Apteczka podróżna w plecakuApteczka podróżna w plecaku
Planujesz wakacje? Bez względu na kierunek podróży zabierz ze sobą apteczkę / fot. shutterstock

2024-06-20

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi - okres wyjazdów, wycieczek i urlopów. Niezależnie jednak od kierunku, który wybierzesz i atrakcji, jakie zaplanujesz, w Twoim bagażu nie może zabraknąć jednej, ważnej rzeczy… apteczka na wakacje to podstawa!

Co powinno być w apteczce? Jaką zawartość powinna mieć apteczka w góry, jaką ta, którą weźmiesz ze sobą nad Bałtyk, a co zabrać na wakacje w ciepłe kraje? Odpowiedzi na wszystkie swoje pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co powinno znaleźć się w apteczce na wakacje? Lista niezbędnych produktów

Jak to się mówi: wypadki chodzą po ludziach. A szczególnie często „lubią” się zdarzać, kiedy jesteśmy na urlopie - zrelaksowani, rozbawieni, często po wizycie w barze - i tracimy gardę. 

Wówczas nietrudno o potknięcie i zranienie kolana, nadepnięcie na szkło, ukąszenie groźnego owada, czy inny drobny uraz, który potrafi uprzykrzyć wolny czas.

Dlatego, apteczka na wakacje powinna przede wszystkim zawierać:

 • plastry na rany w różnych rozmiarach,
 • niewielką buteleczkę preparatu do oczyszczania i odkażania ran,
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu,
 • bandaż elastyczny,
 • żel/płyn łagodzący ukąszenia owadów,
 • tabletki lub maść antyhistaminową,
 • leki przeciwbiegunkowe,
 • małe nożyczki i pęsetę.

Oczywiście należy również pamiętać o tym, by apteczka na wyjazd zawierała regularnie przyjmowane leki, jeśli cierpisz na jakieś przewlekłe schorzenia. Przydadzą się też suplementy i witaminy, o ile masz zalecone ich zażywanie.

Jak przygotować apteczkę na wakacyjny wyjazd? Porady i wskazówki

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby w ogóle ją przygotować. Jeśli myślisz, że pakując się w pośpiechu i wrzucając wszystko do plecaka zabierzesz ze sobą wszelkie niezbędne leki i akcesoria, możesz być pewien jednego - na pewno o czymś zapomnisz!

Na przygotowanie apteczki należy poświęcić chwilę czasu. Przygotuj niewielkie pudełko, kosmetyczkę lub woreczek strunowy, stwórz listę przyjmowanych leków i artykułów, które musisz zabrać - możesz skorzystać z naszej listy - i przygotuj je sobie do spakowania. 

Wkładając je do woreczka, skreślaj je z listy. Dzięki temu niczego nie pominiesz.

plaster naklejany na kolano dzieckafot. Diana Polekhina on Unsplash

Apteczka na wakacje z dziećmi – co spakować?

Jeśli planujesz wyjazd ze swoimi pociechami, lista niezbędnych rzeczy z pewnością się powiększy. Maluchy bowiem do pewnego wieku nie mogą przyjmować takich leków, jak dorośli, a preparaty przygotowane z myślą o ich potrzebach (różniące się m.in. substancjami aktywnymi, dawkami, czy sposobem podawania). 

Dzieci, ze względu na swoją naturę odkrywcy, również zwykle częściej są narażone na urazy, czy ukąszenia, a ich otwartość do kontaktu z innymi może być powodem szybszego złapania infekcji, która przełoży się na ich zdrowie i samopoczucie. 

Apteczka na wyjazd z dzieckiem powinna zostać więc uzupełniona o:

 • syrop przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla dzieci,
 • aspirator do ściągania kataru,
 • leki na chorobę lokomocyjną dla maluchów,
 • dziecięcy syrop na kaszel,
 • bezpieczne dla dzieci tabletki na biegunkę lub czopki,
 • termometr,
 • zestaw do wyjmowania kleszczy,
 • sól fizjologiczną.

Jeśli jesteś rodzicem niemowlęcia, nie zapomnij również o zabraniu środka do czyszczenia smoczków i butelek, a także pieluch. Spakuj artykuły higieniczne dla dzieci. 

Zadbaj również o preparat na odparzenia, które mogą szybko pojawić się na skórze malucha bawiącego się w wodzie.

Leki i środki pierwszej pomocy, które warto zabrać na wakacje

Lubisz być w 100% przygotowany na wszelkie ewentualności? Znasz swoje dzieci i wiesz, że potrafią się wpakować w niezłe tarapaty, kiedy na moment spuścisz je z oczu? A może Ty lub ktoś z Twojej rodziny ma silną alergię? 

W takim razie Twoja apteczka turystyczna powinna zostać uzupełniona o kilka produktów, które mogą przydać się w przypadku poważniejszego urazu - właściwie przypominać ona będzie wówczas apteczkę pierwszej pomocy. Dodaj więc do listy:

 • jałową gazę oraz opatrunki,
 • temblak,
 • płyn lub chusteczki do odkażania rąk,
 • nożyczki ratownicze,
 • 2-3 pary jednorazowych rękawiczek,
 • wodę utlenioną,
 • przepisane przez lekarza, silne leki przeciwhistaminowe lub ampułki z adrenaliną,
 • urządzenie do udrażniania dróg oddechowych.

wyposażenie apteczki w leki i termometrfot. Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

Apteczka na wakacje za granicą – co warto wiedzieć o lekach i regulacjach

Kiedy wybierasz się na wakacje za granicą, zwłaszcza jeśli planujesz podróż samolotem, zawartość Twojej apteczki nieco się zmieni. Po pierwsze pamiętaj, że w bagażu lotniczym można przewozić preparaty o pojemności maksymalnie 100 ml.

Przepisy lotnicze jasno określają również sposób przewożenia leków. Pamiętaj, aby lekarstwa były zapakowane w oryginalne opakowania, zawierające ulotki. 

Nie zabieraj też kilku opakowań leków - mogą zostać skonfiskowane. W przypadku przewlekłych chorób i zażywania silnych leków (takich jak np. opioidy) warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną. 

Pamiętaj też, że apteczka podróżna do samolotu, w której przewozisz płyny i leki, powinna być przezroczysta - najlepiej więc sprawdzi się woreczek strunowy lub transparentna kosmetyczka. 

Jeśli z kolei przewozisz nożyczki, zabezpiecz je dobrze i spakuj je w bagaż do luku - nie podręczny - gdyż również mogą zostać skonfiskowane.

A co zabrać na wakacje w ciepłe kraje? Do powyższych list warto z całą pewnością dodać silny repelent na komary i kleszcze, krem z wysokim filtrem SPF, silne leki przeciwbiegunkowe, krople żołądkowe, krem na poparzenia słoneczne oraz chłodzące, żelowe plastry/kompresy.

Jak zabezpieczyć apteczkę na wakacje przed uszkodzeniem i warunkami atmosferycznymi?

Wiesz już, co zabrać na wakacje - zarówno te solowe, jak i z dziećmi. Ale czy wiesz, jak zabezpieczyć apteczkę? 

Przede wszystkim warto spakować wszystko w wodoodporny pojemnik (pudełko, woreczek, saszetkę). Ponadto leki, gazy czy bandaż warto umieścić w dodatkowych, zamykanych woreczkach i zabezpieczyć gumką. 

Pakując apteczkę, nie wkładaj jej na dno torby - warto mieć do niej łatwy dostęp, ale jednocześnie by była ona umieszczona w bezpiecznym miejscu: np. w kieszeni klapy walizki czy frontowej kieszeni plecaka.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down