Chwila zarezerwowana w ciągu dnia na retrospekcję jest ważna, ponieważ pozwala nam podsumować dzień i wychwycić niepokojące sygnały. Wtedy możemy zauważyć choćby to, że kiedyś praca sprawiała nam przyjemność, a teraz niekoniecznie. 

Czy w postpandemicznym świecie, w którym szaleje inflacja i „wielka rezygnacja" możemy mówić o pandemii pracoholizmu i wypalenia zawodowego? Niestety tak. Kiedyś, gdy słyszeliśmy ttermin wypalenie zawodowe, to na myśl przychodziły tzw. zawody pomocowe, tj. lekarz, nauczyciel, ratownik. Dziś wypalenie najbardziej podatne jest „pokolenie Z”, czyli osoby urodzone po roku 1995. Jest to zaskakujące, bo na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że młode osoby mają najwięcej energii.

By zgłębić ten ważny temat, do czwartego odcinka podcastu „Stawiam na naturę"  zaprosiłam Paulinę Patro, która mówi o sobie, że jest ambasadorką dobrostanu, trenerką spokoju. Prowadzi szkolenia i webinary związane z tematyką dobrostanu w miejscu pracy, tworzy programy well-beingowe dla indywidualnych osób i firm.

W rozmowie pełnej ważnych refleksji na temat tego, jak my Polacy pracujemy i odpoczywamy, największą uwagę poświęciłyśmy:

  • sygnałom ostrzegawczym, wysyłanym przez organizm, które mogą wskazywać na zbliżające się wypalenie
  • powodom, dla których wielu z nas ma tendencje, by zapominać o potrzebie ruchu, wypoczynku i regularnie rzuca się w wir pracy, nadwyrężając w ten sposób zdrowie psychiczne i fizyczne
  • sposobom na zadbanie o swój dobrostan i tzw. work-life-balance
  • zjawiskom występującym w świecie naturalnym, które przypominają nam o zachwianiu dobrostanu (przyglądamy się z bliska m.in. zachowaniom ptaków, które pozbawione harmonii w swoim naturalnym środowisku, przestają śpiewać)

Premiera podcastu odbyła się w lipcu 2022 roku. Zapraszam do słuchania!

Podcast „Stawiam na naturę" 

Podcast powstał w 2022 roku przy współpracy Klubu Natura. Inspiracją była potrzeba stworzenia miejsca, w którym słuchacze będą mogli odnaleźć to, co tak trudno spotkać we współczesnych przekazach: autentyczność, bezkompromisowość opinii i dużą dawkę praktycznej wiedzy o tym, jak żyć świadomie i jak tworzyć rzeczywistość, w której liczy się nie tylko pojęcie mieć, ale przede wszystkim być. W podcaście znaleźć można wskazówki na temat tego jak dokonywać świadomych wyborów konsumenckich, mając na uwadze troskę o naszą planetę i jej zasoby, a także nasz dobrostan. Podcast to wywiady z inspirującymi ludźmi świata ekologii, psychologii, dietetyki, zrównoważonego rozwoju itd.Jeśli kochasz naturę, odnajdujesz w niej inspiracje i ukojenie - ten podcast jest dla Ciebie!
Autorką ilustracji do podcastów „Stawiam na naturę" jest Aleksandra Brich.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Anna Strumińska
Anna Strumińska

Pasjonatka najnowszych technologii, e-commerce, marketingu cyfrowego, zwolenniczka inkluzji w miejscu pracy. Specjalizuje się w budowaniu i pielęgnowaniu długoterminowych partnerstw biznesowych. Bliskie jej myśleniu są słowa: „Różnorodność otwiera ludzką wyobraźnię na to, co możliwe” (Raphael Bostic)...

Komentarze
chevron-down