olejek arganowy i owoce drzewa arganowegoolejek arganowy i owoce drzewa arganowego
Warto wiedzieć, jak rozpoznać olejek arganowy i odróżnić go od tanich podróbek / fot. shutterstock

2024-08-08

Marokańczycy nazywają go płynnym złotem i trudno o bardziej trafne określenie. Złocisty kolor, cenny skład oraz unikalność sprawiają, że olejek arganowy jest jednym z najbardziej pożądanych surowców kosmetycznych na świecie. Niska dostępność powoduje jednak, że na rynku nie brakuje podróbek, podobnie jak tombaku. Trzeba wyostrzyć zmysły, żeby rozpoznać ten prawdziwy.

Jak pozyskiwany jest olejek arganowy?

Na pustynnych terenach w południowo-zachodnim Maroku rosną wiecznie zielone drzewa, które nie występują nigdzie indziej na świecie. 

Argania żelazna (Argania spinosa), bo o tym gatunku mowa, świetnie przystosowuje się do trudnych warunków środowiskowych.

Mimo pustynnych wiatrów i suszy rośnie przeciętnie 200 lat, choć znane są 400-letnie okazy. Drzewa arganowe wydają niezwykłe owoce, które dojrzewają przez okrągły rok – od czerwca do lipca następnego roku.

Gotowy do zbioru owoc wyglądem przypomina oliwkę, ale jest większy i bardziej okrągły. W jego wnętrzu znajdują się nasiona, z których pozyskuje się drogocenny olejek, nazywany płynnym złotem Maroka.

Zanim olejek arganowy zasłynął na całym świecie jako produkt do pielęgnacji skóry i włosów, był wytwarzany przez marokańskie kobiety na własny użytek. Tak było jeszcze w latach 90. XX wieku.

Dopiero w 2000 roku zaczął być eksportowany do Ameryki, a później do Europy. Wytwarzany dotychczas jedynie ręcznie, zaczął być pozyskiwany nowymi sposobami.

Obecnie otrzymuje się go trzema metodami: tradycyjnie, mechanicznie i chemicznie. Pierwsza jest niezwykle pracochłonna.

drzewo arganowefot. shutterstock

Nasiona arganii są najpierw suszone, potem delikatnie prażone, następnie mielone i mieszane z wodą. Tak powstaje masa, z której ręcznie wyciska się olej. By pozyskać w ten sposób jeden litr oleju, potrzeba nawet 50 kilogramów owoców.

Olejek arganowy można też otrzymać mechanicznie przez tłoczenie na zimno oraz chemicznie w wyniku ekstrakcji. Przy użyciu pras ze 100 kilogramów owoców produkuje się do 6 litrów oleju, a cały proces jest skrócony o 20 proc.

Do ekstrakcji natomiast wykorzystuje się rozdrobnione nasiona. Olejek pozyskiwany chemicznie jest stosowany jako dodatek do kosmetyków, natomiast tłoczony na zimno znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym.

Co istotne, jadalny wyciska się z prażonych nasion, a kosmetyczny z surowych. To sprawia, że olejek pielęgnacyjny jest znacznie droższy od spożywczego.

Właściwości olejku arganowego 

Olejek arganowy jest jednym z najbardziej pożądanych surowców kosmetycznych na świecie. Sławę zawdzięcza cennym składnikom, wśród których należy wymienić nienasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim kwas oleinowy oraz linolowy), tokoferole oraz sterole.  

Dzięki tym związkom chemicznym olej wyciśnięty z nasion arganii stymuluje procesy oddychania wewnątrzkomórkowego, neutralizuje wolne rodniki, pomaga w odbudowie płaszcza lipidowego oraz zwiększa ilość składników odżywczych w skórze i we włosach.

Dlatego często stosowany jest olejek arganowy do włosów czy do twarzy. Takie właściwości sprawiają, że jest wprost idealny dla cery dojrzałej i suchej, ponieważ nawilża, wygładza, ujędrnia i uelastycznia skórę.

Olejek arganowy do twarzy, zalecany jest także do cery wrażliwej i podatnej na alergie ze względu na działanie przeciwzapalne i regenerujące, a także do cery tłustej, gdyż reguluje wydzielanie sebum.

Marokańskie złoto pielęgnuje nie tylko skórę, ale też włosy. Wzmacnia, odżywia oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wystarczy spojrzeć na lśniące włosy Marokanek, żeby przekonać się o jego skuteczności.

olejek arganowy na włosyfot. shutterstock

Uważaj na podróbki oleju arganowego

Olbrzymi popyt oraz niewielka dostępność owoców arganii żelaznej sprawiają, że na rynku pojawiają się podróbki. Najczęściej olej spożywczy udaje kosmetyczny.

Chcąc kupić prawdziwe marokańskie złoto, należy wyostrzyć zmysły. Olej spożywczy ma jasnopomarańczową barwę oraz pachnie orzechami, a wykorzystywany w kosmetyce ma ledwo wyczuwalny, orzechowy zapach i jaśniejszą, złotą barwę.

Niekiedy w pełni przetworzony olejek może udawać oryginalny, ale łatwo go rozpoznać po całkowitym braku zapachu, przejrzystości i lżejszej konsystencji.

Niska cena powinna wzbudzić naszą czujność. Prawdziwy, tłoczony na zimno olejek arganowy, o pojemności 30 ml, kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych. Warto szukać produktów z certyfikatami jakości.

Jaki olejek agranowy wybrać i jak go stosować?

W drogeriach możemy kupić zarówno czysty olejek arganowy, jak i kosmetyki z jego zawartością przeznaczone do pielęgnacji skóry i włosów.

W przypadku gotowych produktów kosmetycznych sposób użycia określi nam producent. Czysty olejek możemy natomiast stosować na wiele sposobów.

Włosomaniaczki wykorzystują go jako odżywkę bez spłukiwania. Nakładają niewielką ilość na końcówki przed wysuszeniem włosów lub po wysuszeniu.

Z marokańskiego złota można także zrobić maskę. W tym celu należy wetrzeć olej w skórę głowy oraz włosy na całej długości i pozostawić na kilka godzin lub na całą noc.

Ponadto można go dodawać do domowej maski lub odżywki, a nawet dolewać do szamponu do włosów.

Do pielęgnacji twarzy może być wykorzystywany jako serum, jako składnik domowej maseczki lub jako preparat do demakijażu.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marta Roszkowska
Marta Roszkowska

W naturze odnajduje nie tylko kojące widoki, feerie barw, bogactwo smaków i zapachów, czy dóbr wszelakich, ale przede wszystkim twórcze inspiracje. Skleja słowa i obrazy… pisząc, redagując, fotografując czy projektując. Od ponad 20 lat łączy obszary mediów tradycyjnych z nowymi, klasyczne dziennikarstwo z technologią. Obecnie z ogromną przyjemnością wykorzystuje swoje pasje i doświadczenie w pracy nad rozwojem internetowego wydania magazynu Natura...

Komentarze
chevron-down