2024-10-10
Gdy inne rośliny przekwitają, astry jesienne zaczynają brylować na rabatach. Ich kwitnienie zaczyna się późnym latem i trwa aż do pierwszych przymrozków.
Jak wyglądają astry i kiedy kwitną?
Astry jesienne to rośliny jednoroczne lub bylinowe. Wszystkie są kwiatami, które zaczynają festiwal kwitnienia w drugiej połowie sierpnia i najczęściej kończą go w listopadzie.
Wygląd kwiatostanów zależy od rodzaju astrów, ale nie da się ukryć, że wszystkie wyglądają jak gwiazdy na rabacie. Zróżnicowane są też kolory kwiatów.
Najpopularniejsze są astry pastelowe (różowe i fioletowe), wyjątkowo elegancko wyglądają astry białe, żółte, łososiowe i bordowe.
Najpopularniejsze rodzaje i odmiany astrów
Astry można podzielić na grupy, które kwitną o danej porze roku. W każdej z nich znajdziemy mnóstwo odmian zachwycających wyglądem i kolorystyką kwiatostanów.
Astry wiosenne to głównie niskie astry alpejskie, które dorastają do wysokości 30 cm i kwitną od maja do lipca. Świetnie nadają się do obsadzania nasłonecznionych skarp i skalniaków.
Do astrów letnich należy aster gawędka, który naturalnie rośnie najczęściej na obrzeżach lasów. Kwitnie od lipca i osiąga wysokość około 80 cm.
Można go sadzić w ogrodach w otoczeniu innych kwitnących bylin. Najpopularniejsze są jednak astry jesienne i ta grupa ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o rodzaje i odmiany.
fot. K8 on Unsplash
Potocznie i bardzo ogólnie nazywane są marcinkami lub michałkami, ponieważ ich główny czas kwitnienia przypada w okresie imienin Michała i Marcina.
Od sierpnia do listopada w ogrodzie pojawia się istny spektakl, za który odpowiadają wieloletnie astry krzaczaste, astry nowoangielskie, astry nowobelgijskie i wrzosowate.
Astry krzaczaste – mają zwarty, krzaczasty pokrój i osiągają wysokość 50-80 cm, zależnie od odmiany. Są popularne ze względu na obfite kwitnienie.
Popularne odmiany to m.in. Peter Harrison, Schneekissen i Jenny. Na jednym miejscu mogą rosnąć 4-5 lat.
Astry nowoangielskie – mają obficie ulistnione pędy pokryte szorstkimi włoskami. Nie tworzą kłączy, ale mają głęboki system korzeniowy.
Najlepiej posadzić je wśród traw ozdobnych, które zasłonią łodygi astrów i ochronią je przed szybkim wysychaniem.
Popularne odmiany to Vibrant Dome i Pink Crush. Na jednym stanowisku mogą rosnąć 4-6 lat.
Astry nowobelgijskie – korzenią się dość płytko i tworzą kłącza, dzięki czemu szybko się rozrastają. Mają tendencję do szybkiego przesychania, dlatego wymagają częstszego podlewania niż inne astry.
Są wśród nich odmiany karłowe dorastające do 40 cm oraz wysokie, osiągające nawet wysokość 160 cm. Świetnie sprawdzają się jako kwiaty cięte. Na jednym miejscu rosną nawet 10 lat.
Astry wrzosowate –- mają różną wysokość (60-120 cm) i kolor kwiatostanów, które są złożone z niewielkich koszyczków. Pędy mają tendencję do silnego rozgałęziania się. Doskonale sprawdzają się na rabatach preriowych.
Oprócz astrów wieloletnich, w ogrodzie nie może zabraknąć też jednorocznych astrów chińskich, które mają bardzo dekoracyjne kwiatostany. Najczęściej są to astry igiełkowe, peoniowe i pomponowe.
Dorastają do wysokości 70- 80 cm. Doskonale nadają się na bukiety, bowiem w wazonie zachowują trwałość nawet przez dwa tygodnie.
Astry w doniczce, na balkon czy w ogrodzie?
Astry najlepiej uprawiać na rabacie w ogrodzie, tworząc z nich gęste skupiska. Wówczas uzyskamy efekt kwitnących łanów.
Wysokie odmiany dobrze komponują się z trawami ozdobnymi czy liatrą kłosową. Można je też śmiało zestawiać z innymi jesiennymi gatunkami, np. daliami, rudbekiami, dzielżanami.
fot. Irina Iriser on Unsplash
Są też świetnym uzupełnieniem rabat wielogatunkowych, na których początkowo odgrywają drugoplanową rolę, a gdy kwiaty letnie przekwitną, zaczynają błyszczeć.
Astry można uprawiać w doniczkach, ale nie wszystkie się do tego nadają. Idealne astry na balkon to odmiany karłowe lub krzaczaste drobnokwiatowe.
Warto je posadzić w wiklinowych koszach, tworząc tym samym klimatyczne dekoracje. Niezbędny jest drenaż, np. z keramzytu, który zapobiegnie gniciu korzeni.
Astry w donicach mogą rosną 3-4 lata bez przesadzania, ale najlepiej co roku wymieniać im ziemię, żeby zapobiec jej wyjałowieniu.
Kiedy i jak sadzić astry? Uprawa i pielęgnacja
Astry bylinowe sadzimy do gruntu w miejscach nasłonecznionych i przewiewnych, wiosną lub jesienią. Astry chińskie wysiewamy bezpośrednio na rabatę od kwietnia do maja.
Warto pamiętać, że regularna cyrkulacja powietrza między roślinami zmniejsza ryzyko zaatakowania ich przez choroby grzybowe, na które są podatne. Z tego też powodu między astrami należy zachować odpowiednią odległość, około 30-50 cm.
Wszystkie astry potrzebują żyznego i przepuszczalnego podłoża. Ziemię przed sadzeniem warto wymieszać z kompostem. Co roku na wiosnę warto zasilić je ponownie kompostem lub innym nawozem organicznym.
W trakcie całej wegetacji ważne jest regularne podlewanie, ale należy uważać, by nie przelać bryły korzeniowej. Po kwitnieniu astry ścinamy o połowę. Wczesną wiosną skracamy je przy samej ziemi.
Starsze rośliny z czasem tracą swój ładny pokrój i należy je odmłodzić. Zabieg wykonujemy zawsze wiosną. W tym celu co kilka lat wykopujemy astry, dzielimy bryły korzeniowe na mniejsze i sadzimy w nowym miejscu.
Opcjonalnie można usunąć wszystkie zdrewniałe fragmenty, które znajdują się w środkowej części kępy. Następnie puste miejsce zasypujemy żyzną ziemią. Po jakimś czasie pojawią się w nim młode odrosty.