Pod hasłem nowy rok, nowa ja warto odnaleźć nie tylko postanowienia dotyczące kondycji fizycznej, ale również mentalnej / fot. freestocks on Unsplash

Nastał styczeń, czyli miesiąc szumnie ogłaszanych postanowień noworocznych, o których już w lutym mało kto pamięta. Większość planów koncentruje się wokół naszej fizyczności. Poradników na temat tego, jak zrzucić zbędne kilogramy powstało już wiele, dlatego dla odmiany postanowiliśmy pochylić się nad kondycją umysłu. Oto osiem porad, jak osiągnąć zdrowie mentalne i odkryć nowe ja w nowym roku.

1. Wyznacz cele 

Bez względu na to, czy planujemy zadbać o sylwetkę, czy o zdrowie mentalne, musimy zacząć od wyznaczenia sobie celów. To zdecydowanie najtrudniejszy etap, wymaga bowiem odpowiedzi na niezwykle ważne pytania oraz ustalenia, co jest dla nas ważne, co nas uszczęśliwia, jakie zmiany chcielibyśmy wprowadzić w swoim życiu. Wszystko to pozwala wytyczyć i skonkretyzować obszar wymagający poprawy.

Co istotne, w centrum poszukiwań należy postawić samego siebie, czyniąc priorytetem własne potrzeby, a nie oczekiwania innych wobec nas. Celem może być na przykład rozwijanie zdolności radzenia sobie ze stresem czy lepsze zarządzanie emocjami. Pamiętaj, że działanie bez planu rzadko przynosi efektywne korzyści. Zdefiniowanie konkretnych celów sprawi, że będziemy bardziej zmotywowani do działania. 

2. Zaakceptuj siebie 

Nowy rok to doskonała okazja do zaakceptowania siebie. Zamiast koncentrować się na własnych niedoskonałościach, warto docenić swoje mocne strony. Samoakceptacja jest kluczowa dla zdrowia psychicznego i jest pierwszym krokiem na drodze do zbudowania trwałego poczucia własnej wartości. Parafrazując słynną modlitwę o pogodę ducha, zmieniaj tylko to, co możesz zmienić, pogódź się z tym, czego zmienić nie możesz oraz naucz się odróżniać jedno od drugiego.

3. Utrzymuj zdrowe relacje 

Kontakty społeczne odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu i mają istotny wpływ na zdrowie psychiczne. W nowym roku postaw na budowanie i utrzymanie zdrowych relacji z rodziną i przyjaciółmi. Dzielenie się uczuciami i czerpanie wsparcia z relacji społecznych wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Staraj się nawiązywać kontakty z nowymi ludźmi. W razie potrzeby ogranicz kontakty z toksycznymi osobami, które Tobą manipulują oraz stosują wobec Ciebie przemoc emocjonalną.

4. Zadbaj o aktywność fizyczną 

Jak mówi stare porzekadło, „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale również na zdrowie psychiczne. Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie.

To jednak nie wszystko. W czasie uprawiania sportu organizm wytwarza także serotoninę, dopaminę oraz noradrenalinę, czyli neuroprzekaźniki, które mają istotny wpływ na nastrój.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150-minutową, umiarkowaną aktywność fizyczną tygodniowo dla lepszego zdrowia oraz samopoczucia. Nie muszą to być ćwiczenia na siłowni czy zajęcia fitness. Wystarczą regularne spacery. Z badań wynika, że spacerowanie 2,5 godziny tygodniowo może zmniejszyć ryzyko depresji.

5. Stosuj dietę na dobre samopoczucie 

Do dzisiaj trwają spory o to, kto jako pierwszy posłużył się sformułowaniem „jesteś tym, co jesz”, choć najpewniej autorstwo należy przypisać Hipokratesowi. Bez względu na pochodzenie, w tej krótkiej maksymie zawiera się przekonanie, że jedzenie ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Chcąc zadbać o zdrowie psychiczne, warto przyjrzeć się bliżej diecie. Mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje konkretnych składników odżywczych. Codzienny jadłospis powinien obfitować w produkty zawierające kwasy omega-3, witaminy z grupy B oraz antyoksydanty. Zamiast żywności wysokoprzetworzonej powinniśmy jeść owoce, warzywa, orzechy i pełnoziarniste produkty.

6. Bądź uważny 

Mindfulness w ostatnim czasie zdobywa coraz większe grono zwolenników, w tym także naukowców. Najprościej rzecz ujmując jest to proces psychologiczny, polegający na koncentrowaniu uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. Mindfulness można przetłumaczyć jako bycie uważnym. Liczne badania dowodzą, że medytacja mindfulness jest silnie skorelowana z dobrym samopoczuciem. Pomaga zniwelować lęk oraz pozbyć się gonitwy myśli. Warto spróbować.

7. Wyjdź z sieci 

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez mediów społecznościowych. Pozwalają one na łatwe nawiązywanie oraz podtrzymywanie kontaktów, ale mają także swoją ciemną stronę. Ciągłe porównywanie się z innymi oraz śledzenie wyidealizowanych profili innych ludzi może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, dlatego warto korzystać z nich z umiarem oraz ze zdrowym dystansem.

8. Odkrywaj nowe pasje 

Rozwijanie zainteresowań przynosi nam radość i spełnienie oraz pomaga utrzymać równowagę emocjonalną. Niech nowy rok będzie czasem, w którym odkryjesz nową pasję lub powrócisz do dawno porzuconej. Nauka nowego języka? Odkrycie nieznanej dyscypliny sportu? A może lekcje malarstwa? Pamiętaj, że nowe doświadczenia wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Daj sobie szansę na rozwój i ciesz się procesem odkrywania nowego ja. 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka

Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z "Dziennikiem Łódzkim" i "Polska TheTimes". Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę...

Komentarze
chevron-down