Hydrolaty to hit naturalnej pielęgnacji. Z powodzeniem zastępują tonik, nadają się nie tylko do twarzy, a do tego są niezwykle delikatne, dzięki czemu mogą być stosowane bez względu na typ Twojej skóry. Co to jest hydrolat, jak działa i czy można zrobić go samodzielnie w domu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku!

Hydrolat: co to jest? Definicja

Zacznijmy od definicji, która z pewnością okaże się pomocna w przypadku osób, które pierwszy raz słyszą słowo „hydrolat”. Co to takiego? To naturalny kosmetyk, nazywany również wodą kwiatową lub ziołową, będący produktem ubocznym procesu wytwarzania olejków eterycznych. Najprościej mówiąc: hydrolat powstaje w trakcie destylacji świeżych roślin przy użyciu pary wodnej.

Co ciekawe, hydrolaty – podobnie jak wiele naturalnych kosmetyków – są stosowane od tysięcy lat. Korzystano z nich już w starożytnym Egipcie czy w Chinach. Podobno ich fanem był sam Achilles, który miał używać hydrolatów do leczenia swoich ran. 

Różnorodność hydrolatów – przegląd popularnych typów i ich zastosowań

Właściwości hydrolatu różnią się w zależności od jego rodzaju. Jaką wybrać i jak stosować wodę kwiatową?

  • Hydrolat różany – cieszy się największą popularnością. Działa tonizująco, przeciwzapalnie i odżywczo, regeneruje skórę, a także ją wygładza. To uniwersalny wybór nie tylko do twarzy – równie świetnie sprawdzi się jako hydrolat do włosów suchych i słabych.
  • Hydrolat rozmarynowy – w ostatnich latach stał się hitem w mediach społecznościowych. To właśnie on jest polecany osobom, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów.
  • Hydrolat rozmarynowy - ogranicza ich utratę, jednocześnie stymulując wzrost nowych kosmyków.
  • Hydrolat z kwiatów pomarańczy – polecany do cery dojrzałej i wrażliwej. Hamuje rozkład kolagenu, nawilża, wyrównuje koloryt i rozświetla.
  • Hydrolat lawendowy – nadaje się do każdego typu cery. Działa przeciwzapalnie i łagodząco oraz zmniejsza obrzęki. Stosowany na włosy może chronić je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy smog.
  • Hydrolat oczarowy – popularny hydrolat do włosów i twarzy. Dzięki zawartości flawonoidów i garbników ma właściwości kojące, reguluje wydzielanie sebum oraz działa przeciwzapalnie. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, hydrolat z oczaru wirginijskiego jest strzałem w dziesiątkę.
  • Hydrolat z czeremchy – dość rzadko spotykany, ale zdecydowanie wart przetestowania, zwłaszcza jeśli masz cerę trądzikową. Hydrolat z czeremchy działa ściągająco, zwęża pory i może zmniejszać przebarwienia posłoneczne. 
  • Hydrolat z mięty pieprzowej – must have osób z cerą trądzikową, tłustą i mieszaną. Ma właściwości antybakteryjne, łagodzi podrażnienia i zmniejsza widoczność porów. Nadaje się również do stosowania jako hydrolat do włosów, zwłaszcza tych osłabionych.

Oprócz tego możesz zdecydować się na wiele innych hydrolatów: z drzewa herbacianego, bławatkowy, z kwiatów lipy, rumiankowy, z pokrzywy, szałwiowy czy z kocanki.

Kluczowe korzyści z używania hydrolatów w pielęgnacji skóry

Hydrolaty są często stosowane na twarz jako zamienniki toników. W związku z tym używa się ich po oczyszczaniu i przed nałożeniem serum czy kremu. Na tym jednak ich możliwości się nie kończą. Możesz również stosować hydrolaty jako półprodukty, jeśli zajmujesz się domową produkcją własnych kosmetyków. Śmiało używaj ich również zamiast wody termalnej lub do zwilżenia maseczki, np. z glinki. 

A dlaczego warto sięgać po hydrolaty do twarzy? Przede wszystkim ze względu na to, że wpływają pozytywnie nie tylko na wygląd, ale także na zdrowie skóry. Do kluczowych korzyści z używania hydrolatu do twarzy możemy zaliczyć:

  • naturalność – hydrolaty do twarzy są wolne od sztucznych zapachów czy konserwantów, dzięki czemu są bezpieczne dla każdego typu skóry,
  • wielofunkcyjność – jeden kosmetyk zastąpi Ci tonik, mgiełkę odświeżającą, bazę do maseczek i nie tylko,
  • wielowymiarowe działanie – hydrolaty nawilżają, tonizują, koją, chronią, odświeżają, łagodzą i przygotowują skórę do dalszych kroków pielęgnacyjnych.  

Hydrolaty a olejki eteryczne – różnice i kiedy je wybierać?

Hydrolaty i olejki eteryczne to dwa różne produkty powstające z tych samych roślin. Pierwsze z nich – jak już pisaliśmy wcześniej – są efektem ubocznym procesu produkcji olejków eterycznych, które są znacznie bardziej skoncentrowane i intensywniejsze w działaniu. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność, stosując je bezpośrednio na skórę. Podstawą jest rozcieńczenie olejków eterycznych. W przeciwnym razie mogą wywołać reakcję alergiczną lub podrażnienie.

Olejki eteryczne są najchętniej wykorzystywane w aromaterapii (idealny dodatek do domowego spa, np. do wieczornej kąpieli), ponieważ mogą działać przeciwbólowo, rozgrzewająco, wykrztuśnie, uspokajająco czy pobudzająco. Podobnie jak hydrolat do włosów, tak i jeden z olejków eterycznych – lawendowy, rozmarynowy, z drzewa herbacianego czy szałwiowy – może zostać dodany do szamponu lub odżywki.

Czy można zrobić własny hydrolat w domu?

Oczywiście, że tak! Warto jednak pamiętać, że proces ten może być czasochłonny. Mimo to, jeżeli należysz do grona miłośników kosmetyków DIY, warto spróbować samodzielnie przygotować chociaż jedną wodę kwiatową. Jak zrobić hydrolat w domu?

Zacznij od przygotowania wszystkich składników i naczyń. Do zrobienia hydrolatu potrzebne są:

  • woda destylowana,
  • rośliny lub kwiaty, z których chcesz zrobić hydrolat,
  • dwa garnki z pokrywką,
  • stalowe sitko.

Wsyp rośliny lub kwiaty do sitka, umieść je na dnie garnka, a następnie nalej do niego wodę destylowaną tak, aby główny składnik naturalnego kosmetyku był w niej całkowicie zanurzony. Przykryj całość pokrywką i postaw na małym ogniu. Pilnuj, żeby nie doprowadzić do wrzenia – zbyt gorąca woda zmniejsza zawartość cennych substancji odżywczych w gotowym hydrolacie.

W trakcie gotowania na ściankach i pokrywce garnka zacznie skraplać się para wodna. To właśnie ona jest hydrolatem, który należy co jakiś czas zbierać do osobnego, obowiązkowo czystego naczynia. Po skończeniu domowej produkcji poczekaj, aż gotowa woda kwiatowa ostygnie, a następnie przelej ją do szklanej lub plastikowej butelki z atomizerem, który ułatwi aplikację. Hydrolat należy przechowywać w lodówce.

Po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, co to jest i jak zrobić hydrolat oraz jak stosować różne rodzaje naturalnych kosmetyków. To doskonała propozycja dla osób, które szukają wielofunkcyjnych i ekologicznych produktów. Z pomocą hydrolatów pielęgnacja twarzy i włosów stanie się jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza! 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down