puder w kulkachpuder w kulkach
Nakładając puder warto pamiętać o zasadzie – mniej znaczy więcej! / fot. shutterstock

2024-05-29

Puder jest jednym z najstarszych znanych kosmetyków, którego nie może zabraknąć w podręcznej kosmetyczce każdej kobiety. Wyróżniamy kilka jego wariantów, a każdy z nich może różnić się nie tylko formułą, ale także wykończeniem czy nawet kolorem. Jest to kosmetyk, który nadaje się do codziennego wykończenia makijażu – pisze Daniel Sobieśniewski, wizażysta Natury.

Puder to miałki proszek o drobinkach mniejszych niż 100 nm. Jego podstawowym zadaniem jest zmatowienie skóry oraz utrwalenie nałożonego wcześniej podkładu. Ale pudry mają również dodatkowe zalety, na przykład chronią skórę przed czynnikami zewnętrznym, takimi jak słońce, wiatr, kurz, promieniowanie UV, a także pielęgnują cerę.

W skrócie – ich zadaniem jest upiększenie i pielęgnacja. Puder może być stosowany nie tylko do twarzy, ale także do ciała i stóp. Tego rodzaju pudry wchłaniają pot, a także działają dezodoryzująco, chłodząco i pielęgnacyjnie.

Skład pudru

Podstawowymi składnikami pudrów do twarzy są m.in.: tlenek cynku, dwutlenek tytanu, skrobia, tlenek glinu, glinka kaolinowa, sproszkowany jedwab, talk, węglan wapnia (jest chłonny, puszysty, dobrze pokrywa skórę, decyduje o lekkości i delikatności pudru), stearynian cynku, magnezu i wapnia.

Talk i glinka kaolinowa to składniki prawie wszystkich pudrów, są miękkie i bardzo łatwo się rozprowadzają. Składniki podstawowe pochodzą ze świata minerałów i roślin, ale mogą być także otrzymywane syntetycznie.

Kolejnym składnikiem pudrów są pigmenty (jest ich dużo w pudrach prasowanych, a zwłaszcza w pudrach brązujących), które korygują kolor skóry (zawartość od 5 do 10 proc. barwnika). Do pigmentów najczęściej stosowanych w pudrach należą: ochra, terra di siena, umbra, ultramaryna, masa perłowa i pigmenty syntetyczne.

Poza wymienionymi składnikami pudry mogą być także uszlachetniane substancjami wygładzającymi i pielęgnującymi skórę (mogą zatrzymywać wilgoć w skórze oraz chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych: wiatru, promieniowania UV, temperatury), mogą też zawierać substancje o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.

Sporo pudrów na rynku zawiera około 0,6 proc. perfum (substancje zapachowe).

puder bronzer i różfot. shutterstock

Rodzaje pudrów

Puder sypki

To sypki proszek, który jest umieszczony w opakowaniach z dziurkowanym zamknięciem. Jest kosmetykiem wieńczącym wykonanie każdego makijażu (korzysta z niego każdy wizażysta). Nałożony na podkład zmatowi skórę i przedłuży trwałość makijażu.

Puder sypki lekko się rozprowadza i można go stosować w większej ilości. Po jego nałożeniu na skórze widoczna jest tylko delikatna, równomierna warstwa. Puder ten często jest bezbarwny, przezroczysty. Nadaje się do każdego podkładu i każdego rodzaju cery.

Nie ma właściwości kryjących, więc nie ukryje żadnych niedoskonałości. Jest doskonały do codziennego, naturalnego makijażu.

Puder mineralny (podkład mineralny w pudrze)

Właściwie aplikowany sypki puder mineralny pełni funkcję podkładu. Jest mieszanką naturalnych minerałów (tlenku cynku, dwutlenku tytanu, miki, tlenku żelaza), pigmentów, substancji zwiększających przyczepność oraz mających właściwości pielęgnujące.

Puder mineralny jest szczególnie polecany alergikom (nie zawiera konserwantów, substancji zapachowych) oraz osobom z cerą trądzikową. Dobrze sprawdzi się także u posiadaczek cery dojrzałej (dzięki zawartości np. miki optycznie wygładza strukturę skóry – łagodnie odbija i rozprasza światło).

Puder prasowany (w kamieniu)

Składniki takiego pudru łączone są za pomocą środków wiążących, tj. tragakantu, tylozy, gumy arabskiej, oleju parafinowego, alkoholu cetylowego i lanolinowego. Puder ten jest mocno napigmentowany, więc ważny jest właściwy dobór koloru (najlepiej o pół tonu jaśniejszy od podkładu, jeśli zaś stosujemy go samodzielnie, to w odcieniu skóry).

To puder doskonały do drobnych korekt makijażu. Nie stosujemy go do utrwalania makijażu (bo go nie utrwala) – łączenie go z podkładem powoduje powstanie efektu maski. Natomiast świetnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych – do poprawiania makijażu w ciągu dnia (jest przy tym wygodny i poręczny – kompakt z lusterkiem i gąbeczką jest bardzo wygodny w użyciu).

jasny puder sypkifot. shutterstock

Puder brązujący

Na pierwszy rzut oka przypomina on zwykły puder prasowany. Służy do modelowania i wyszczuplania wybranych partii twarzy, w zależności od jej kształtu. Można go stosować na całą twarz lub punktowo na czoło, nos, policzki (efekt opalenizny).

Puder brązujący może występować w wersji rozświetlającej – taki produkt jest szczególnie przydatny wieczorem w sztucznym oświetleniu (najlepiej latem, gdy skóra jest opalona). Nadaje skórze zdrowy odcień i blask, dlatego warto musnąć nim dekolt i szyję.

Na twarzy stosujemy go oszczędnie – jedynie na policzki i skronie. Częstym składnikiem pudrów brązujących jest m.in. naturalny jedwab, krzem, magnez, cynk, żelazo, witaminy. Nie zatyka porów. Efekt po nałożeniu – skóra muśnięta słońcem. Dobrze sprawdza się w przypadku trądziku zarówno pospolitego, jak i różowatego.

Pudry w kuleczkach

Uwydatniają i rozświetlają wybrane partie twarzy (np. skronie czy kości policzkowe). Tego typu pudry dają bardzo dyskretny rezultat (mieszanka kolorów – efekt wielowymiarowy), więc spokojnie mogą po niego sięgać osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z makijażem. Jest jeszcze jedna zaleta – tego typu pudry są bardzo wydajne. Puder w kulkach może też pełnić funkcję różu.

Puder składa się z kilkunastu lub kilkudziesięciu malutkich perełek. Najczęściej występuje w dwóch wersjach kolorystycznych:

  • różnokolorowe kulki, najczęściej o różowym, beżowym, fioletowym i żółtym zabarwieniu. Puder ten rozświetla i ożywia skórę. Nadaje makijażowi lekkie i świeże wykończenie;
  • kulki w odcieniach beżu, brązu i złota – za ich pomocą można osiągnąć efekt skóry muśniętej słońcem. Za pomocą tego pudru możemy także delikatnie wymodelować twarz.

kobieta nakłada puder na twarzfot. shutterstock

Puder rozświetlający (nie mylić z rozświetlaczem)

Uwypukla wybrane części twarzy, wygładza i nadaje skórze promienny, lekko satynowy wygląd. Nakładamy go w miejsca, które chcemy wyeksponować i osadzić światło, np. można delikatnie rozświetlić szczyty kości policzkowych. Puder rozświetlający dobrze wygląda na gładkiej skórze bez niedoskonałości (osoby z cerą tłustą i niedoskonałościami raczej nie powinny stosować go na całą twarz, lecz miejscowo).

Puder w kompakcie

Jest podkładem i pudrem 2w1. Bardzo praktyczny i łatwy w aplikacji. Często za pomocą tego pudru można osiągnąć efekt bardzo mocnego krycia. W zależności od rodzaju kompaktu, puder może mieć działanie matujące bądź nawilżające, nadaje się więc do każdego rodzaju skóry. Przeważnie nakładany jest gąbeczką, która dołączona jest do produktu.

Czym nakładać puder?

Oprócz rodzaju pudru i ich formuły istotna jest również technika aplikacji oraz to, czym go nakładamy. Zawsze aplikuję go zgodnie ze wzrostem włosków na twarzy. To sprawia, że puder będzie wyglądał naturalnie i nie będzie osiadał na włoskach. Efekt zależy również od przyboru, którym nałożymy puder. Możemy wybrać pędzel, puszek lub gąbeczkę.

Najbardziej naturalny efekt można osiągnąć, aplikując puder pędzlem – pamiętaj o lekkim naciskaniu pudru miejsce przy miejscu. Puszek i gąbeczka pomagają osiągnąć efekt większego krycia oraz umożliwiają stosowanie aplikacji warstwowej.

Nakładając puder, pamiętaj o złotej zasadzie – mniej znaczy więcej.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Daniel Sobieśniewski
Daniel Sobieśniewski

Dyplomowany mistrz w zawodzie wizażysta-stylista. Uhonorowany tytułem ARTYSTA ROKU 2014 przez magazyn Make Up Trendy. Oficjalny makijażysta
marki KOBO Professional. Wizaż to jego praca, powołanie i życiowa pasja. Twarz traktuje jak malarskie płótno, a kosmetyki jak paletę barw – to pozwala
mu tworzyć osobiste, subtelne i kobiece makijaże. Daniel od wielu lat maluje osoby publiczne, uczestniczy w licznych sesjach zdjęciowych, pokazach mody oraz programach TV...

Komentarze
chevron-down