2024-09-02
Kosmetyki kolorowe u mężczyzn budzą wiele kontrowersji, mimo że męski makijaż powoli przestaje już być tematem tabu. Czy trend ten ma szansę przyjąć się w polskich realiach? Zobacz, co warto wiedzieć o make-upie dla męskiej skóry.
Męski makijaż już nie taki kontrowersyjny
Mężczyźni lubią czuć się atrakcyjnie i podobać się innym. Dbanie o wygląd nie jest więc domeną wyłącznie kobiet, które dążą do sprostania współczesnym kanonom piękna.
Niegdyś panowie nie mieli zbyt wielu możliwości, aby poprawiać swoją naturalną urodę. Dbanie o siebie ograniczało się więc do regularnych wizyt u fryzjera, pracy nad wymarzoną sylwetką i tworzenia spójnych stylizacji zgodnie z aktualnymi trendami w modzie.
Z biegiem czasu sporo się jednak zmieniło, co można zauważyć po różnorodności kosmetyków przeznaczonych dla mężczyzn.
Panowie mogą wybierać pomiędzy kremami do konkretnego rodzaju cery, specyfikami do stylizacji włosów oraz innymi preparatami do pielęgnacji ciała.
Nieśmiało na rynek wkraczają również kosmetyki kolorowe stworzone z myślą o mężczyznach, którzy chcą poprawić urodę bez inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.
Historia męskiego makijażu
Męski makijaż ma długą historię, gdyż był stosowany już w starożytnym Egipcie. Przez wieki powszechnie wykorzystywano go też w kulturze europejskiej, gdzie był domeną arystokracji na dworach francuskich i angielskich.
Męski makijaż przestano uważać za coś zwyczajnego dopiero pod koniec XX wieku. Wówczas zaczął być kojarzony z mężczyznami metroseksualnymi, którzy byli postrzegani jako przesadnie dbający o wygląd.
Przez wiele lat tuszowanie mankamentów urody za pomocą kosmetyków kolorowych było powszechną praktyką wśród celebrytów, aktorów i osób występujących przed kamerą.
Obecnie jednak make-up dla mężczyzn wraca do łask, a to wszystko za sprawą zmieniających się trendów.
fot. shutterstock
Makijaż dla mężczyzn a rozwój social mediów i trendów
Śledząc social media, można bez trudu napotkać profile prowadzone przez mężczyzn, którzy dzielą się ze społecznością trikami makijażowymi i poradami dotyczącymi dbania o urodę.
Influencerzy prezentują propozycje make-upów dla panów na różne okazje, zarówno w wersji artystycznej, jak i przeznaczonej na co dzień.
O tym, że męski makijaż przestaje być tematem tabu, świadczy też coraz większy dostęp do kosmetyków kolorowych dla mężczyzn.
Można więc oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości w drogeriach pojawią się specjalne strefy z podkładami czy pudrami dla panów.
W wielu krajach jest to już normą, a męski makijaż nie wzbudza tylu kontrowersji. Czy jednak ma szansę przyjąć się w Polsce?
Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej tolerancyjne i akceptuje przejawy odmienności, które wykraczają poza utarte schematy.
Dużą rolę odgrywa również branża modowa, która promuje elastyczne podejście do trendów i zachęca do eksperymentowania z własnym stylem.
Męski make-up ma jeszcze jednak długą drogę do przebycia, aby stał się powszechnym i akceptowany.
Naturalny makijaż dla mężczyzn – jak go wykonać?
Naturalny makijaż dla mężczyzn może w dyskretny sposób zamaskować niedoskonałości i sprawić, że twarz będzie prezentowała się atrakcyjnie.
Subtelny make-up doda też pewności siebie i pomoże pozbyć się kompleksów związanych z niedoskonałościami cery.
Umiejętnie wykonany może być praktycznie niewidoczny, a jednocześnie znacząco wpłynie na poprawę naturalnej urody.
Podstawą naturalnego makijażu jest wyrównany koloryt cery i punktowe zatuszowanie niedoskonałości. Podkład musi być w zbliżonym odcieniu do karnacji i dobrany pod kątem rodzaju cery.
Niewielką ilość kosmetyku równomiernie rozsmarowuje się od środka twarzy na zewnątrz, wychodząc delikatnie za linię żuchwy.
Wypryski, drobne przebarwienia można dodatkowo zakamuflować korektorem. Na koniec dobrze jest oprószyć twarz sypkim pudrem, który zmatowi cerę i utrwali makijaż.
Makijaż oczu u mężczyzn nie jest wskazany – wszelkie sztuczne rzęsy czy mocno napigmentowane cienie do powiek nie będą dobrym rozwiązaniem.
W obrębie oczu najlepiej usunąć niesforne włoski brwi za pomocą pęsety, a później przeczesać je żelem, aby nadać łukom określony kształt, który będzie utrwalony na cały dzień.
Żeby męski makijaż był kompletny, warto też zadbać o usta. Wystarczy użyć bezbarwnego balsamu lub pomadki ochronnej.
Można też wykorzystać konturówkę w odcieniu zbliżonym do czerwieni wargowej – obrysować zewnętrzną linię ust, a następnie delikatnie rozetrzeć w stronę ich środka, żeby stworzyć naturalny efekt. Konturówka to także świetny sposób, aby skorygować kształt warg i optycznie je uwydatnić lub zakamuflować dysproporcje.
fot. shutterstock
Nie można zapominać o właściwej pielęgnacji męskiej twarzy
Nawet najbardziej starannie wykonany makijaż dla mężczyzn nie będzie się dobrze prezentował, jeśli się nie zadba o właściwą pielęgnację.
Warto postarać się, aby skóra nie była poszarzała, przesuszona i pokryta wypryskami, gdyż make-up może jeszcze bardziej pogorszyć jej stan.
Należy więc pamiętać, aby raz na 1-2 tygodnie wykonać peeling w celu złuszczenia martwego naskórka. Dobrze jest też codziennie aplikować krem nawilżający i odżywiający zarówno na dzień, jak i na noc.
Zanim rozprowadzi się na skórze podkład i puder, nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu cery przed czynnikami zewnętrznymi.
Obowiązkowym elementem rytuału upiększającego jest nałożenie kremu z wysokim filtrem SPF, który pokryje skórę ochronnym filmem i zapobiegnie szkodliwemu działaniu promieniowania UV.
Ważne jest też, aby stosować kosmetyki dla mężczyzn. Męska skóra jest grubsza niż kobieca i ma inne potrzeby, dlatego wymaga specyficznej pielęgnacji.
Przy wyborze produktów do makijażu należy uwzględnić także stan i problemy cery. Przy tłustej i mieszanej cerze sprawdzi się podkład matujący lub antybakteryjny, a przy cerze wrażliwej, skłonnej do przesuszania, należy wybrać fluid nawilżający i wzbogacony o substancje odżywiające.
Warto również zadbać o zarost i pamiętać o regularnej stylizacji brody czy zarostu oraz o właściwej pielęgnacji przy użyciu specjalnych kosmetyków.
Na rynku jest wiele produktów przeznaczonych do odżywiania oraz kondycjonowania brody. Przy dłuższym zaroście trzeba na stałe wprowadzić takie specyfiki do swojej kosmetyczki.