CodzienHigiena zarostu powinna być obowiązkowym punktem dnia każdego brodacza - fot. Lesly Juarez/unsplash

Planujesz zapuścić brodę? A może masz już ją wyhodowaną, ale nie wiesz, jak ją formować i o nią dbać? W tym artykule przedstawimy Ci zalety prawidłowej pielęgnacji zarostu. Podpowiemy, jak podgalać brodę i jakie kosmetyki do stylizacji sprawdzą się najlepiej. Zobacz! 

Dlaczego warto dbać o brodę?

Zadbany, elegancki zarost to wizytówka mężczyzny. Nie tylko prezentuje się estetycznie, ale także może wizualnie korygować kształt twarzy. Warto więc przyłożyć się do pielęgnacji brody. 

Warto pamiętać, że pielęgnacja brody to nie tylko kwestia estetyki. Jest ona konieczna, aby skóra w tej okolicy pozostawała zdrowa i nie swędziała. Jeżeli więc marzysz o zapuszczeniu brody, od początku wyrabiaj sobie dobre nawyki w kwestii dbania o nią. A jak dbać o brodę, aby była bujna i estetyczna? Na początek warto zdecydować się na jej styl i formę.

Jak wybrać odpowiedni kształt i długość brody?

O tym, jaka będzie najlepsza dla Ciebie broda, decyduje kilka czynników. Pamiętaj, że nie ma sensu sugerować się obecnie obowiązującą modą lub wyglądem kolegi. Co zatem ma znaczenie?

Kształt twarzy: jak podgalać brodę do poszczególnych typów?

Po pierwsze, warto dobrać kształt zarostu do kształtu twarzy. Przyjrzyj się sobie w lustrze. Czy Twoja twarz jest pociągła? A może masz mocno zarysowaną szczękę albo trójkątny podbródek? Teraz popatrz na nasze wskazówki poniżej.

  • Na twarzy owalnej, regularnej, świetnie prezentuje się wiele typów brody. Można ją optycznie wydłużać, zapuszczając brodę większej długości. Jednak kilkudniowy zarost też sprawdzi się tu świetnie.
  • Twarz okrągła wymaga optycznego zwężenia. Broda ma tu za zadanie wyostrzyć rysy twarzy. Minimalistyczny zarost dookoła ust będzie zatem odpowiednim wyborem. Ładnie zaprezentuje się ponadto tzw. kozia bródka, nawet dłuższa.
  • Trójkątne twarze można pokryć tej samej długości zarostem na policzkach i pod ustami. Warto uważać, aby nie zapuszczać koziej bródki, która niepotrzebnie  wyostrzy jeszcze „szpic” na podbródku. Inna opcja to broda długa, delikatnie zaokrąglana.
  • Kwadratowe twarze wyróżniają się ostrymi rysami. Jak podgalać brodę w takiej sytuacji? Warto złagodzić nieco kanty i zaokrąglić brodę dookoła ust. Można również zdecydować się na nieco solidniejszą brodę w okolicy podbródkowej. Taki zarost uczyni twarz optycznie dłuższą i wizualnie odwróci uwagę od kantów na policzkach. Ten typ twarzy dobrze prezentuje się też w pełnej brodzie.
  • Twoja twarz ma kształt diamentu i wyraźnie zaznaczone krawędzie? Postaraj się za pomocą brody nieco je złagodzić. Stylizacja brody tego typu powinna mieć na celu zaokrąglenie zarostu i wizualne skrócenie podbródka.
  • Do twarzy w kształcie serca, czyli szerszej na krawędziach policzków niż na szczęce, pasuje dłuższa broda. Najlepiej, żeby była bujna.

Jak prawidłowo myć brodę?

Codzienna higiena zarostu powinna być obowiązkowym punktem dnia każdego brodacza. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do brody. Podstawą jest specjalny szampon. Nie powinno się myć brody zwykłym szamponem do włosów ani tym bardziej żelem pod prysznic. Skóra w tej okolicy jest delikatna i wymaga odpowiedniego traktowania. Ponadto właściwie dobrany szampon do brody pozwoli wyeksponować jej walory. 

Przykładem profesjonalnego specyfiku do pielęgnacji brody jest Renee Blanche Da Barba Gold Szampon Do Brody 100 ml. Skutecznie oczyszcza on zarost, a także nawilża go. Dzięki temu broda jest miększa i nie wygląda na przesuszoną. Z kolei GROOMEN Szampon Do Brody Nawilżająco-zmiękczający 150 ml działa wzmacniająco, chroniąc włosy na brodzie przed wypadaniem. Jeśli więc marzysz o gęstej, bujnej szczecinie – taki produkt pielęgnacyjny będzie strzałem w dziesiątkę.

Trymowanie i stylizowanie brody

Aby zarost na twarzy prezentował się estetycznie, należy regularnie go przycinać. Regulacja wąsów to oczywistość – nikt nie lubi, gdy ich końcówki wpadają do zupy czy kawy. Jednak skracać warto również resztę zarostu. Miej tu na uwadze omawiane wcześniej kształty twarzy i dopasuj brodę do niej. Jeżeli nie masz pewności, jak to zrobić – skorzystaj z usługi profesjonalnego barbera. Specjalista pokaże Ci, jak podgalać brodę i jak dbać o zarost, by uzyskać najlepszy efekt wizualny.

Kiedy wiesz, że poradzisz sobie samodzielnie, zaopatrz się w odpowiednie akcesoria do brody. Na pewno przyda Ci się wymienione niżej rzeczy!

  • Szczotka, z pomocą której rozczeszesz brodę i usuniesz obumarły naskórek. Polecamy szczególnie te, wykonane z drewna i z naturalnym włosiem. Model PAN GOLIBRODA Drewniana szczotka do brody i wąsów 1 szt. ma włosie z dzika. Regularne wyczesywanie zarostu poprawia również krążenie krwi w tej okolicy. To sprawia, że broda jest lepiej nawilżona.
  • Pędzel do brody. Jeżeli chcesz od czasu do czasu pozbyć się zarostu, powinieneś mieć go w swojej łazience. Wilkinson Sword Premium Classic Pędzel Do Golenia 1 szt. pomaga równomiernie rozprowadzić pianę, czyniąc ją gęstą. Dzięki temu golenie staje się łatwiejsze.

Przydatnym akcesorium może być też specjalny grzebień do trymowania. Pozwala on równo przystrzyc zarost do pożądanego kształtu.

Marzysz o niebanalnej brodzie? Rozważ zatem koraliki np. w stylu celtyckim. A może warkoczyki? Eksperymentuj, ale nie zapominaj o zabiegach pielęgnacyjnych! A skoro już o tym mowa…

Jakie produkty do pielęgnacji brody wybrać?

Mycie zarostu to zabieg absolutnie podstawowy. Jednak pielęgnacja brody to dużo więcej. By naprawdę o nią zadbać, warto potraktować ją od czasu do czasu odżywczym olejkiem. Cenne, naturalne składniki nadadzą jej blasku i wzmocnią. BARBERO Olejek Do Brody Nawilżający 50 ml zawiera trzy oleje: z awokado, pestek winogron i rycynowy. Dodatkowo wzbogacony jest witaminą E. Ta mieszanka zmiękcza włosie i skutecznie je nabłyszcza. Produkt pozostawia przyjemny, męski zapach na brodzie.

Inny wartościowy kosmetyk to Barbero Wosk Do Zarostu 40 g. Z jego pomocą stylizacja brody będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. Możesz nim także ukształtować wąsy. W skład produktu wchodzi wosk pszczeli, słonecznikowy i akacjowy. Dodatek witaminy E i masła shea sprawia, że wosk nie tylko modeluje, ale i pielęgnuje zarost. Produkt ma delikatny zapach.

Trzecim typem specyfiku do pielęgnacji brody jest balsam. On również może bazować na woskach naturalnego pochodzenia. Zazwyczaj wyróżnia się przyjemną, dość lekką konsystencją. Dla Groomen Fire Balsam Do Brody 50 g bazą stał się wosk pszczeli. Naniesiony na brodę, chroni ją przed czynnikami atmosferycznymi i pomaga stylizować.

Dbanie o zarost tylko z początku wydaje się czasochłonne. Tak naprawdę to kwestia wyrobienia sobie pewnych nawyków. Zaopatrz się w dobrej jakości kosmetyki do brody, a jej pielęgnacja i stylizacja stanie się codzienną przyjemnością!

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Marzena  Czerwińska-Murgan
Marzena Czerwińska-Murgan

Dziennikarka, redaktorka, humanistka. O pogodnym usposobieniu i kochająca życie. Pracowała ponad 20 lat jako redaktor naczelna w gazecie modowej. Współpracuje z wieloma portalami, prowadzi blogi autorskie i media społecznościowe dla wielu marek. Pisze i czyta wszędzie, i w każdej chwili. To jej pasja. Natura jest szczególnie bliska jej sercu, ze względu na styl życia, który sama aprobuje. ...

Komentarze
chevron-down