na styl życia, który sama aprobuje. ...

Komentarze
chevron-down