Turyści wypoczywający przy kamperzeTuryści wypoczywający przy kamperze
Kamper może nie tylko zastąpić samolot, ale również zapewnić nocleg / fot. Blake Wisz on Unsplash

2024-07-08

Coraz więcej podróżnych jest świadomych wpływu swoich podróży na środowisko. Według badania przeprowadzonego przez Booking.com w 2020 roku, 39 proc. Respondentów deklarowało, że planuje wybierać bardziej ekologiczne opcje podróży. Dziś z pewnością ten odsetek byłby jeszcze wyższy. Jak zatem zaplanować ekowakacje?

1. ZOSTAĆ NA ZIEMI

Punkt pierwszy, a dla wielu już najtrudniejszy – niestety, ale trzeba pamiętać, że podróżowanie samolotem jest bardzo nieekologiczne.

Według danych Organizacji ds. Lotnictwa Cywilnego Międzynarodowego Lotnictwa (ICAO), liczba pasażerów na całym świecie wzrosła z około 1,5 miliarda w 1999 roku do ponad 4 miliardów w 2019 roku.

Linie lotnicze są jednym z głównych emitentów gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Ślad węglowy samolotów odpowiada za około 2-3 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla.

2. TRANSPORT PUBLICZNY

Czy na wakacje trzeba jechać własnym autem? Niekoniecznie! Wygodne połączenia kolejowe umożliwiają Polakom podróże nie tylko po naszym kraju.

Według informacji PKP, w tym roku na wakacje prawdopodobnie będzie można wybrać się pociągiem nawet do ukochanej przez naszych rodaków Chorwacji!

Ciekawą siatkę połączeń polskich i zagranicznych ma też Flixbus – autobusy są nowoczesne i komfortowe.

pociąg jadący przez góryfot. Jacques Bopp on Unsplash

3. EKOKEMPING

W Słowenii czy Hiszpanii, a coraz śmielej także w Polsce, pojawiają się kempingi działające z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i minimalizacją negatywnego wpływu na środowisko.

Parkując kamper lub rozbijając namiot w takim miejscu możemy liczyć, że obiekt korzysta z OZE, stosuje systemy oszczędzania wody, takie jak deszczówka do nawadniania terenów zielonych lub specjalne systemy sanitarne.

Na pewno także na terenie ekokempingu są segregowane odpady.

4 JEDZENIE LOKALNE

Jedzenie lokalnych i sezonowych produktów podczas wakacji to podwójna wygrana – z jednej strony wspieramy w ten sposób lokalne gospodarki, a z drugiej jest to także znakomita okazja do odkrywania regionalnych smaków i kultury.

Degustacja oscypka w Zakopanem lub śledzia w Gdyni zamiast sałatki z awokado i soku z pomarańczy pozwala poczuć prawdziwy smak regionu i jednocześnie zmniejsza ślad węglowy związany z długim transportem żywności.

Wybierając lokalne i sezonowe produkty nie tylko cieszymy się świeższym i smaczniejszym jedzeniem, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska przez redukcję emisji dwutlenku węgla.

Lokalne warzywa zebrane na polufot. Megan Thomas on Unsplash

5. MOŻE ENOTURYSTYKA?

By być blisko natury, można wybrać się na wakacje do winnicy. W Polsce jest ich już kilkaset, wiele oferuje miejsca noclegowe lub umożliwia rozbicie namiotu albo zaparkowanie kampera.

Winnice powstają na niezwykle malowniczych terenach pagórkowatych, z dala od szkodliwej dla krzewów cywilizacji, więc jadąc na wakacje do winnicy z pewnością znajdziemy błogi spokój.

Będzie to także okazja, by poznać bliżej proces produkcji wina i szczegóły tej branży.

6. WAKACJE NA FARMIE

Gospodarstwa agroturystyczne od lat zyskują na popularności. Zmęczeni i zestresowani mieszkańcy dużych miast szukają ukojenia w kontakcie z przyrodą.

Wybór jest naprawdę ogromny – od dużych ośrodków, jak choćby Ziołowy Zakątek na Podlasiu, gdzie na terenie znajduje się prywatny ogród botaniczny i ekologiczne minizoo, po mniejsze gospodarstwa, gdzie główną rozrywką jest leżenie na hamaku z książką.

widok z otwartego namiotufot. Scott Goodwill on Unsplash

7. WOLONTARIAT EKOLOGICZNY

Nie jest to zbyt popularna forma wakacji, ale warto próbować nowych rzeczy, np. dobrowolnej pracy na rzecz ochrony środowiska i promowania zrównoważonego rozwoju.

Ekowolontariusze mogą angażować się w różne działania, np. sadzenie drzew, sprzątanie lasów i plaż, prowadzenie edukacji ekologicznej, a także prace w rezerwatach przyrody czy ekologicznych gospodarstwach.

Na przykład Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP) oferuje programy wolontariackie skupione na ochronie ptaków i ich siedlisk, w tym prace terenowe oraz działania edukacyjne.

8. POMOC W PRACACH ROLNYCH

Wielu z nas w dzieciństwie pomagało w pracach na polu – przy żniwach, wykopkach, zbiorze owoców. A gdyby tak wrócić do tych czasów i zapytać rodziny na wsi, czy nie są potrzebne dodatkowe ręce do pracy.

Z pewnością to wakacje w trybie active, wręcz męczące, ale nie każdy lubi bezczynnie byczyć się na leżaku.

winogrona w winnicyfot. Maksym Kaharlytskyi on Unsplash

9. EKORETREAT W DOMU

Coraz popularniejszą formą wakacji jest… zostanie w domu. Tak zwany staycation zakłada relaks i wyciszenie wśród własnych czterech ścian.

Można jednak takiemu zostaniu w domu nadać bardziej ekologiczny charakter – np. rozpoczynać dzień od jogi na balkonie lub tarasie, zacząć gotowanie z sezonowych składników czy nadrobić zaległości towarzyskie poprzez spotkania z przyjaciółmi, np. w formie pikniku w parku.

10. STAYCATION I PORZĄDKI

Ostatnia propozycja może z początku wydawać się mało atrakcyjna, bo któż chciałby sprzątać w trakcie urlopu? Gorszy jest już chyba tylko remont.

Ale jeśli podejdziemy do tego tematu strategicznie i długoterminowo, to generalne porządki podczas urlopu przyniosą duże korzyści.

Ubrania nienoszone od lat, książki, którym można dać drugie życie podczas akcji bookcrossingowych, niepotrzebne papiery – to tylko część rzeczy, których można, a wręcz trzeba się pozbyć, by poczuć nieco przestrzeni w swoim wnętrzu.

Do pracy wrócimy nie tylko z posprzątanym domem, ale także z uporządkowaną głową.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down