Dziewczyna w kawiarni z laptopem spisuje postanowienia noworoczneDziewczyna w kawiarni z laptopem spisuje postanowienia noworoczne
Spisanie noworocznych postanowień to dobry pierwszy krok do ich realizacji / fot. Brooke Cagle on Unsplash

Styczeń to dla wielu z nas czas podsumowań, rozliczeń i planów. Wraz z nadejściem nowego roku, pełni nadziei, zapału i energii spisujemy osobistą listę postanowień. Czy muszą być ciekawe, oryginalne i kreatywne? Najważniejsze, żeby były realne i korzystnie wpływały na nasze życie. Podpowiadamy TOP 10 postanowień noworocznych, które możesz zacząć realizować już dziś.

Będę pić więcej wody

Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu wpływa na poprawę funkcji poznawczych, utrzymanie zdrowej skóry oraz wspiera procesy trawienne. Ile to „odpowiednio”? Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników.

Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Zamiast sięgać po napoje słodzone, warto postawić na wodę, a jeśli zimą nie możemy się do niej przekonać – wybierzmy herbatę ziołową.

Będę dbać o jakość snu

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda podkreślają, że regularny sen o odpowiedniej długości wpływa na lepszą koncentrację, zdolność uczenia się oraz ogólne samopoczucie. Ma wpływ na kondycję całego organizmu, zapewnia regenerację i prawidłowe funkcjonowanie wielu układów. Są już badania mówiące o tym, że dobry sen w odpowiedniej ilości zmniejsza ryzyko wielu chorób, np. cukrzycy, depresji czy otyłości.

Coraz więcej osób stosuje rytuały przed snem – korzysta z olejków eterycznych, kołder obciążeniowych, poduszek z gryką, rezygnując jednocześnie z używania smartfonów i innych ekranów ze światłem niebieskim. Bardzo dobrym nawykiem jest także utrzymanie stałego harmonogramu snu.

Zadbam o zdrową dietę inspirowaną zasadami diety niebieskich stref

Zamiast ogólnikowo wpisać do bullet journalu hasło: „będę zdrowo się odżywiać”, lepiej od razu wybrać konkretny model żywieniowy. W tym roku sporo mówi się o wprowadzaniu do diety elementów charakterystycznych dla tzw. diety niebieskich stref, co może przynieść liczne korzyści zdrowotne.

Niebieskie strefy to określenie wprowadzone przez Dana Buettnera (nagrodzonego tytułem National Geographic Fellow) na obszary geograficzne, gdzie mieszkańcy są znani z wyjątkowo długiego życia. Buettner zidentyfikował kilka takich obszarów na świecie, które nazwał niebieskimi strefami; są to m.in. Japonia, Kalifornia, Grecja czy Sardynia.

Badania nad społecznościami zamieszkującymi te obszary, gdzie żyją ludzie wyjątkowo długowieczni sugerują, że spożywanie świeżych warzyw, owoców, orzechów, a także chudego mięsa, ryb i roślin strączkowych stanowi klucz do utrzymania zdrowia.

Przykłady potraw zainspirowanych dietą niebieskich stref obejmują: sałatki z warzyw liściastych, dania z pełnoziarnistych produktów zbożowych, kiszone warzywa czy ryby bogate w kwasy omega-3. Starając się naśladować nawyki żywieniowe mieszkańców tych obszarów, możemy wspomóc naszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Regularnie będę się ruszać - zainstaluję aplikację motywującą!

Według Amerykańskiego Kolegium Kardiologicznego, już 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie korzystnie wpływa na serce. Spacer, joga czy pływanie to doskonałe opcje, które można dostosować do swojego stylu życia.

Niby każdy to wie, ale tylko nieliczni są w stanie te nawyki wdrożyć w życie. Na pewno ułatwieniem są aplikacje z gotowymi programami treningowymi, niekiedy również dietetycznymi. Co ważne, wiele z tych aplikacji oferuje różnorodne treningi – intensywne cardio, pilates, ale też spokojniejszą jogę czy rozciąganie. Z taką aplikacją jednak łatwiej się zmotywować!

Będę praktykować techniki relaksacyjne

Skoro już przy „spokojniejszej jodze” jesteśmy, warto pomyśleć o włączeniu do codziennych rytuałów medytacji mindfulness, która redukuje poziom stresu i poprawia ogólne samopoczucie. Codzienna praktyka medytacyjna może być krótką chwilą spokoju, która przynosi liczne korzyści zdrowotne.

Jednym z najbardziej znanych efektów medytacji jest jej zdolność do redukowania poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Medytacja dodatkowo pomaga w kształtowaniu umiejętności skupiania uwagi, co przekłada się na poprawę zdolności koncentracji i skupienia. To może być szczególnie korzystne w codziennym życiu oraz w pracy.

Rozwinę umysł przez czytanie książek

Czytanie książek to nie tylko przyjemność, ale także doskonały sposób na rozwijanie umysłu. Postanawiając poświęcić czas na regularne czytanie różnorodnych książek, otwieramy się na nowe perspektywy, zwiększamy wiedzę oraz poprawiamy umiejętności poznawcze. Z czasem coraz ładniej wypowiadamy się, używając bogatego, różnorodnego słownictwa. Niech każda przeczytana strona będzie krokiem w stronę pełniejszego, bardziej zrównoważonego życia.

Będę dbać o pielęgnację skóry

To postanowienie jest szczególnie istotne zimą, kiedy skóra nie tylko jest bardziej wyeksponowana na drażniące czynniki – mróz i wilgoć, ale także nie dostarczamy jej tak wielu składników odżywczych jak latem, gdy dieta jest bogata m.in. w witaminy A i E, tak istotne dla pięknej skóry.

Warto poświęcić jedno popołudnie na zbadanie swoich potrzeb. Dobór kosmetyków dostosowanych do rodzaju skóry to kluczowa kwestia. Osoby o cerze suchej mogą skorzystać z nawilżających kremów na bazie kwasu hialuronowego, podczas gdy dla skóry tłustej warto wybierać produkty z kwasami owocowymi.

Będę angażować się w wolontariat

Dobroczynność i pomoc innym to droga do większej satysfakcji życiowej. Codzienny pęd i praca niedająca radości to poważne przyczyny wypalenia zawodowego, a nawet zniżki nastroju. Warto zatem poszukać zadań przynoszących niepodważalną radość i satysfakcję.

Angażując się w wolontariat, możemy wnosić pozytywny wkład w życie innych ludzi i wspierać różnorodne społeczności. To również doskonała okazja do nawiązywania nowych relacji, poznawania nowych ludzi o podobnym systemie wartości i rozwijania umiejętności społecznych.

Będę bardziej świadomy(-a) relacji z innymi

Badania Uniwersytetu Harvarda potwierdzają, że silne relacje społeczne są kluczowe dla długowieczności i ogólnego dobrostanu. Czas spędzony z bliskimi, szczere rozmowy i wzajemne wsparcie to fundamenty zdrowych relacji. Możesz wyznaczyć sobie jedno popołudnie w tygodniu, które przeznaczysz na niespieszne rozmowy telefoniczne z bliskimi.

Może uda Ci się raz dziennie napisać do kogoś ważnego na Messengerze, tak po prostu, bez żadnej konkretnej sprawy? Odbudowanie relacji to zdecydowanie coś, co powinno być naszym priorytetem.

Będę bardziej świadomy(-a) wpływu na środowisko

Drobne zmiany w codziennych nawykach, takie jak korzystanie z przedmiotów wielokrotnego użytku, ograniczenie plastiku czy wybieranie lokalnych produktów, przyczyniają się do ochrony klimatu.

Każdy mały krok ma znaczenie! Warto o tym pamiętać i np. zainwestować w kosmetyki, które można uzupełniać w tzw. stacjach refill, stosować np. woskowijki czy świece sojowe zamiast zwykłych. Miło jest także zimą dokarmiać ptaki, ale pamiętajmy, że nie chlebem, a ziarnami, np. słonecznikiem.

Mówmy „tak” zdrowiu, równowadze i świadomej transformacji w nadchodzącym roku!

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down