Zastanawiasz się, co stosować na popękane pięty, aby dobrze prezentowały się? A może suche i zrogowaciałe miejsca po prostu sprawiają Ci dyskomfort? W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na to. Podpowiemy Ci też, w jaki sposób zapobiegać temu problemowi.
Przyczyny powstawania popękanych pięt
Istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać pękaniu skóry na piętach. Obserwuje się, że dolegliwość ta bywa dziedziczona. Mimo to są sposoby, aby sobie z nią radzić. Do innych przyczyn należą:
- noszenie źle dopasowanego obuwia, np. uwierającego w pięty, na zbyt wysokim obcasie czy wykonanego ze sztucznych, nieprzepuszczalnych tworzyw,
- nieprawidłowa higiena stóp,
- zaniedbywanie pielęgnacji pięt przez większość roku (warto zainwestować w dobre kremy do stóp!),
- niewłaściwe odżywianie się (np. deficyt witaminy A w diecie),
- słabe nawodnienie organizmu, co prowadzi do przesuszenia skóry,
- duża masa ciała, generująca znaczne obciążenia stóp,
- inne schorzenia – np. cukrzyca, problemy z krążeniem, łuszczyca skóry, niedoczynność tarczycy.
Czynniki te sprawiają, że naskórek na piętach zaczyna rogowacieć bardziej niż zazwyczaj. Skóra twardnieje, co prowadzi do osłabienia jej elastyczności. Co na popękane pięty? Czy da się samodzielnie wyeliminować ten problem?
Domowe sposoby na popękane pięty
Jeżeli pęknięcia na piętach nie są głębokie, często można poradzić sobie z nimi domowymi metodami. Warto poświęcić stopom nieco więcej uwagi, i to nie tylko w okresie letnim.
W czym moczyć popękane pięty? Jednym ze sposobów jest moczenie ich w kąpieli z siemienia lnianego. Wystarczy zalać kilka jego łyżek dwoma litrami wody i potrzymać nogi w takiej mieszance aż do wystygnięcia wody. Po tym zabiegu skóra powinna stać się wyraźnie miększa. Wiele osób zmiękcza naskórek pięt, stosując kąpiel stóp w wodzie z leczniczą solą. Taką sól da się zakupić w drogeriach. Często ma ona dodatek odświeżających, kojących ziół i wyciągów z roślin, np. lawendy, rumianku, nagietka czy eukaliptusa. Przykładem jest Silcare Nappa Soft Comfort Sól Do Moczenia Stóp Lawendowe Odprężenie 1250 g. Produkt dodatkowo zmniejsza potliwość i działa antygrzybiczo. To również wpływa na poprawę stanu pękających pięt.
Nie bez znaczenia jest pozycja, w jakiej znajdują się stopy. Wykonujesz pracę, która wymaga dużo stania? W takim razie Twoje pięty są bardziej narażone na uszkodzenia. Warto więc w miarę możliwości odciążać je, np. unosząc do góry po powrocie do domu. To dobrze działa na przepływ krwi w skórze stóp. Nie zapominaj też o odpowiedniej, dziennej dawce ruchu.
Kiedy domowe sposoby zawodzą, lepiej sięgnąć po specyfiki z drogerii. Na rynku można znaleźć wiele produktów, przeznaczonych specjalnie do stóp. Może to właśnie będzie skuteczny sposób na popękane pięty? Wypróbuj:
- Maski do stóp w postaci kremu, np. ACERIN Maska-krem Do Stóp Intensywna Kuracja Regenerująca 125 ml. Krem ten wykazuje działanie regenerujące i nawilżające. Wszystko dzięki zawartości masła shea, 15% mocznika, oleju z migdałów i witamin A oraz E, kluczowych dla zdrowia skóry. W składzie jest również gliceryna.
- Specjalne płatki, np. Silcatil Płatki Złuszczające Na Pięty 1 szt. Nakleja się je na skórę na czas godziny, owijając ochronną tkaniną. Płatki nasączone są mieszaniną trzech hydrokwasów, złuszczających zrogowaciały i obumarły naskórek z pięt. Skóra wygładza się i staje się lepiej nawilżona.
- Peeling do stóp, przygotowujący je do dalszych zabiegów: Silcare Nappa Soft Comfort Peeling Do Stóp Ochronny Mocznik 100 ml. Produkt wspomaga gojenie pękających pięt i skutecznie nawilża naskórek. Poprawia też krążenie, a delikatny aromat cytrusów czyni rytuał pielęgnacji przyjemnym.
- Maski w formie wkładanych na stopy skarpetek: Regital Maska Do Stóp Regenerująca 37 g. Nasączone cennym serum, zmiękczają naskórek i pobudzają jego regenerację. W składzie jest m.in. masło shea, kojąca alantoina i kwas hialuronowy, a także witamina E.
- Kremy do stóp, np. Silcare Nappa Soft Comfort Krem Do Stóp Zmiękczający Mocznik 15% 250 ml. Połączenie lanoliny i oleju brzoskwiniowego sprawia, że pięty stają się nawilżone, wygładzone i odżywione cennymi składnikami. Mocznik wspomaga złuszczanie zrogowaceń, ułatwiając dotarcie w głąb skóry wartościowych składników, a tym samym poprawiając stan stóp.
Jeżeli pomimo zastosowania specyfików tego typu nie widzisz poprawy – udaj się do lekarza lub kosmetyczki. Specjalista podpowie, jak szybko wyleczyć pękniętą piętę. Doradzi, co zastosować, aby nie wdała się infekcja, a ból i pieczenie zostały wyeliminowane.
Jak zapobiegać pękaniu pięt?
Najlepszym sposobem na zapobieganie wszelkim dolegliwościom jest profilaktyka. To samo ma zastosowanie, jeśli chodzi o sposoby na popękane pięty. Pamiętaj, że wymagają one Twojej uwagi przez cały rok. Często jednak zapominamy o nich i przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy przychodzi lato… i sandały czy klapki odsłaniają tę część ciała. Tymczasem to właśnie całoroczna, staranna pielęgnacja pozwala zapobiec problemom z pęknięciami na skórze pięt.
Gdy nie chcesz zastanawiać się, co wziąć na popękane pięty – pomyśl uprzednio, jak do tego nie dopuszczać. Spróbuj regularnie moczyć stopy w leczniczej soli. Od czasu do czasu odżyw skórę odpowiednim specyfikiem takim jak Scholl Pedi Mask Nawilżająca Maska Do Stóp z Olejkiem Kokosowym 1 szt.
Popękane pięty to nie tylko problem natury estetycznej. Często wywołują one również dolegliwości bólowe, swędzą i pieką. Dlatego nie można ich lekceważyć. Zacznij dbać o swoje stopy już teraz – nie czekaj do lata. Traktuj pielęgnację pięt jako codzienny nawyk, taki jak mycie zębów czy jedzenie śniadania.