dziewczyna z kolorowym makijażemdziewczyna z kolorowym makijażem
Latem można postawić na bardziej odważne stylizacje oczu / fot. shutterstock

2024-07-02

Lato to idealny czas na zabawę kolorem i makijażem, a cienie do powiek sprawdzają się w tej roli bardzo dobrze. Jak ich używać i czym się od siebie różnią - tłumaczy Daniel Sobieśniewski, wizażysta drogerii Natura.

Cienie do powiek to kosmetyki kolorowe, nakładane na powieki w celu ich „przyozdobienia i pokolorowania". Ich głównymi składnikami są: talk, tlenek tytanu, kaolin, mieszanina pigmentów, barwników oraz perły kosmetyczne (do cieni perłowych), a niekiedy także substancje zapachowe. 

Mają za zadanie pomóc w wymodelowaniu i skorygowaniu kształtu oka oraz podkreśleniu koloru tęczówki. Różnią się między sobą konsystencją, wykończeniem oraz sposobem aplikacji.

Rodzaje cieni do powiek

Ze względu na konsystencję można wyróżnić:

  • Cienie pudrowe prasowane – najpopularniejsze ze wszystkich cieni, są także bardzo łatwe w użyciu i trwałe.
  • Cienie pudrowe sypkie – występują zazwyczaj w małych słoiczkach w formie miękkiego pyłku.
  • Cienie kremowe – występują w pojemniczkach lub w sztyfcie, mają lekko tłustą konsystencję i bardzo łatwo się rozprowadzają. Ich zaletą jest szybkość wykonania makijażu oka.
  • Cienie płynne (zastygające) – są wodoodporne i występują w formie grubej kredki, sztyftu lub mają postać płynną jak zastygające pomadki. Dość szybko zasychają, dlatego wymagają sprawniejszej i bardziej precyzyjnej aplikacji.

jasny cień do powiek z pędzelkiemfot. shutterstock

Ze względu na wykończenie cienie możemy podzielić na:

  • Matowe – charakteryzujące się aksamitną i jednolitą konsystencją. Z ich pomocą można uzyskać największą intensywność koloru.
  • Satynowe – nadają delikatny, subtelny połysk. To coś pomiędzy cieniami matowymi a perłowymi. Idealne dla pań w każdym wieku.
  • Perłowe – zapewniają charakterystyczny, intensywny połysk, dlatego też świetnie sprawdzą się do przygotowania makijaży wieczorowych i scenicznych. Podkreślają fakturę skóry, więc nie będą dobrym rozwiązaniem przy powiekach dojrzałych lub pomarszczonych.
  • Metaliczne – działają na zasadzie odbijających światło, metalicznych pigmentów, które nadają efekt intensywnego, mieniącego, metalicznego wykończenia. Świetnie sprawdzą się do makijaży wieczorowych, sylwestrowych oraz tych na estradę.

Jak stosować cienie do powiek? Kilka zasad

Kosmetykiem, który idealnie sprawdzi się przy aplikacji cieni, jest baza pod cienie, dzięki której można przedłużyć ich trwałość i wzmocnić głębię koloru. 

Aplikuję ją palcem lub gąbeczką wklepując na całą powiekę. Ważne, aby przed nałożeniem bazy odtłuścić powiekę tonikiem bezalkoholowym.

Odpowiednio dobrany cień powinien podkreślać i uwydatniać naturalną barwę oczu, współgrać z odcieniem skóry, a przede wszystkim sprawiać, że dobrze się czujecie w tym konkretnym kolorze. 

Jeśli chcecie uzyskać bardziej wyrazisty odcień na powiece, warto sięgnąć po kolor, który będzie kontrastował z barwą tęczówki. Natomiast jeśli zależy wam na subtelnym podkreśleniu oka, postawcie na bardziej stonowane odcienie. 

Zgodnie z jedną z obowiązujących zasad w makijażu oka, im bardziej będziecie odbiegać od naturalnego koloru oka, tym bardziej wyraźny będzie efekt makijażu na powiece.

Jesienią i zimą zazwyczaj kobiety sięgają po ciemniejsze i zgaszone barwy, natomiast wiosenny i letni makijaż kojarzy się głównie z delikatnymi, jasnymi, pastelowymi i lekko połyskującymi kolorami, choć nie tylko. 

Coraz częściej na powiekach królują mocne i wyraziste odcienie. Jednak na co dzień najczęściej na powiekach widzę stonowane kolory, jasne beże, odcienie nude i delikatnie brązowe barwy, które sprawdzą się w każdej sytuacji, zarówno do przygotowania makijażu, dziennego, jak i na wyjątkowe okazje.

młoda kobieta ma malowane oczy cieniami do powiekfot. shutterstock

Jak dobierać cienie do powiek?

Odpowiednio dobrany cień powinien podkreślać i uwydatniać naturalną barwę oczu, współgrać z odcieniem skóry, a przede wszystkim sprawiać, że będziecie się dobrze z nim czuły.

Istnieje kilka ogólnych zasad, które pomogą wam w doborze idealnego cienia:

  • OCZY W KOLORZE NIEBIESKIM. Aby delikatnie podkreślić spojrzenie, warto sięgnąć po cienie w stonowanych kolorach, takie jak delikatny róż, brzoskwinia. Jeśli natomiast chcecie nieco mocniej podkreślić spojrzenie, warto sięgnąć po odcienie kontrastujące, czyli w tym przypadku odcienie fioletu lub neutralne brązy.
  • OCZY W KOLORZE ZIELONYM. Jako kolor, który pomoże w subtelny sposób podkreślić wasze spojrzenie, najlepszy będzie delikatny brąz lub złote odcienie, dzięki którym zaznaczycie spojrzenie. Aby nieco mocniej zaakcentować oczy, sięgnijcie po brązy, miedź lub śliwkę.
  • OCZY BRĄZOWE. Odcieniami harmonijnymi w tym przypadku będą: brąz i brzoskwinia, a kolorami zapewniającymi bardziej wyraziste spojrzenie – odcienie granatu, butelkowej zieleni i brązu.

Jasne, pastelowe kolory cieni do powiek optycznie powiększają oczy, ciemne – pomniejszają. Matowe i satynowe cienie nie podkreślają zmarszczek i faktury skóry natomiast metaliczne czy perłowe będą wydobywać strukturę skóry, załamania i zmarszczki. 

Ogólna zasada mówi, iż używając więcej niż jednego cienia, najciemniejszy kolor powinno nakładać się wzdłuż linii rzęs lub po zewnętrznej stronie powieki, do wewnątrz zaś kolor jaśniejszy.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Daniel Sobieśniewski
Daniel Sobieśniewski

Dyplomowany mistrz w zawodzie wizażysta-stylista. Uhonorowany tytułem ARTYSTA ROKU 2014 przez magazyn Make Up Trendy. Oficjalny makijażysta
marki KOBO Professional. Wizaż to jego praca, powołanie i życiowa pasja. Twarz traktuje jak malarskie płótno, a kosmetyki jak paletę barw – to pozwala
mu tworzyć osobiste, subtelne i kobiece makijaże. Daniel od wielu lat maluje osoby publiczne, uczestniczy w licznych sesjach zdjęciowych, pokazach mody oraz programach TV...

Komentarze
chevron-down