Woskowijki to idealna alternatywa dla opakowań z plastiku czy folii aluminiowej. Producenci woskowijek podkreślają, że to produkt dla tych osób, które chcą zrobić coś pożytecznego dla planety. Ich idea powstała z troski o planetę, aby w taki domowy sposób ograniczyć wpływ tworzyw sztucznych na środowisko. Sprawdź, czy można zrobić je samodzielnie w domu.
Woskowijki
Woskowijki – co to za produkt? To naturalne opakowania do żywności, które nazywane są także owijkami woskowymi. Nazwa ta pochodzi od wosku, który jest głównym składnikiem tego produktu. Woskowijka to wdzięczne określenie kawałka zwykłej bawełnianej szmatki, nasączonej naturalnym woskiem. Łatwo w nią zapakować jedzenie, które długo zachowuje swoją świeżość.
Co charakteryzuje woskowijki? Oto ich główne zalety:
- idealna naturalna alternatywa dla spożywczej folii aluminiowej czy innych jednorazowych opakowań na żywność,
- pozwalają na mniejsze zużycie folii i plastiku,
- zawinięcie jedzenia w woskowijkę ogranicza kontakt produktów spożywczych ze szkodliwymi składnikami, takimi ja bisfenol A czy aluminium,
- pozwalają na wielokrotne użycie po wyczyszczeniu zabrudzeń,
- idealne produkty zero waste,
- 100% naturalnego składu (bawełna, jojoba, wosk pszczeli, żywica),
- łatwo dopasowują się do kształtu żywności,
- łatwa konserwacja i czyszczenie.
Z czego są wykonane woskowijki? Materiałem na woskowijki jest bawełna, nasączona woskiem pszczelim, żywicą drzewną i olejem jojoba. Wosk pszczeli to najważniejszy składnik, który wpływa na zachowanie świeżości. Posiada także właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Początkowo zapach wosku jest wyczuwalny, ale znika po pierwszym użyciu i praniu.
Woskowijki na kanapki
W woskowijkę można zapakować wszystko, wystarczy tylko potrzymać ją dłużej w dłoniach, aby ogrzać materiał. Wosk pszczeli do woskowijek powoduje, iż ściereczki są dość sztywne. Ogrzanie w dłoniach powoduje, iż stają się miękkie i bardziej plastyczne, dzięki czemu z łatwością można je owinąć wokół kanapki. Jak to zrobić? Oto instrukcja obsługi woskowijki:
- ogrzać woskowijkę w dłoniach,
- zawinąć dokładnie kanapkę w bawełnianą ściereczkę,
- docisnąć materiał dłońmi do kanapki,
- poczekać moment, aż woskowijka pod wpływem ciepła dłoni dostosuje się do kształtu kanapki,
- po zużyciu umyć produkt w letniej wodzie.
Bawełniane ściereczki do zawijania mają różne rozmiary i nadają się do pakowania:
- małe – do połowy cytryny, ogórka czy marchewki,
- średnie – do przykrycia jedzenia pozostawionego w misce,
- duże – do ciasta, połowy arbuza, chleba czy innego pieczywa,
- największe – do naczyń żaroodpornych lub dużych wypieków.
Jak zrobić woskowijki?
Woskowijki można kupić w sklepie, ale warto je zrobić samemu w domu. Każdy poradzi sobie z takim zadaniem. Woskowijki DIY (z angielskiego „do it yourself”) oznacza samodzielne wykonanie produktu i jest w zasadzie tak samo proste, jak kupienie ściereczki w sklepie.
Woskowijka – jak zrobić? Oto kilka podpowiedzi.
Przepis na woskowijki nr 1
Składniki:
- bawełniana szmatka, która jest biodegradowalna i nie szkodzi środowisku. Warto nawet wykorzystać niepotrzebne już w domu kawałki bawełny, na przykład ze starego prześcieradła czy ubrania. Bawełna pozwala na woskowanie i prasowanie w wysokiej temperaturze dzięki naturalnym włóknom,
- 100 g naturalnego wosku pszczelego, a w przypadku osób preferujących wegański styl życia można użyć wosku roślinnego, na przykład sojowego,
- rondel,
- pędzel,
- papier do pieczenia,
- nożyczki.
Wyciąć ze szmatki odpowiedni kształt, najlepiej w formie większego prostokąta. Rozpuścić wosk w rondelku. Ułożyć wyciętą tkaninę na papierze do pieczenia i posmarować rozpuszczonym woskiem wcześniej przygotowanym pędzlem. Ważne, aby warstwa wosku była cienka. Przykryć materiał drugą warstwą papieru do pieczenia. Przeprasować woskowijkę rozgrzanym żelazkiem. Po wystygnięciu delikatnie odkleić ją od papieru. Woskowijka gotowa.
Przepis na woskowijki nr 2
Składniki:
- bawełniana szmatka,
- papier do pieczenia lub pergamin,
- wosk – pszczeli lub sojowy,
- tarka,
- 20 kropli olejku jojoba.
Rozłożyć papier do pieczenia i położyć na nim wykrojony kawałek bawełny. Zetrzeć wosk na tarce na ściereczką i dodać kilkanaście kropli olejku jojoba. Przykryć ściereczkę drugą warstwa papieru lub pergaminu. Prasować rozgrzanym do 200° żelazkiem. Sprawdzić, czy cała tkanina jest pokryta woskiem, w razie pustych punktów dosypać wosku. Przeprasować ponownie. Po wystygnięciu oderwać delikatnie warstwy papieru. Woskowijka jest gotowa do użycia.
Gdzie kupić woskowijkę?
Wiele sklepów oferuje naturalne bawełniane ściereczki do pakowania żywności. Gdzie kupić woskowijki? Ściereczki są dostępne w drogeriach ekologicznych lub u sprzedawców naturalnych produktów. Coraz częściej można je także znaleźć w tradycyjnych sklepach kosmetycznych lub z gospodarstwem domowym. Produkt można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Ręcznie wykonane opakowania są kolorowe, a ściereczki można zakupić w zestawach. Woskowijskie sklepy, które specjalizują się w sprzedaży tylko tego typu produktów oferują możliwość wyboru materiału i wzoru. Ściereczki do opakowania zyskują dzięki temu bardzo indywidualny charakter.
Opinie o woskowijkach są z reguły pozytywne – produkt jest łatwy w użyciu, ma różnorodne zastosowanie, jest bezpieczny dla żywności i zajmuje niewiele miejsca. Cena woskowijki to średnio 50-60 zł za dwie sztuki.
Bibliografia:
- Katarzyna Wągrowska „Żyj bez śmieci”, Znak Nowa Litera, Kraków, 2017,
- U. Goik, T. Goik, I. Załęska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie „Właściwości wosku pszczelego i jego zastosowanie w kosmetyce i kosmetologii”, Kosmetologia Estetyczna 6/2016/vol. 5,
- B. Klimek „Tryumf Białego Złota”, Uniwersytet Jagielloński, Wszechświat, tom 112, nr 1-3/2011.