Naturalne cienie do powiek podkreślają piękno oczu i jednocześnie są bezpiecznymi kosmetykami do makijażu. Stworzone głównie z minerałów i składników odżywczych, bez substancji syntetycznych i barwników zapewniają trwały i intensywny kolor. Sprawdź, co powinny zawierać w swoim składzie.
Naturalne cienie do powiek – bez chemii
Makijaż oczu to jeden z głównych elementów malowania twarzy. Wyraźne oko nadaje spojrzeniu głębię, a idealnie dobrane kosmetyki podkreślają kolor soczewki. Naturalne cienie do powiek ułatwiają to zadanie, a ich szeroka gama pozwala na nieograniczone łączenia kolorów.
Czym charakteryzuje się każdy rodzaj naturalnych cieni do powiek bez chemii? Oto najważniejsze cechy:
- jak każdy inny kosmetyk naturalny, także i cienie zawierają składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego,
- ich działanie opiera się głównie o właściwości ekstraktów ziołowych, olejków eterycznych lub wyciągów roślinnych,
- pozbawione syntetycznych barwników i substancji zapachowych eliminują pojawienie się reakcji alergicznych na używane kosmetyki,
- posiadają krótki skład, którego bazą są głównie minerały i składniki odżywcze,
- dają efekt wygładzenia i ułatwiają aplikację dzięki naturalnym składnikom (do takich należy biała glinka),
- umożliwiają satynowe wykończenie, dzięki zawartości naturalnych minerałów (na przykład miki),
- oleje roślinne w składzie ułatwiają przyleganie cieni do skóry, a tym samym kosmetyki nie sypią się i nie kruszą,
- skład jest często wzbogacany o naturalne witaminy,
- nie zawierają talku,
- silna naturalna pigmentacja,
- możliwość nakładania na sucho lub mokro,
- długotrwałe utrzymywanie naturalnego makijażu na powiekach.
Oczy są szczególnie wrażliwe i delikatne, bardzo często wymagają troskliwej opieki i pielęgnacji. Warto zatem zwracać uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków. Hipoalergiczne mineralne cienie są odpowiednie nawet dla najdelikatniejszej skóry powiek i oczu.
Paleta cieni naturalnych
Cienie naturalne to idealna propozycja dla kobiet nie tylko o wrażliwych oczach, ale także dla tych pań, które nie lubią pokruszonych, sypkich i „wałkujących się” cieni na powiekach. W zależności od okazji i pory dnia można wybrać najbardziej odpowiednie o bardzo różnorodnej kolorystyce. Ich największą zaletą jest nie tylko w pełni naturalny skład, ale także łatwość w aplikacji, perfekcyjna struktura i satynowy wygląd.
Paleta cieni naturalnych zawiera wszystkie barwy – od cieni jasnych i delikatnych o kolorze cynamonu, cappuccino czy wanilii, do barw ciemniejszych, jak czekolada czy kolory „owocowe”. Poszczególne palety zawierają najczęściej kompozycje odpowiednio zestawionych odcieni i tworzą spójną całość w zakresie gamy kolorów. Naturalny skład nie pozbawia ich intensywności i trwałości. Wręcz odwrotnie – długo utrzymują się na powiekach, bez potrzeby częstego poprawiania makijażu w ciągu dnia. Cienie nawet o najciemniejszej barwie nie ścierają się i nie „wbijają” w załamania powiek, a zatem gwarantują w pełni naturalny wygląd.
Ogromna baza kolorystyczna pozwala na stworzenie dowolnego makijażu. Cienie naturalne prasowane posiadają piękne i nasycone kolory dzięki zawartości czystym pigmentom mineralnym. Naturalne barwniki są ważnym składnikiem produktów kosmetycznych. Nie zawierają chemii i pozyskiwane są z surowców pochodzenia roślinnego.
Kompozycja naturalnych składników pozwala stworzyć nieskazitelny makijaż z jednoczesną pielęgnacją skóry wokół oczu. Cienie oferowane są w paletach o przeróżnych kolorach, które podkreślą barwę każdej tęczówki. Kremowa konsystencja pozwala na nałożenie cieni nawet samymi palcami, bez potrzeby używania pędzelka.
Kosmetyki naturalne – cienie do powiek
Kosmetyki naturalne, w tym także cienie do powiek nie posiadają często stosownych certyfikatów. Proces uzyskania takiego poświadczenia jest dość długotrwały i raczej kosztowny. Brak potwierdzenia „naturalności” w ten sformalizowany sposób nie oznacza, iż produkt nie jest naturalny. Jak to rozpoznać? Przede wszystkim należy dokładnie czytać skład kosmetyku na opakowaniu. Naturalne cienie do powiek powinny zawierać 95% składników pochodzenia naturalnego. W praktyce często pojawiają się kosmetyki naturalne, cienie do powiek, które zawierają 90% takich składników. To także przemawia za ich stosowaniem i potwierdza brak substancji szkodliwych dla oczu. Najważniejszą cechą jest brak składników syntetycznych i szkodliwych dla zdrowia. Do takich należą takie, jak Trisodium EDTA, Isopropyl Alcohol czy Propylene Glikol.
Cienie do powiek naturalne to produkt, który odpowiada warunkom produktom naturalnym, a nie tylko sama jego nazwa, niestety często nadużywana. Czytanie etykiet ułatwia rozpoznanie i zakwalifikowanie kosmetyku do danej kategorii.
Naturalne cienie do powiek - przepis
Cienie naturalne do powiek można także wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Tak sporządzony kosmetyk jest w pełni naturalny, ale w przypadku uczulenia na pojedynczy domowy składnik należy zrezygnować z jego zastosowania w procesie samodzielnej produkcji. Kluczem do sukcesu przepisu na naturalne cienie do powiek jest znalezienie właściwej proporcji i niekiedy wielokrotne próby stworzenia kosmetyku idealnego.
Przepis na naturalne cienie nr 1
Składniki:
- mąka ararutowa (skrobia pozyskiwana z maranty trzcinowej),
- masło shea,
- naturalne pigmenty, w zależności od oczekiwanego koloru cieni – proszek buraczany, kakao w proszku, gałka muszkatołowa, ziele angielskie mielone lub kurkuma.
Mąkę ararutową wsypać do miseczki w ilości ¼ łyżeczki. Dodać do niej odpowiedni barwnik, odpowiadający kolorowi cieni. Barwę jasnoróżową można uzyskać dzięki zastosowaniu ½ łyżeczki proszku buraczanego i 1/8 łyżeczki kakao. Brązowy kolor zapewnia dodanie tylko 1 łyżeczki kakao w proszku. Musztardowy odcień można uzyskać poprzez dodanie ½ łyżeczki kurkumy i ¾ łyżeczki gałki muszkatołowej. Pigmenty należy dobrze rozmieszać z mąką i dodać do nich ½ łyżeczki masła shea. Całą masę ucierać tak długo, aż pojawi się kremowy proszek o aksamitnym odcieniu.
Przepis na naturalne cienie nr 2
Składniki:
- 5-20 kropli czystego spirytusu, w zależności od zamierzonej ilości „wyprodukowanych” cieni,
- 2- 3 krople gliceryny lub oleju,
- ½ - 1 łyżeczka pigmentu z w wybranym kolorze cieni.
Wsypać odpowiednią ilość pigmentu do miseczki. Odmierzyć właściwą ilość spirytusu i dokładnie wymieszać z pigmentem. Po uzyskaniu kremowej konsystencji dodać glicerynę lub olej. Ponownie wszystko dokładnie wymieszać i przełożyć do suchego pojemnika lub palety. Pozostawić kosmetyk do wyschnięcia. Na koniec przyłożyć ręcznik kuchenny, aby odcisnąć nadmiar alkoholu.
Bibliografia:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych,
- A. Pawlik, M. Niewęgłowska-Wilk, J. Kalicińska, R. Śpiewak „Kosmetyki naturalne, biologiczne i ekologiczne. Gwarancja bezpieczeństwa czy marketing?”, Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii, Uniwersytet Jagielloński, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017/vol. 6,
- G. Nedoma „Zielone kosmetyki. Twoje domowe SPA”, wydanie I, Białystok 2016, ISBN 978-83-65404-16-9.
- H. Bojarowicz, P. Fronczak, J. Krysiński „Czy kosmetyki mogą nie zawierać konserwantów?”, Hygeia Public Health 2018, 53 (2): 124-131.