Pasta do zębów może zawierać składniki chemiczne, które łatwo wnikają w strukturę tkaniny. Najważniejsze to działać szybko / fot. shutterstock

 

Poranny pośpiech, chwila nieuważności i pasta do zębów trafiła nie tam, gdzie powinna, czyli na Twoje ubranie. Plamy po paście są uciążliwe, ale na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na ich usunięcie. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem krok po kroku.

Sposoby na usunięcie pasty do zębów z tkanin

Gdy zauważysz, że na Twoim ubraniu pojawiła się plama z pasty, najważniejsze jest szybkie działanie. Pasta do zębów, szczególnie wybielająca, może zawierać składniki chemiczne, które łatwo wnikają w strukturę tkaniny. Jeśli to Twoje ulubione spodnie albo sweter — nie panikuj, tylko działaj według poniższych wskazówek. 

Pasta: czyszczenie plam tu i teraz

1. Nie wcieraj plamy na sucho. Jeśli pasta zasycha, może jeszcze bardziej wniknąć w materiał, co utrudni usuwanie plam. Jeżeli pasty trafiło na ubranie trochę więcej, na sucho możesz usunąć wacikiem lub papierem toaletowym tą ilość produktu, która nie ma bezpośredniego kontaktu z tkaniną.

2. Przepłucz ubranie zimną wodą. Zmywanie pasty musisz rozpocząć się od dokładnego spłukania resztek z tkaniny. Nigdy nie stosuj do tego ciepłej wody, ponieważ — podobnie jak w przypadku zmywania plam z krwi — może ona powodować utrwalanie się plam i utrudni usuwanie zabrudzeń.

3. Sprawdź metkę ubrania. Niektóre tkaniny wymagają delikatniejszego podejścia, dlatego przed sięgnięciem po detergenty upewnij się, że nie zaszkodzisz ubraniu jeszcze bardziej. 

4. Zastosuj wybrany detergent. Wybierz łagodny środek czyszczący, który nie uszkodzi tkaniny. Dobrą skuteczność zmywania osiąga zwykłe mydło do rąk. Możesz także skorzystać ze specjalnego mydełka galasowego. Zazwyczaj przy błyskawicznym działaniu nie ma potrzeby sięgania po bardziej intensywne odplamiacze.

 

Skuteczność zmywania zależy od tego, jak szybko zaczniesz działać. Im dłużej plama pozostaje na materiale, tym trudniej ją usunąć. Najlepiej zatem zmywanie pasty rozpocząć od razu po jej zauważeniu. 

Domowe metody na plamy po paście

Nie zawsze masz pod ręką profesjonalne środki czyszczące, ale na szczęście istnieją domowe metody, które mogą Ci pomóc w usuwaniu zabrudzeń — nie tylko z pasty do zębów. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań na usuwanie plam, które pozornie wydają się niemożliwe do wywabienia:

  • Woda i soda oczyszczona. Zmieszaj wodę z sodą, aby uzyskać gęstą pastę. Nałóż ją na plamę i pozostaw na kilka minut. Następnie delikatnie zetrzyj środek i wypłucz tkaninę pod zimną wodą.
  • Płyn do naczyń. Niewielką ilość płynu wetrzyj w zabrudzenie i spłucz pod bieżącą wodą. Płyn do naczyń doskonale radzi sobie z tłustymi substancjami, które również mogą znajdować się z pastach do zębów (np. oleje roślinne).
  • Sok z cytryny. W przypadku białych ubrań możesz użyć soku z cytryny, który działa jak naturalny wybielacz i pomaga w czyszczeniu plam z pasty. Uwaga: podobnie jak w przypadku chemicznych wybielaczy także i tutaj zachodzi ryzyko odbarwienia tkaniny. Możesz wcześniej sprawdzić na niewidocznym fragmencie, jak materiał reaguje z kwasem cytrynowym.
  • Mleko. Namoczenie plamy w mleku przez kilkanaście minut może pomóc w rozpuszczeniu trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Domowe metody sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy chcesz uniknąć używania chemicznych detergentów. Ich skuteczność zmywania często zależy jednak od rodzaju zabrudzenia i materiału, z którego wykonane są ubrania.

Środki do prania skuteczne na plamy z pasty

Jeśli domowe sposoby na czyszczenie plam z pasty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, sięgnij po środki do prania przeznaczone do usuwania uporczywych plam. Pamiętaj jednak, że nie każdy detergent poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Jakie preparaty są najskuteczniejsze?


1. Wybieraj środki piorące z enzymami. Enzymy skutecznie rozkładają składniki pasty, takie jak fluor czy substancje wybielające.

2. Stosuj odplamiacze. Użyj odplamiacza w sprayu lub żelu, aplikując go bezpośrednio na plamę przed praniem.

3. Pasta a pranie w odpowiedniej temperaturze. Większość plam ma tendencję do utrwalania się pod wpływem wysokich temperatur, dlatego pierz je w wodzie o temperaturze maksymalnej 30–40°C. Jeśli używasz suszarki bębnowej, po wyjęciu z pralki wcześniej poplamionego ubrania sprawdź, czy detergent poradził sobie z zanieczyszczeniem. Jeśli tego nie zrobisz i ubranie trafi do suszarki, w której panuje wysoka temperatura, plama się utrwali. 

4. Proszek do białego lub kolorowego prania. Wybierz odpowiedni produkt w zależności od koloru materiału. Może się to wydawać oczywiste, ale niektórzy wciąż stosują jeden proszek do wszystkich rodzajów prania. Tymczasem, pasta na ubraniu w kolorze białym będzie skuteczniej usunięta przez proszek do jasnych tkanin.

Porady dotyczące prania zabrudzonych ubrań

Walka z plamami bywa trudna i frustrująca, ale można sobie ją ułatwić, stosując się do paru zasad. 


Przede wszystkim, nigdy nie susz ubrania przed usunięciem plamy. Suszenie może spowodować, że plama stanie się trudniejsza lub nawet niemożliwa do usunięcia.


Pamiętaj, aby zawsze przed zastosowaniem nowego środka sprawdzić jego działanie na niewidocznej części ubrania. To dobry sposób na to, jak uniknąć uszkodzenia materiału.


Namaczaj ubrania. Jeśli plamy z pasty do zębów są trudne do usunięcia, namocz materiał w letniej wodzie z dodatkiem detergentu na kilka godzin przed praniem. Z wielu względów unikaj chlorowych wybielaczy. Po pierwsze, mogą one uszkadzać włókna materiału, a po drugie, ich opary są wyjątkowo toksyczne. Jeśli nie ma innej możliwości i musisz sięgnąć po chlor, to dodatkowo wypłucz ubranie po praniu, aby pozbyć się wszystkich resztek substancji. 

Jak unikać trwałych plam po paście do zębów?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z plamami jest ich unikanie. W przypadku pasty zawsze zwracaj uwagę na to, aby nie nakładać zbyt dużej ilości pasty na szczoteczkę. Stomatologowie zalecają, aby używać ilości pasty równej ziarnku grochu.


Szczotkuj zęby nad umywalką — wiemy, że rano się spieszysz i chcesz zrobić kilka rzeczy jednocześnie, jeśli jednak ewentualne zabrudzenia trafią na Twoje ubranie, a nie do umywalki, stracisz jeszcze więcej czasu.


Pamiętaj też, że każde dodatkowe pranie skraca żywotność ubrań — im mniej mają one do czynienia z detergentami, procesem suszenia, pocierania itp, tym dłużej będą prezentować się jak nowe.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down