Diagnoza pozwoliła mi zauważyć, że istnieje społeczność osób neuroróżnorodnych, że teraz mam z kim się utożsamiać. Przestałam myśleć, że jestem osobą, która ma pecha, przestałam się czuć taka samotna – mówi Ida Tyminą, która od dwóch lat opowiada i pisze w mediach społecznościowych o neuroróżnorodności, stara się zmieniać stereotypowe myślenie o osobach ze spektrum autyzmu.
Szacuje się, że w Polsce ok. 30 tys. osób zmaga się z trudnościami, jakie wywołuje autyzm, a problem wykluczenia dotyczy również rodzin osób z autyzmem – w sumie ok. 100 tys. osób. Liczba przypadków stale wzrasta, choć przyczyny tego stanu rzeczy nie są w pełni znane. Wokół autyzmu pojawia sie wiele stereotypów. Na dźwięk słowa autyzm przed oczami często staje nam dziecko, inteligentne, często wręcz genialne, ale nieprzystosowane społecznie, zbuntowane, niepokorne, które żyje w swojej własnej bańce. Z kolei dorosły autyzm, najczęściej kojarzymy z filmowym Rain Manem, granym przez Dustina Hoffmana, który z jednej strony genialnie rozwiązuje w pamięci skomplikowane zadania matematyczne, a z drugiej jest nieporadny życiowo i zamknięty w sobie.
A jak tak naprawdę wygląda kwestia autyzmu w Polsce i na świecie? W najnowszym odcinku podcastu „Stawiam na naturę” rozmawiam o tym z Idą Tyminą, która swoją diagnoze usłyszała w wieku dorosłym. Od dwóch lat prowadzi na instagramie popularny profil @idamaautyzm, gdzie porusza temat neuroodmienności oraz życia w spektrum.
Z rozmowy z Idą Tyminą dowiesz się m.in.:
- czym jest autyzm jako neuroodmienność i mniejszość neurologiczna
- jaki jest stan wiedzy o autyźmie w Polsce i na świecie
- czym jest stimowanie i maskowanie w spektrum autyzmu
- co zmienia świadomość istnienia autyzmu i dlaczego warto się o nią postarać
Premiera podcastu odbyła się w lutym 2023 roku. Zapraszam do słuchania!