Świadoma pielęgnacja oparta o koncept PEH - fot. unsplash

Gdy zaczniesz się interesować świadomą pielęgnacją włosów, poznasz jeden zwrot, na którym opiera się w zasadzie cały ten koncept: równowaga PEH. Co kryje się pod tym pojęciem i jak stosować się do niego na co dzień? Przedstawiamy podstawy wiedzy o tym, jak dbać o włosy.

Co oznacza równowaga PEH?

Pojęcie to może okazać się nieco mniej enigmatyczne, gdy rozszyfrujemy skrót PEH, który należy rozumieć jako:

  • P – proteiny,
  • E – emolienty,
  • H – humektanty.

Włosy potrzebują wszystkich nich, jednak w różnych proporcjach. Nie możemy podać Ci gotowego przepisu, bo takiego nie ma. Zapotrzebowanie na składniki z tych trzech grup jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników, m.in. od:

  • porowatości włosów,
  • stopnia ich zniszczenia,
  • częstotliwości mycia włosów,
  • pogody,
  • stylu  życia,
  • zawartości składników aktywnych w szamponach do włosów i innych kosmetykach.

Gdy w Twojej codziennej rutynie znajdują się składniki ze wszystkich tych grup i uda Ci się zachować między nimi równowagę PEH, włosy otrzymają pielęgnację skrojoną na miarę ich potrzeb. Rozpoznasz to po poprawie ich wyglądu, wzmocnieniu oraz pozbyciu się problemów, które dokuczały Ci do tej pory.

Za co odpowiadają proteiny, emolienty i humektanty?

Zachowanie równowagi PEH jest istotne, bo każda z tych trzech grup wpływa na włosy w inny sposób. Przyjrzyj się ich właściwościom, które podsumowaliśmy poniżej.

Proteiny

Zadanie protein polega na uzupełnianiu mikroubytków w strukturze włosa. Można porównać je do szpachli, którą wypełniasz wgniecenie w ścianie – tylko o wiele mniejszej skali, niewidocznej gołym okiem. Po ich zastosowaniu włosy stają się zatem gładsze, a przy tym bardziej lśniące niż wcześniej – równa powierzchnia bez większych ubytków sprawia, że światło mocniej się od nich odbija.

W utrzymaniu równowagi PEH pomogą Ci proteiny:

  • roślinne – np. sojowe (Hydrolyzed Soy Protein), kukurydziane (Hydrolyzed Corn Protein) czy pszeniczne (Hydrolyzed Wheat Protein),
  • zwierzęce – np. mleczne (Hydrolyzed Milk Protein), kolagen (Collagen), elastyna (Elastin), keratyna (Hydrolyzed Keratin).

Jeśli przez przypadek użyjesz za dużo protein, włosy mogą wyglądać na suche i spuszone. Niekiedy po ich ściśnięciu usłyszysz wręcz charakterystyczne skrzypienie. Sytuację można jednak szybko naprawić, stosując humektanty. Składniki z tych dwóch grup doskonale się równoważą.

Emolienty

Rolą emolientów w równowadze PEH jest otoczenie włosów otoczką, która zapewni im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi. W efekcie pasma staną się elastyczniejsze, a także bardziej błyszczące. Do emolientów należą:

  • oleje i masła – np. olej z wiesiołka (Oenothera Biennis Seed Oil), olej arganowy (Argania Spinosa Kernel Oil), masło shea (Butyrospermum Parkii Butter),
  • alkohole tłuszczowe – np. mirystynian mirystylu (Myristyl myristate), alkohol cetylostearylowy (Cetearyl Alcohol),
  • silikony – np. dimetikon (Dimethicone), aminodimetylosiloksan (Amodimethicone),
  • pozostałe emolienty – np. lanolina (Lanolin), parafina (Parraffin).

Zbyt duża ilość emolientów może doprowadzić do przyklapnięcia lub przetłuszczania się włosów. Gdy będzie ich za mało, kosmyki będą suche i szorstkie. Mogą się też plątać bardziej niż zwykle. Nadmiar lub brak emolientów można równoważyć proteinami lub humektantami.

Humektanty

Maski do włosów z humektantami działają nawilżająco. Gdy jest ich za mało, pasma mogą być szorstkie i matowe, a fryzura przyklapnięta. Za duża ilość humektantów będzie skutkować spuszeniem i plątaniem się kosmyków. Do często spotykanych humektantów należą:

  • mocznik (Urea),
  • gliceryna (Glycerin),
  • panthenol (Panthenol),
  • niacynamid (Niacynamide),
  • alantoina (Allantoin).

Stosowanie równowagi PEH – kolejność ma znaczenie

Aby zachować równowagę PEH w pielęgnacji, zwróć uwagę nie tylko na właściwości poszczególnych składników i potrzeby włosów, ale też na kolejność aplikacji odżywek do włosów i pozostałych kosmetyków. Dlaczego to tak ważne?

  • Proteiny są budulcem, który ma za zadanie pokryć ubytki w strukturze włosa. Powinny być zatem dostarczane w pierwszej kolejności, żeby mogły znaleźć się jak najbliżej niej.
  • Humektanty mają za zadanie nawilżać. Należy zatem zadbać o to, by mogły swobodnie wniknąć pod łuski włosów.
  • Emolienty pokrywają pasma cienką, okluzyjną warstwą. Dzięki temu zaaplikowane wcześniej humektanty mają utrudnioną drogę na zewnątrz, a włosy zachowują optymalne nawilżenie przez dłuższy czas.

Równowaga PEH – tabela ze ściągą

Na pierwszy rzut oka powyższa teoria wydaje się dość skomplikowana, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, przyjrzyj się naszej tabeli z podsumowaniem najważniejszej wiedzy na temat równowagi PEHn.

  proteiny emolienty humektanty
suchość za dużo za mało/za dużo za mało/za dużo
łamliwość za mało/za dużo za mało za dużo
błyskawiczne przetłuszczanie za mało za dużo za mało/za dużo
przyklapnięcie za mało za dużo za mało
strączkowanie za mało za mało za mało
puszenie za mało/za dużo za mało za dużo
brak połysku za mało/za dużo za mało za dużo
elektryzowanie za mało/za dużo za mało za mało/za dużo
szorstkość za mało/za dużo za mało za mało/za dużo
plątanie się za mało/za dużo za mało za dużo
rozluźnienie skrętu za mało za dużo za mało/za dużo

Jak korzystać z tabeli? Na początek polecamy ją wydrukować w dużym formacie, pozostawiając dużo miejsca po bokach na własne notatki. Następnie obserwuj swoje włosy po każdym myciu i wyciągaj wnioski z tego, co zauważysz. Metoda prób i błędów okazuje się tu najskuteczniejsza.

Po drugim olejowaniu w tym tygodniu włosy są przyklapnięte i wyglądają na tłuste, choć były myte wczoraj? Przy następnym myciu zafunduj im kurację z proteinami, np. laminowanie żelatyną lub odżywkę z hydrolizowaną keratyną. Twoje loki rozplątują się już na drugi dzień? Sprawdź, co pomoże im utrzymać skręt przez dłuższy czas – dołożenie emolientów, ograniczenie protein, a może zwrócenie większej uwagi na humektanty?

W polach, w których znajduje się adnotacja „za mało/za dużo” zalecamy szczególną czujność. Tutaj wszystko zależy od indywidualnych właściwości Twoich włosów, więc u każdego zadziała to inaczej. Ty możesz pokonać problem elektryzujących się włosów dzięki zmniejszeniu ilości protein w pielęgnacji, a Twoja przyjaciółka odwrotnie – po ich dołożeniu. 

Z tego powodu zalecamy wydrukowanie tabeli z miejscem na własne notatki. Gdy już poznasz potrzeby swoich włosów, zmodyfikuj tabelę w taki sposób, by była aktualna.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Olga Rosłonek
Olga Rosłonek

Sekretarz redakcji magazynu „Natura". Od początku drogi zawodowej związana z firmą Pelion i jej Działem Public Relations, jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Maraton Dbam o Zdrowie, które organizuje DOZ Maratonu Łódź. Bardzo chętnie angażuję się w działalności charytatywne, w tym m.in. w DOZ Fundacji dbam o zdrowie, fundacji korporacyjnej założonej przez Pelion, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym w szczególności poprzez dofinansowanie do zakupu leków dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Kocha naturę, ekologiczne rozwiązania i naturalne sposby dbania o siebie. ...

Komentarze
chevron-down