Podkłady, kremy BB i kremy CC to produkty kosmetyczne, które są niezbędnym elementem każdego zestawu do makijażu. Ich główne zadanie to wyrównywanie kolorytu cery, a także zapewnianie jej jednolitego i ładnego odcienia. Czym się różnią i jakie mają zastosowanie - podpowiada Daniel Sobieśniewski, wizażysta Natury.
Kosmetyki kryjące niedoskonałości
Wśród kosmetyków kryjących niedoskonałości znajdują się rozmaite podkłady, kremy tonujące, a także kremy pielęgnacyjne o właściwościach wyrównujących koloryt, czyli kremy BB i kremy CC.
Każdy z nich zapewnia określony poziom krycia, a przy tym pielęgnuje skórę. Niektóre z nich zastygają i dają satynowo-matowy efekt, a inne są lekkie jak chmurka, nawilżając dają efekt mokrej skóry.
Kiedy sięgnąć po podkład do twarzy i jaki wybrać?
Podkład to podstawa każdego makijażu. Używa się go, by poprawić wygląd skóry i wygładzić jej teksturę. Podkład dobrze dobrany do typu cery nie tylko zatuszuje niedoskonałości, ale też wyrówna jej koloryt i zapewni piękny wygląd przez cały dzień.
W drogerii znajdziesz rozmaite podkłady, które dobiera się nie tylko do odcienia skóry, ale także do jej rodzaju.
Podkłady mogą być nawilżające, matujące lub rozświetlające. Czy wiesz, jaki będzie odpowiedni do Twojej cery? Jeśli nie, to w tym artykule wyjaśniam, jak dobrać podkład do typu cery i odcienia skóry.
Rodzaje podkładów do twarzy
Wśród rodzajów podkładów do twarzy wymienić możemy przede wszystkim:
- podkład kryjący – polecany do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza z niedoskonałościami, z licznymi przebarwieniami, bliznami i trądzikiem;
- podkład nawilżający – odpowiedni do cery suchej, odwodnionej oraz cery mieszanej;
- podkład matujący – sprawdzi się przy skórze mieszanej i tłustej;
- podkład rozświetlający – przeznaczony do skóry poszarzałej i zmęczonej, szarej, suchej i dojrzałej;
- podkład wygładzający – dobry do cery dojrzałej lub starzejącej się.
Jedną z najważniejszych zasad doboru podkładu jest określenie potrzeb skóry. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki podkład wybrać, by nie podkreślać niedoskonałości cery czy nie zaogniać problemów, z którymi borykasz się na co dzień.
Tak na przykład podkład matujący przy cerze suchej nie sprawdzi się, ponieważ może ją jeszcze bardziej przesuszyć. Natomiast podkład rozświetlający przy cerze z nadprodukcją sebum jeszcze bardziej podkreśli wrażenie nieświeżości i przetłuszczenia.
fot. shutterstock
Kolor podkładu a tonacja skóry
Wybierając kolor podkładu zwróć uwagę, czy Twoja skóra na twarzy wpada w tony zimne, czy ciepłe. Jeśli masz problem z określeniem, jakim typem jesteś, wybieraj podkłady neutralne.
Poniżej krótka ściąga, jak czytać kolory podkładów:
- tonacja ciepła – szukaj odcieni, które mają w nazwie takie wyrazy jak: warm, gold, vanilla, peach, honey, amber, sienna;
- tonacja zimna – szukaj odcieni mających w nazwie takie wyrazy jak: cool, rose, ivory, porcelain, sand, beige;
- tonacja neutralna – szukaj odcieni mających w nazwie takie wyrazy jak: nude, shell, cashmere lub połączeń typu honey beige, gold sand, rose vanilla.
Czym jest krem BB i kiedy go stosować?
Krem BB to kolorowy kosmetyk wielofunkcyjny, będący jednocześnie podkładem, bazą pod makijaż, kremem nawilżającym i kremem przeciwsłonecznym.
Kremy BB zostały wymyślone kilkadziesiąt lat temu w Niemczech, jednak popularność zaczęły zyskiwać dopiero w latach 80. i 90. ubiegłego wieku za sprawą klientek z Azji, które jako pierwsze zakochały się w tych kosmetykach. Dzisiaj krem BB można kupić już na całym świecie i to w wielu odmianach.
Nazwa kremy BB pochodzi od angielskiego skrótu beauty balms, który po prostu oznacza balsamy upiększające. Jest to bardzo trafne określenie, bo właśnie takie działanie ma krem BB – jego zadaniem jest nie tylko pielęgnacja skóry, ale przede wszystkim jej upiększenie przez wyrównanie kolorytu oraz ukrycie drobnych niedoskonałości.
Jest to więc kosmetyk wielofunkcyjny, który ma ułatwić codzienną pielęgnację i makijaż, zastępując kilka standardowych kosmetyków. Warto pamiętać jednak, że krem BB to nie podkład.
Efekt, jaki pojawia się na skórze po nałożeniu na nią kremu BB, jest bardzo naturalny i niemal niewidoczny. Krem BB stapia się ze skórą, nie tworząc na niej – tak jak podkład – efektu maski.
Jest to możliwe dzięki połączeniu drobniutko zmielonego pigmentu z silnie wygładzającą bazą, które po nałożeniu cieniutką warstwą na skórę stapiają się z cerą. Efekt jest taki, że nawet z bliska skóra wygląda tak, jakby nie było na niej makijażu, a jednocześnie jest wygładzona, rozświetlona i nawilżona, a niedoskonałości są lekko skorygowane.
Krem BB możesz stosować zarówno zamiast podkładu pod makijaż, jak i samodzielnie. Wybór należy do Ciebie. Najlepsze kremy BB potrafią zastąpić nawet kilka kosmetyków: podkład, korektor, krem nawilżający i krem z filtrem. To duże ułatwienie.
Szczególnie polecamy krem BB na lato. Dzięki niemu możesz zamaskować drobne niedoskonałości cery bez nadmiernego obciążania jej dużą ilością kosmetyków, a przy okazji chronić skórę przed słońcem.
fot. shutterstock
Czym jest krem CC i komu jest dedykowany?
Jeżeli szukasz produktu maskującego niedoskonałości oraz przebarwienia, który będzie jednocześnie pełnił funkcję lekkiego kremu pielęgnacyjnego, krem CC jest dla Ciebie! To wielofunkcyjny kosmetyk, który łączy zalety kremu upiększającego z większą ilością pigmentu.
Zapewnia niezbędne krycie oraz właściwości pielęgnacyjne, które sprostają wymaganiom cery problematycznej. Wprawdzie nie działa tak silnie kryjąco jak podkład, ale sprawia, że skóra wygląda świeżo i naturalnie.
Krem CC polecany jest do cery z problemami skórnymi, takimi jak cera naczynkowa czy trądzikowa, ponieważ lepiej niż krem BB maskuje i ukrywa niedoskonałości, dając efekt wyrównanej cery o zdrowym blasku.
Skrót kremu CC pochodzi z ang. Color Control Cream lub Color Correction Cream, co tłumaczy się jako krem korygujący koloryt cery lub krem z korektorem. Niektórzy skrót CC rozwijają jako Colour Correct, Color Control albo Color&Care.
Bez względu na tłumaczenie, zadaniem kremu CC jest kamuflowanie problematycznych obszarów. Odpowiadają za to starannie dobrane pigmenty na zasadzie przeciwstawności kolorów (zgodnie z teorią o kole kolorów). Na przykład pigment morelowy pomaga ukryć oznaki zmęczenia, zielony maskuje zaczerwienienia, a żółty – fioletowe przebarwienia i sińce.
Zaletą kremów CC jest to, że znakomicie zastępują lekki, kryjący make-up, a dzięki delikatniejszej strukturze lepiej się nakładają i nie obciążają skóry. Można je też nakładać na okolice pod oczami.
Formuła kremu CC każdej marki jest inna, ale prawie wszystkie mają kilka cech wspólnych. Aktywne składniki SPF chronią skórę przed uszkodzeniami słonecznymi, a do mieszanki często dodawane są składniki przeciwstarzeniowe, takie jak witamina C, peptydy i przeciwutleniacze.